Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kristaq Shabani:LNPSHA "PEGASI" ALBANIA E FTUAR NE TAKIMIN E MADH NE KILI

Shko poshtë

Kristaq Shabani:LNPSHA "PEGASI" ALBANIA E FTUAR NE TAKIMIN E MADH NE KILI Empty Kristaq Shabani:LNPSHA "PEGASI" ALBANIA E FTUAR NE TAKIMIN E MADH NE KILI

Mesazh nga Agim Gashi Fri Aug 05, 2011 4:36 pm

Kristaq Shabani:LNPSHA "PEGASI" ALBANIA E FTUAR NE TAKIMIN E MADH NE KILI 211458_678723185_2799306_n

Kristaq Shabani:LNPSHA "PEGASI" ALBANIA E FTUAR NE TAKIMIN E MADH NE KILI


"Në gjurmët e poetit" nga 18 deri me 30 tetor 2011
Kristaq Shabani:LNPSHA "PEGASI" ALBANIA E FTUAR NE TAKIMIN E MADH NE KILI 205858_10150271038148186_678723185_7546413_2195579_n


INFORMACION PER GJITHE PEGAISTET PER TE KRYER FORMALITETET E PJESEMARRJES NE KETE EVENIEMNT TE POETAS DEL MUNDO
E-MAIL pegasi20o3@yahoo.com, kristaq_f_shabani@yahoo.com, agronshele@yahoo.com


TAKIMI I VII Ndërkombëtar i Poezisë: "Në gjurmët e poetit" nga 18 deri me 30 tetor 2011

Kili-Santiago: Si një traditë e pervitshme Lëvizja Botërore e Poetëve
organizon Takimin e 7 Ndërkombëtar të Poezisë në Kili Tetor e quajtur" Në gjurmët e poetit" . Veprimtaria do të zhvillohet në qytetet e Santiago, Valparaiso, Vina del Mar, Isla Negra, Kartagjena, Melipilla, Rancagua, Chillán, Los Vilos, Illawarra, Salamanca, Coquimbo, La Serena, Vicuña dhe Montegrande. Do të jetë 13 ditë. Ne do të jemi së bashku dhe do te udhëtojnë rreth 3 mijë kilometra, për ndarjen e momente të paharrueshme dhe krijimin e lidhjeve te poezise me jetën, paqen, mjedisin i kërcënuar nga të projektet e njeriut.


P R O G R A M I:

FAZA E PARË


E martë, tetor 18 [1 dite]

Mbërritje, akreditim dhe objekti hotel
London Hotel Plaza London 77. Barrio Paris-Londres Santiago Centro
19:00 17:00
Vizite House - Muzeu La Chascona. Shtëpi në Santiago që i përkisnin Pablo Neruda.
20:30 19:30
Ceremoninë e hapjes se ceremonies para hotelit, e cila është e njohur si në Londër 38.
21:00
Mirë se vini, Darka .

E mërkurë 19 [Dita e 2]

Nisja Chillán
Drekë në Chillán
Aktivitetet e pasdites në Universitetin
Night: Event Publik
Darkë

E enjte, 20 Tet [Dita e 3]

Chillán Aktivitetet e Universitetit dhe / ose Shkollat
Drekë në Chillán
15:00 Nisja për Rancagua
18:00-22:00 Aktivitetet në Rancagua
Gjatë natës në Santiago

E premte 21 tetor [Dita e 4]

Dita e lirë
19:00 17:00
Vizite House - Muzeu La Chascona. Shtëpi në Santiago që i përkisnin Pablo Neruda.
Ngjarje publike në Santiago
Darkë

E shtunë 22 tetor [Dita e 5]

9:00
Nisja ne Valparaiso
11:30 10:30
Vizita-muze shtëpinë e Pablo Neruda Sebastiana La.
13:00 11:30
Lexim tw peozive nga poetet

14:30 13:30
Dreka në Valparaiso.

16:30 14:30
Vizitoni Valparaiso.

17:00-19:00
Vizitoni Carrasco Palacio,
pritjen e organizuar nga shkrimtarët e Vina del Poezi Lexim poezish .

19:00
Vina del Mar Koktej me shkrimtarë, poetë dhe autoritetet lokale.

20:00
Kthimi ne Santiago arritja në hotel në Londër 35, përafërsisht në ora 22:00.

E diel 23 tetor [Dita 6]

9:00
Lihet i Hotel në Santiago për Isla Negra.

11:00
Isla Negra mbërritje…Vizitë në shtëpinë muze të poetit
Pablo Neruda,
Çmimin Nobel në Letërsi 1971.

12:00-13:30
Lexim poezish dhe veprimtari publike Poezi në nder të poetit.

14:00-15:00
Drekë në Cartagena.

16:30 15:00
Koha e lire
Ecje perm,es plazhit.

17:00 -18:00
Lexim poezish në varrin e Vicente Huidobro.

19:00-22:30
Ngjarje poetike - haraç kulturore në përvjetorin e 6-të të vdekjes poeti
Víctor Marin Calquín në Hapësirë social-kulturore 'Guajiro'
në qytetin e Melipilla.

22:30
Kthemi ne Santiago, duke arritur në hotel në orën 23:30 apo më shumë.

E hënë, tetor 24 [Dita e 7]

10:00 13:00
Ligjeratat, përurime librash, lexime poetike, shfaqje në Bibliotekën Kombëtare të Kilit.

13:30 = Dreka.

15:00 17:00 = Vizitë në Pallatin Presidencial dhe poezi lexim në klasa dhe vendin ku vdiq Presidenti Salvador Allende.

20:00: Darka e lamtumirës "Hapi i parë" në hotel Londër dhe dhenia e diplomave çmimit. gjatë natës në hotel.

VLERA E FAZA E PARË = 600 dls.
Përfshin: 7 netë akomodimi në dhoma të përbashkëta me banjo private [18, 19, 20, 21, 22, 23 dhe 24 tetor], të gjitha ushqimet, transportit gjatë udhëtimit [ Do tw udhetohet rreth 1,500 km me autobusit ne kushte optimale; perfshihen diplomat, vizitat , karta, ftesa dhe pjesëmarrja në një antologji redaktuar nga Botimet Apostrophes.P R O G R A M I


FAZA E DYTË

E martë 25 tetor [8 ditë tw vazhdueshme]

8:00 = Dalje në veri të qytetit të Los [230 km në veri të Santiago] Vilos Shiko për Los Vilos në 11:30 orë. Fasada Arritja ne qytetit të Los Vilos,
Përshëndetje protokoll të autoriteteve e udhëhequr nga Kryetari i Bashkisë Jorquera Juan

12:00 orë = Takim me peshkatarët e Caleta Las sektorit Conchas Quereo:
Tema: “: Njohuritë e zbulimet arkeologjike në Quebrada de Quereo dhe ekspozimin e udhëheqësit të Fernando Tirado

13:30: Drekë me peshkatarët

16:00 17:30 = Vizitë në shkollat në Los Vilos

19:00-20:30 = Një tubim letrar me studentë, shkrimtarë, poetë, dhe komunitet Kulturor i në Still Life Vilos de Los.

Gjatë natës në Cabanas de Los Vilos

E mërkurë, tetor 26 [Dita 9]

Largimi nga Los Vilos në qytetin e Illapel:, koha e mbërritjes

10:00-10:30 = Mirë se vini (Kryetari , ceremonial dhe autoritetet lokale

11:00 = Illapel Vizite ne kolegjet

12:30 =Ne shtëpine Tertulia Kultura letrare Illapel

13:30 = Dreka

16:00 = zhvendosje në komunën Kanellë, takim me autoritetet, Ppërshëndetjet

16:30 Vizitë në shkolla , Kanellë

19:00 = Takime letrare,me shkrimtarë poetët, autoritetet në Shtëpinë e Kulturës Canela

Darka: 20:30

Natën në Las Cabanas de Los Vilos

E enjte, 27 Tet [Dita e 10]

8:30 = Për Los Vilos Vicuña dhe Monte Grande.

Dreka në orën 12:00 = Coquimbo

14:00-16:00 = Vizitë Coquimbo dhe La Serena.

17:00 = Hotel de Vicuña akomodimi

Darka: 20:00

21:30 = Si pasojë e ndritshme e Luginës qiell, Elqui.

E premte, tetor 28 [11 ʲ]

nw Mengjes Vizitë në Muzeun e Gabriela Mistral.
Pasdite Shkolla, Vizitoni Montegrande, Mauzole dhe leximet poetike.

E shtunë 29 Tet [Dita 12]

9:30 = Adresa Output Santiago
13:00 = Dreka në Los Vilos
15:00 = Udhëtim Vazhdimi në Santiago.
20:30: Darka në Hotel Plaza Londres

E diel 30 tetor [13 ditë]

Ceremonia e mbylljes 15:00
Duke filluar nga ora 10:00 në Qendrën solemne të Mahuidache Popujve amtare. Julio Covarrubias 10365 - Bashkia e Bosque El. Guests ndajnë me poetë dhe artistë të popujve vendas [Mapuche, Aymara, rapa Nui] konferenca,
Prezantime librash, lexime, cmime magji dhe dorëzimit të diplomave.
Drekë e Lamtumirës.
Gjatë natës në hotel [është përfshirë në shumë]

VLERA E FAZA E DYTË = 600 dls.
Përfshin: 7 netë akomodimi në dhoma të përbashkëta me banjo private [24, 25, 26, 27, 28, 29 dhe 30 tetor], të gjitha ushqimet, transportit gjatë udhëtimit [ Do tw udhetohet rreth 1,500 km me autobusit ne kushte optimale; perfshihen diplomat, vizitat , karta, ftesa dhe pjesëmarrja në një antologji redaktuar nga Botimet Apostrophes.
Programi i nënshtrohen ndryshimeve.


Luis Arias Manzo -
SECRETAR GENERAL POETAS DEL MUNDO
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi