Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur

Shko poshtë

NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur Empty NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur

Mesazh nga Agim Gashi Sun Mar 13, 2011 1:53 pm


NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Bërthamore, e cila mbikëqyret nga Kombet e Bashkuara, tha se mbi 170 mijë njerëz janë evakuuar nga rajoni.




NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur Fukushima-officials-007

(I plotësuar)-Në tërmetin më të rëndë në historinë e Japonisë me një cunami pasues mund të kenë humbur jetën më shumë se 10.000 vetë. Kjo u njoftua nga stacioni televiziv japonez NHK. Megjithatë, përmasat e vërteta të katastrofës nuk janë të parashikueshme.

Vetëm në një qytezë në provincën e prekur rëndë Miyagi autoritetet nuk kanë lidhje me gati 10.000 banorë. Kjo është gjysma e popullsisë së qytezës.

NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur Fukushima8

NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur Japan-earthquake-child-re-0

Sipas njoftimeve të medieve rreth 390.000 vetë kanë marrë arratinë prej shkatërrimeve. Në pesë provinca janë ngritur më shumë se 1.400 kampe emergjence.

Qeveria e dyfishoi numrin e ushtarëve për mbështetjen e forcave të shpëtimit në 100.000. Ndërkaq ndihmësit e parë gjermanë të Qendrës së Ndihmës Teknike (THW) mbërritën në Japoni.

SHBA-ja do të ndihmojë me dy aeroplanmbajtëse. Gjithsej 70 vende kanë premtuar mbështetje. Fuqia e tërmetit të së premtes jepet nga autoritetet me 9,0 ballë.

* * * * * * *

NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur Shperthim1

Mbi 170 mijë njerëz të evakuuar nga rajoni i Fukushimas

Mijëra njerëz janë larguar nga Fukushima, pas shpërthimit të centralit bërthamor. Agjencia Meteorologjike e Japonisë ka ngritur fuqinë e tërmetit të së premtes në magnitudën 9, duke e bërë atë tërmetin më të fortë që ka ndodhur ndonjëherë.

Sipas raporteve të agjencive, numri i konformuar i të vdekurve nga tërmeti dhe cunami pasues në Japoni është rreth 900.

Zyrtarët shprehin drojën nga rrjedhja e materieve radioaktive në uzinat e energjisë, pasi është dëmtuar edhe një sistem ftohës dhe sistemet e rrezatimit tanimë kanë kaluar limitet ligjore.

NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur Zona390+

NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur Fukushima1

Zona e zhvendosjes 20 kilometra rrethë centralit bërthamore



Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Bërthamore, e cila mbikëqyret nga Kombet e Bashkuara, tha se mbi 170 mijë njerëz janë evakuuar nga rajoni.

NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur Fukushima3

NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur 390galleryV9-xgri

NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur Fukushima4

Lidhur me gjendjen e reaktorit të dytë, shefi i kabinetit, Juko Edano, tha:

“Dua t’ju tregoj për reaktorin numër tre. Kemi supozuar se do të kishte një shans për të, por funksioni i furnizimit me ujë të reaktorit ka ndaluar. Aktualisht jemi duke punuar në shpëtimin e tij”.

NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur Fukushima5

NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur Fukushima6

NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur Minaminsanriku_ful

NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur Fukushima7

NHK: Më shumë se 10.000 të vdekur Fukushima9

Sipas agjencisë bërthamore të Japonisë, aksidenti atomik në Fukushima ka qenë i nivelit 4 në shkallën prej 1 deri në 7.

>> Japoni: Shpërthim i madh në centralin bërthamor të Fukushimas

>> Japonia një ditë pas tërmetit, vendi në kaos



>> Mbi 1 mijë të vdekur nga tërmeti dhe tsunami në Japoni

>> Asnjë shqiptar nuk ka pësuar nga tërmeti në Japoni
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi