Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lajme nga Kuvendi i Kosovës

Shko poshtë

Lajme nga Kuvendi i Kosovës Empty Lajme nga Kuvendi i Kosovës

Mesazh nga Agim Gashi Tue Mar 31, 2009 10:15 pm

Hiqet nga rendi i ditës, caktimi i pagës për Presidentin


Lajme nga Kuvendi i Kosovës Astrit_ibrahimi_jakup_krasniqi-_03-490x320

Jakup Krasniqi/kryetar i Kuvendit te Kosoves




Nga F.Ismajli më 31.03.2009 në ora 12:26

Kryesia e Kuvendit të Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot (e martë), ka hequr tërësisht nga rendi i ditës, caktimin e pagës së President të Republikës së Kosovës.

Heqja nga rendi i kësaj çështje, është bërë pas kërkesës së Presidencës së Kosovës.

Këtë e konfirmoi vetë Jakup Krasniqi, kryetar I Kuvendit të Kosovës I cili sqaroi se “kryesia e Kuvendit, nuk merret me caktimin e pagave të zyrtarëve qeveritarë, pasi për këtë çështje duhet të vendoset me ligj”.

Në të njëjtën kohë, në këtë mbledhje të kryesisë së Kuvendit të Kosovës është delegimi i pjesëtarëve për anëtarët e bordit të Radio televizionit të Kosovës (RTK).

“Partitë që janë në Kuvendin e Kosovës, do të bëjnë pjesë në komisionin për formimin e bordit të RTK”, u shpreh Jakup Krasniqi, pas mbledhjes së kësaj kryesie.

Përndryshe, në shtator të vitit të kaluar, mediet publikuan faktin se Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu ishte presidenti me pagën më të lartë në rajon.

Pas kësaj, është miratuar ligji për presidentin dhe ai ka kërkuar që Kuvendi t’ia caktojë lartësinë e pagës.
Paga e presidentit të Kosovës duhet të jetë paga më e lartë e paguar nga Buxheti i Kosovës
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi