Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vrasësi i mësuesit zviceran, Dedë Gecaj bëri vetëvrasje

Shko poshtë

Vrasësi i mësuesit zviceran, Dedë Gecaj bëri vetëvrasje Empty Vrasësi i mësuesit zviceran, Dedë Gecaj bëri vetëvrasje

Mesazh nga Agim Gashi Fri Nov 19, 2010 2:46 pm

Vrasësi i mësuesit zviceran, Dedë Gecaj bëri vetëvrasje

Vrasësi i mësuesit zviceran, Dedë Gecaj bëri vetëvrasje Vrasesi_mesuesit
Shqiptari nga Kosova Dedë Gecaj, 52 vejç, ka bërë vetëvrasje në qelinë e tij të burgut në qendrën e parandalimit në Kantonin e St.Gallenit.

Dedë Gecaj më 11 janar të vititn 1999, në vrau mësuesin Paul Spirig e vajzës së tij në në një shkollë evanjgeliste me arsyetimin se e bija I kishte thënë mësuesit Spirig se babai I saj poe abuzonte dhe e maltertonte atë. Gecaj pas vrasjes ishte kthyer në Kosovë, Autoritetet serbe e paten dënuar Gecajn me 4 vjet burg, por ai vuajti dënimin vetëm 2 vite në burg. Por autoritetet zvicerane nuk e kishin pranuar këtë denim si meritor. Ndaj Gecaj u ngrit një fletarrest ndërkombëtar. Në maj të vitit 2006 Gecaj u pa të ishte i pranishëm në Kosovë, e cila ishte nën administrimin ndërkombëtar. Në ndërkohë që autoritetet gjyqësore të St.Gallenit kishin bërë një kërkesë më vitin 2005 për ekstradimin e tij në Zvicër. Në vitin 2007 ai u arrestua, por i liruar më vonë. Por dy muaj më parë ai u ekstradua në Zvicër dhe u mbajt në qendrën e paraburgimit deri në ditën kur u gjet i vdekur në qelinë e tij.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi