Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Njoftim për një Akademi

Shko poshtë

Njoftim për një Akademi Empty Njoftim për një Akademi

Mesazh nga Agim Gashi Thu Mar 26, 2009 11:58 am

PROGRAMI I AKADEMISË
1.Akademia të emërtohët: ”Thank You Tom…..”
2. Akademia do të mbahët me 25.03.2009 dhe do të inkorporohët në manifestimet që organizohen në shenjë të Vitit Jubilar të Intervenimit të NATO-së (1999-2009);
3. Akademia do të ketë dy pjesë:
a. Ekspozita me fotografi me titull
“Vizita e kongresistit Tom Lantos në Kosovë
Maj 1990 “ / Foaje e Pallatit të Kulturës/
Hapja me 25.03.2009 ora 11:00
b. Akademia përkujtimore që mbahët në Sallen e Madhe të
Pallatit të Kulturës ”Asim Vokshi” dhe fillon në ora 12:00
c. Përurimi i Sheshit “Tom Lantos”

4. Programi i Akademisë
4.1. Dy fëmij vejnë lule para portretit të kongresistit Tom Lantos
4.2. Hymni shtetëror i Republikës së Kosovës dhe SHBA /me CD/
4.3. Hapja solemne nga moderatorja /shqip+ang/
4.4. Fjala përshendetëse e Pal Lekaj, Kryetar i Gjakovws
4.5. Fjala përshendetëse e....../dikush nga zyrtarët e Ambasades së SHBA në Prishtinë/
4.6. Ligjeruesit
a.Akademik Pajazit Nushi, kryetar i Shoqatës
b. Zt. Veton Surroi, nikoqir I vizitës së kongresistit me 1990
4.7. Muzikë serioze: Ekzekutohet veprat e Johannes Brams-it
"Valle hungareze no. 1 " . Ekzekutojnë me piano me kater (4)
duar nxënëset Anda Kryeziu e Mrika Sefa
4.8. Moderatorja ia jep fjalën zotëri Faton Bislimi, një kohë
bashkëpunëtor i kongresistit Tom Lantos
4.9. Poezia recital në gjuhën anglishte
4.10. Filmi dokumentar me titull:
“Vizita e kongresistit Tom Lantos në Kosovë Maj 1990 “
4.11. Flet prof. Ruzhdi Sefa, evokon kujtimet e vitit 1990 ...
4.12. Muzikë serioze. Ekzekutohet veprat e Johannes Brams-
it "Valle Hungareze no.2”
4.13. Akademik Besim Bokshi/kryetar i Kuvendit të Shoqatës/ lëxon Propozimin e Shoqatës per ta shpallur kongresistin Tom Lantos “Qytetar Nderi të Gjakovës”
4.14. Dorëzimi i portretit të kongresistit Tom Lantos punuar nga piktori akademik Enver Jaka
4.14 Flet përfaqësuesi i familjes/ i Ambasadës së SHBA në
Kosovë
4.15. Përmbyllja e Akademisë
4.16. Koktej rasti / foaje e Pallatit/
Prof. Ruzhdi SEFA, PhD - Shoqata e Intelektualëve "JAKOVA" në Gjakovë
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi