Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjatë luftës në Skenderaj, 1207 të vrarë

Shko poshtë

Gjatë luftës në Skenderaj, 1207 të vrarë Empty Gjatë luftës në Skenderaj, 1207 të vrarë

Mesazh nga Agim Gashi Tue Sep 29, 2009 11:28 pm

Gjatë luftës në Skenderaj, 1207 të vrarë


Nga Express

Zyra e Fondit per te Drejtën Humanitäre (FDH) Prishtina në të prezantoi henen Skenderaj grumbullimin e në të dhënave të bera nga ekipet e saj që nga 14 qershori i Vitit 1999 e deri më 30 Korrik të Vitit 2009, per te vrarët, dhe të renet të zhdukurit nga komuna e Skenderajt gjatë luftës së fundit në Kosova, numri i te cilëve është 1,207 veta.

Sipas raportit, shumica e viktimave jane vrarë nga policia dhe njësitet paramilitare serbe. Raporti prezanton të dhënat që flasin per te vrarët që nga 1 janari i Vitit 1998 e deri më 14 qershor të Vitit 1999 kane dhe të bëjnë mir qytetarët e vrarë të komunës së Skenderajt, në territorin e komunës dhe në të renet territoret e komunave tjera.

FDH ka intervistuar familjarët, 605 dëshmitarë Okulare, dëshmi të Marra nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, gjykatat vendore, Librat dhe Artikujt e ndryshëm gazetareske dhe ka grumbulluar 1,207 dokumente të cilat dëshmojnë se ne luften e fundit nga komuna e Skenderajt jane vrarë 1,065 persona, prej Reifen 975 Shqiptarë, 84 Serbe, 3 boshnjakë, 2 Rom dhe 1 Ashkali, ndërsa për 56 të tjerë nuk ka të dhëna të sakta.

Të vrarë jane 913 civile, 46 pjesëtarë të UÇK'së, 4 civile armatosur dhe të 12 qytetarë mir Status të padefinuar. Nga numri i përgjithshëm i te vrarëve sipas gjinisë, 822 jane meshkuj, 153 femra (numri i femrave të vrara është më i Larti në Kosova), 15 fëmijë, ndërsa sipas Moshes, personat që kane pësuar më së shumti jane nga mosha 56 deri në 70 vjeç.

Personi me i Vjetėr i vrarë në komunën e Skenderajt ka qenë i Moshes 104 vjeçare, ndërsa personi me i ri foshnja 107 ditëshe. Prej numrit të përgjithshëm te te vrarëve, 201 jane vrarë në vitin 1998, ndërsa në vitin 1999, 774 persona, ndërsa periudhat kohore që ka pas më së shumti të vrarë jane marsi dhe i shtatori Vitit 1998 dhe marsi, Prilli e-Maji-i Vitit 1999 .
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi