Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Qibrit Morina:RRETH DËSHMORIT XHAFER SHALA DHE ATYRE TË GJITH QE U FLIJUAN PËR ATDHEUN

Shko poshtë

Qibrit Morina:RRETH DËSHMORIT XHAFER SHALA DHE ATYRE TË GJITH QE U FLIJUAN PËR ATDHEUN Empty Qibrit Morina:RRETH DËSHMORIT XHAFER SHALA DHE ATYRE TË GJITH QE U FLIJUAN PËR ATDHEUN

Mesazh nga Agim Gashi Sat Apr 16, 2011 11:10 pm

Qibrit Morina:RRETH DËSHMORIT XHAFER SHALA DHE ATYRE TË GJITH QE U FLIJUAN PËR ATDHEUN 186578_100000495375351_6448229_n

Qibrit Morina:RRETH DËSHMORIT XHAFER SHALA DHE ATYRE TË GJITH QE U FLIJUAN PËR ATDHEUN
Qibrit Morina:RRETH DËSHMORIT XHAFER SHALA DHE ATYRE TË GJITH QE U FLIJUAN PËR ATDHEUN Xhafa
Nuk mund të them se i kam kapur te gjitha dukuritë dhe të gjitha pikpamjet e juaja të brendshme qe presin të strudjohen, por mund të them se kam analizuar disa prej dukurive të juaja të mirëfillta të kulturës sonë, qe më janë dukur karakteristikë në periudhen e tanishme të jetës sonë kulturore krijuese, janë këto dukuri që, në një mënyr apo tjetrën rrallë kam përjetuar një respekt të tillë për temën e lartëshenuar prej një rreth të përzier nga gati të gjitha trojet Shqiptare së paku deri me tani pak her kamë qenë i lumtur njejt siq jam sot kur lexoj komentet e juaja.Por siq ka thënë dietari Franklini, thesi i zbrazet nuk mund të rrijë drejt e, ju përplot pasione, art dhe kulture, veqmas kulturë shkrimore.

Ju mi pelqyet shkrimet e mia gjat kohës qe i shkrova në luftë dhe veqmas tani këto për Xhafer Shalën duke iu dhënë kritikun qe pajtova me atë se dëshmorët dhanë jetën e tyre, lanë dhe gjëra private dhe intime.

Tani shtë fjala për shkrimet qe shkrova gjat kohes kur me dhembje e krenari përjetova/tuam mungesën e Xhaferit tonë të ndritur dëshmor. Duke u munduar të jetë ky edhe një lloj mesazhi i përgjithshëm qe ti nderojmë dëshmort edhe kur nuk ka zgjedhje.

Mi pelqyet shkrimet sepse ju kishit zemër liri-universe. Sepse gjat kohes së luftës njerzve iu shtrohen probleme të mëdha të egzistences fizike, kolektive dhe individuale, të liris të ribashkimit me idet bashkëkombëtare, të të drejtave apo edhe të barazis, të dinjitetit nacional, prandaj me para se krijimtaris imagjinative iu kushtohen mbrojtjes së këtyre idealeve qe, gjithsesi, janë më të rëndësishme se letërsia… sepse ndoshta jeni pajtuar me mendimin e Alber Tibode, në historin e letëris franqeze ”revulicioni” ka shkelur, shkatrruar dhe shpërndarë gjeneratën letrare të vjetit 1789, e u keqpërdorën me mijëra biblioteka me mijëra e mijëra egzemplarë. Si kundër edhe në pjesën e shqipërisë ku quhej kosovë qe u rrënuan mjerisht shumë gjëra kulturore nga okupatori gjenocidial serb.

Psikoza luftarake, ngjarjet e përgjithshme, masakrat e shumta kolektive dhe individuale, vrasjet e shokëve të idealit, ngarkesa e madhe fizike, psikologjike dhe morale aq shumë e ngarkojnë shpirtin e individit sa qe ai më tepër ndien nevoj të inkuadrohet me pushkë në anën e asaj pale së cilës i takon shpirtnisht se sa të ulet dhe të shkarkohet shpirtnisht me anën e pendës e, ju mir e ke vlersuar se unë në shpirt e me vepër pata në zemër pushkën dhe pendën, jo për vete pendën por edhe pushkën qe më duket nuk kam bër mjaft aq sa duhet. Sepse në atë kohëra nuk denim se kush mund të mbetet i gjallë andaj shkrimin e shkruaja si të përgjithshëm. Por nuk jamë hemingueji ashtu siq iu kam paraftyruar zotri Skender BRAKAJ-t mbi shkrimet e mia “Një letër gjat luftës”. Sepse nuk jamë aq i madhërishëm. Unë kam veq tet vite shkollimi, por dashuria e madhe ndaj atdheut qe qdoher më duket pak kamë bërë për të. Dhe ish respekti vashave dashnore të ish luftetarëve shok të mi të frontit të pa mbrojtura ndaj një ushtrie e policie ma tepër gjenocidiale në popullin e pa fajshëm se sat rime karshi luftës së pastër të popullit qe ne bëmë për qlirim. Mbi të gjitha më kan shtyr disa ish dashnore siq është ish e dashura e Xhafer Shalës dhe e Bashkim Suka dhe shumë e shumë ish të dashuruar tani dëshmorë qe të ju jap mesazhin tim vllazror: fejohi e marohi, jeta vazhdon... mortalitetin duhet ta kthejmë në natalitet.



Faleminderit nga të gjith ju qe me komentet e juaja po ia lehtësoni zemrat e familjarëve të dëshmorëve. Po ato zemra qe i kan krenare por edhe mallengjyese. Po i jepni drit të së vërtetës kombëtare dhe shpirtnore e jo gjërave mashtruese ditore.


Fjala e shqiptuar


Sa me përmbajtjen aq edhe me formën e saj është pasqyra e njeriut, pasqyra e saktë, në të cilen shihet bota e tij/sajë individuale, intelektuale dhe emocionale, pasuria dhe farfërija e tij/jasë, virtyti dhe vesi i tij/sajë. Është plotsisht e kuptueshme, prandaj, pse në mendiset shoqrore tradita të gjata dhe të pasura kulturore, fjalës së logjikshme dhe të bukur i kushtohet një kujdes i veqantë, kurse gojtaret e dalluar janë po aq të menqur dhe të popullarizuar sa edhe krijuesit e tjerë të shquar të aktiviteteve shkencore, artistike dhe kulturore përgjithësisht me ty kashira nuk mendoj ta imitoj Demosteni-n, gojtari më i madh i Greqis antike, por veq jam mundua qe ta them atë qe ndjej për ty (respektin e përziër). Më tepër do t’ më pelqente të më quajsh Fabie kuintiliani, i cili ka shkruar veprën e tij kurrë të vjetruar në tërsi, edukimi i oratorit në 12 vllime. Sepse për ty sy ngjyrdete do ti sjkruaj poezit më të bukura qe kap imagjinata ime :

Prandaj prap po kthehem tek oratoria apo gojtari/rja.

Po të gjitha arsyet e gojtaris së pa zhvilluar në jetën tone kulturore dhe shoqerore mund të përmbledhën në një: Nuk mund të flas bukur ai njeri qe s’ ka menduar kurrë si moralisti franqez, Labrier: është fatkeqësi kur njeriu nuk di të flasë bukur, dhe s’ është mjaft i menqur qe të heshtë”.Bukuria trupore e njeriut është një vrerë e përkoshme qe kalonë me kalimin e rinisë, kurse bukuria shpirtërore e shprehjes është një virtyt i lartë qe mund ta kultivojmë dhe ta ngrisim në të mirën tone, në të miren e rrethit dhe të shoqërisë në të cilën jetojmë.Nuk është e thëne kot se njerzit e pasur shpirtrtnisht shumë më pare se se perms syrit e pranojnë dashurin perms veshit.


LAVDI VETËD DËSHMORËVE DHE MARTIRËVE QE PAK PO BËJM PËR TA!
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi