Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nderron jete znj.Pandora Dedja, bashkeshorte e profesor Bedri Dedes‏

Shko poshtë

Nderron jete znj.Pandora Dedja, bashkeshorte e profesor Bedri Dedes‏ Empty Nderron jete znj.Pandora Dedja, bashkeshorte e profesor Bedri Dedes‏

Mesazh nga Agim Gashi Sat Jan 16, 2010 10:03 pm

Nderron jete znj.Pandora Dedja, bashkeshorte e profesor Bedri Dedes‏


Me dhimbje te madhe sapo mesuam lajmin per vdekjen e zonjes se nderuar Pandora Dedja nje mike e shume shqiptareve. Ajo nderroi jete me 13 Janar, 2010 duke i dhene lamtumiren femijeve te saj, niperve, mbesave si dhe miqve te panumert.

Ajo ishte nje intelektuale e mirenjohur per kontributin e saj ne fushen e edukimit, te arsimit dhe te bamiresise. Ajo ishte jo vetem nje bashkeshorte shembullore, por dhe nje bashkepunetore e ngushte e prof.Bedri Dedes.

Prof.Bedri Dedja ishte me
fat qe ne krah kishte nje grua teper inteligjente dhe te bukur Zonjen
Pandora Dedja, ku me elegancen e veshjes, dhe vecanerisht krehja e
bukur e flokeve me kishte lene mbresa te pashlyeshme si nje studente e
tyre per nje kohe te gjate ne Universitet.


Znj.Dedja dallohej mbi te gjitha per shpirtin e bukur dhe te ndjeshem te gruas.Ja c’shkruan Ferhat Cakaj ne lidhje me humanizmin e saj:Ata të dy
vitet ’50, veç nesh që vinim nga shtëpitë e fëmijës, kishte edhe
studentë të tjerë pa të ardhura. Njëri nga këta ishte shoku ynë T., një
djalë i urtë, fjalëmbël, tepër i zgjuar, por i varfër. Në pushimet mes
leksioneve ai nuk dilte nga salla. Qëndronte në karrige dhe diç
katranoste vazhdimisht nëpër fletoret e shënimeve. Arsyeja e vërtetë
ishte se me gjithë arrnimet, të vetmet pantallona ishin ngrënë në të dy
gjunjët dhe s’mbanin më. I vinte turp të dilte mes shokësh dhe kishte
gjetur mënyrën e tij për të marrë leksionet rregullisht. Por aty ishte
edhe një sy vëzhgues që kishte kuptuar gjithçka - Pandora, nusja e re e
Prof. Bedriut. Ajo, e tronditur kishte marrë leje dhe
kishte shkuar te profesori për të marrë një palë pantallona të tij.pushimet mes leksioneve, ndërsa salla u boshatis, atje ndodhej vetëm T.
Pandora kishte hyrë dhe ia kishte lënë dhuratën mbi fletoret e
shënimeve. « I ke dhuratë nga Bedriu » - i kishte thënë. « Vishi që
tani… » dhe ishte larguar pa u vënë re.


E
gjithë kjo histori erdhi tek ne në formën e një theshethemnaje. Askush
asnjëherë, as Profesorit, as Pandorës, as shokut tonë T. nuk ia zumë në
gojë një gjë të tillë, për ta mësuar në detaje të vërtetën. Por
pantallonat ne i njihnim mirë. Atë kohë Shqipëria ishte vërtet shumë e
varfër dhe veç atyre të shtëpisë së fëmijës, kishte mijëra të tjerë,
tepër të varfër që ndiqnin studimet dhe ndjenin pranë shpirtin e madh
dhe dashurinë njerëzore të Bedriut dhe Pandorës.
Ju shprehim ngushellimet tona femijeve te saj dhe iu jemi prane ne keto momente kaq te veshtira.

Iu prefte shpirti ne Paqe!Kozeta dhe Qemal Zylo, New York
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nderron jete znj.Pandora Dedja, bashkeshorte e profesor Bedri Dedes‏ Empty Re: Nderron jete znj.Pandora Dedja, bashkeshorte e profesor Bedri Dedes‏

Mesazh nga Agim Gashi Sun Jan 17, 2010 3:33 pm

Nderron jete znj.Pandora Dedja bashkeshorte e prof.Bedri Dedes
Nderron jete znj.Pandora Dedja, bashkeshorte e profesor Bedri Dedes‏ Bedriu_Pandora1Me
dhimbje te madhe sapo mesuam lajmin per vdekjen e zonjes se nderuar
Pandora Dedja nje mike e shume shqiptareve. Ajo nderroi jete me 13
Janar, 2010 duke i dhene lamtumiren femijeve te saj, niperve, mbesave
si dhe miqve te panumert.


Ajo ishte nje intelektuale e mirenjohur per kontributin e saj ne fushen e edukimit, te arsimit dhe te bamiresise. Ajo ishte jo vetem nje bashkeshorte shembullore, por dhe nje bashkepunetore e ngushte e prof.Bedri Dedes.

Prof.Bedri Dedja ishte me
fat qe ne krah kishte nje grua teper inteligjente dhe te bukur Zonjen
Pandora Dedja, ku me elegancen e veshjes, dhe vecanerisht krehja e
bukur e flokeve me kishte lene mbresa te pashlyeshme si nje studente e
tyre per nje kohe te gjate ne Universitet.


Znj.Dedja dallohej mbi te gjitha per shpirtin e bukur dhe te ndjeshem te gruas.Ja c’shkruan Ferhat Cakaj ne lidhje me humanizmin e saj:Ata të dy
vitet ’50, veç nesh që vinim nga shtëpitë e fëmijës, kishte edhe
studentë të tjerë pa të ardhura. Njëri nga këta ishte shoku ynë T., një
djalë i urtë, fjalëmbël, tepër i zgjuar, por i varfër. Në pushimet mes
leksioneve ai nuk dilte nga salla. Qëndronte në karrige dhe diç
katranoste vazhdimisht nëpër fletoret e shënimeve. Arsyeja e vërtetë
ishte se me gjithë arrnimet, të vetmet pantallona ishin ngrënë në të dy
gjunjët dhe s’mbanin më. I vinte turp të dilte mes shokësh dhe kishte
gjetur mënyrën e tij për të marrë leksionet rregullisht. Por aty ishte
edhe një sy vëzhgues që kishte kuptuar gjithçka - Pandora, nusja e re e
Prof. Bedriut. Ajo, e tronditur kishte marrë leje dhe kishte shkuar te profesori për të marrë një palë
pantallona të tij.pushimet mes leksioneve, ndërsa salla u boshatis, atje ndodhej vetëm T.
Pandora kishte hyrë dhe ia kishte lënë dhuratën mbi fletoret e
shënimeve. « I ke dhuratë nga Bedriu » - i kishte thënë. « Vishi që
tani… » dhe ishte larguar pa u vënë re.


E
gjithë kjo histori erdhi tek ne në formën e një theshethemnaje. Askush
asnjëherë, as Profesorit, as Pandorës, as shokut tonë T. nuk ia zumë në
gojë një gjë të tillë, për ta mësuar në detaje të vërtetën. Por
pantallonat ne i njihnim mirë. Atë kohë Shqipëria ishte vërtet shumë e
varfër dhe veç atyre të shtëpisë së fëmijës, kishte mijëra të tjerë,
tepër të varfër që ndiqnin studimet dhe ndjenin pranë shpirtin e madh
dhe dashurinë njerëzore të Bedriut dhe Pandorës.

Nderron jete znj.Pandora Dedja, bashkeshorte e profesor Bedri Dedes‏ Bedriu_Pandora2
Ju shprehim ngushellimet tona femijeve te saj dhe iu jemi prane ne keto momente kaq te veshtira.

Iu prefte shpirti ne Paqe!Kozeta dhe Qemal Zylo , New York

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi