Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Krasniqi: I kemi hyrë në “hak” 28 Nëntorit

Shko poshtë

Krasniqi: I kemi hyrë në “hak” 28 Nëntorit Empty Krasniqi: I kemi hyrë në “hak” 28 Nëntorit

Mesazh nga Agim Gashi Sun Nov 27, 2011 10:03 pm

Krasniqi: I kemi hyrë në “hak” 28 Nëntorit

Krasniqi: I kemi hyrë në “hak” 28 Nëntorit JakupKrasniqi_17

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi ka thënë se çështja e kufijve nuk është e përfunduar. “Për çështje të tilla nuk kemi të drejtë të themi se janë të përfunduara. Ndoshta edhe para 10-15 vjetëve shumë njerëz kanë menduar se ata kufij që kanë qenë më herët, kanë qenë të përfunduar, d.m.th. kanë qenë të përfunduar për një brez, por nuk mund të jenë të përfunduar për brezat që vijnë. Unë konsideroj se brezi ynë ka arritur shumë, por gjërave ne nuk mund t’iu vëmë pikë, nuk mund t’i kufizojmë, sepse në fund të fundit, çdo brez, çdo gjeneratë i ka kërkesat e veta, i ka aspiratat e veta dhe ne mund të flasim vetëm për kërkesat dhe aspiratat tona”, ka thënë Krasniqi në një intervistë për Radio Kosovën.

Ai ka vazhduar të shprehë pakënaqësinë e tij sa i përket mënyrës se si festa e 28 Nëntorit është futur në Ligjin për festat zyrtare. Madje, ai ka thënë se më këtë veprim i është hyrë në hak 28 Nëntorit.

“Është e vërtetë e madhe që ka vërejtje dhe askush ndoshta nuk e ndjen veten mirë. Në fillim fola për rëndësinë e festës së Nëntorit. Realisht, kur ne e kemi bërë Ligjin, jemi përpjekur që t’i bëjmë disa festa të veçanta si shtet, por si komb konsideroj që i kemi hyrë në “hak” 28 Nëntorit”, ka thënë kryeparlamentari Krasniqi.

Sipas tij, festa e 28 Nëntorit nuk është një festë thjesht shtetërore, as një festë thjesht kombëtare, por është një festë me elemente të shumta shpirtërore, që është përsëritur dhe është përsëritur, dhe është një festë që vërtet popullit shqiptar gjithnjë i ka dhënë të mira, i ka dhënë liri dhe i ka dhënë krenari.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi