Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Maxhun Smajli:Falë me 28 Nëntorit ne si popull, i kemi shpëtuar zhdukjes e asimilimit

Shko poshtë

Maxhun Smajli:Falë me 28 Nëntorit ne si popull, i kemi shpëtuar zhdukjes e asimilimit Empty Maxhun Smajli:Falë me 28 Nëntorit ne si popull, i kemi shpëtuar zhdukjes e asimilimit

Mesazh nga Agim Gashi Thu Dec 08, 2011 9:13 pm

Falë 28 Nëntorit ne si popull, i kemi shpëtuar zhdukjes e asimilimit


Maxhun Smajli:Falë me 28 Nëntorit ne si popull, i kemi shpëtuar zhdukjes e asimilimit Maxhunsmajli1
Nga Maxhun SMAJLI
Në Baden u kremtua Nëntori - dita e Flamurit kombëtar dhe e Pavarësisë së Shqipërisë
Maxhun Smajli:Falë me 28 Nëntorit ne si popull, i kemi shpëtuar zhdukjes e asimilimit Festa-baden

Të ardhur nga një vend me mbi katermijë e pesqind vjet histori, qindra bashkatdhetar që punojnë dhe jetojnë në Baden dhe vendbanime tjera përreth, kishin ardhur për të festuar 28 Nëntorin; Dita e Flamurit kombëtar dhe 99-të vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, që ishte organizuar nga Këshilli organizativ i Sh.K.A. “17 Shkurti” të Badenit. Në këtë mbrëmje festive ishin të pranishëm edhe Ambasadori i Kosovës në Austri, ztr. Dr. Sabri Kiqmari dhe ztr. Anton Marku këshilltar, pretendenti për kryetar të ardhshëm të Kosovës, ztr. Seremb Gjergji, i derguari i kryetarit të Badenit, ztr. Ferdinand Tyrtscher dhe znj. Dr. Helga Krismer- nënkryetare, përfaqësuesi i komunitetit turk ATIB, ztr. Mr. Halit Bulut, koreografi i grupit boshnjak dhe turk, me prejardhje shqiptare, ztr. Ismet Mehmetovik, kryetari i të rinjëve të OVP-së dhe deputet i qytetit të Badenit, njëherësh gazetar dhe fotograf, ztr. Peter Ramberger, gazetari dhe reporteri i luftës së fundit të Kosovës me Serbinë, ztr. Maxhun Smajli, si dhe përfaqësues të partive shqiptare që veprojnë në Baden me rrethinë.
Pas intonimit të Hymnit të Flamurit nga kori i nxënësve, anëtar të Sh.K.A. “17shkurti”, Kaltrina Durmishi, pasi përshendeti dhe uroj të pranishmit, bëri një vështrim kronologjik për rëndesinë e shumëfishtë të 28 Nëntorit, si datë e veqantë historike për popullin shqiptar.
Ndërsa, ztr. Tahir Turkaj, kryetar i Sh.K.A. “ 17 shkurti”, në fjalën e tij përshëndetëse mes tjerash tha: “ Sot, jemi tubuar këtu, për të shënuar këtë ditë të madhe historike, për çka më parë është dashur sakrifica. Sa më shpesh kthehemi të e kaluara, aq më shpejtë shkojmë përpara. E fshehta e përkujtimit të së kaluarës, forca e saj qëndron në lidhjen e saj me jetën e njerëzve dhe fatet e kombit. Kështu, në saj të ngjarjëve që ndodhën me 28 Nëntor, ne si popull, i kemi shpetuar zhdukjës dhe asimilimit. Pra, zhdukjës së ekzistimit tonë si komb.....”. Të pranishmit u përshendetën edhe nga ztr. Dr. Sabri Kiqmari, ztr. Seremb Gjergji, ztr. Maxhun Smajli, znj. Dr. Helga Krismer etj..
Ajo që më bëri përshtypje këtë mbrëmje është edhe numri i madh i të rinjëve shqiptarë që kanë përfunduar suksesshëm studimet, si dhe shumë të tjerë që studiojnë. Ndër të rinjtë shqiptarë që kanë përfunduar studimet janë Kaltrina Durmishi, shkencat politike dhe tani vazhdon ato ekonomike, si dhe Semelit Tafallari për muzikë klasike dhe tani vazhdon për gjeografi.... Ndërsa, Berat Tafallari, Mark Marku, Artan Imeraj dhe Valon Imeraj vazhdojnë studimet në drejtime të ndryshme.


Maxhun Smajli:Falë me 28 Nëntorit ne si popull, i kemi shpëtuar zhdukjes e asimilimit Festa-baden1

Sh.K.A. “ 17 shkurti “ po lartëson vlerat shqiptare

Madheshtinë kësaj mbrëmje festive ia shtuan anëtarët e Sh.K.A. “ 17 shkurti”, të cilët duke lartësuar vlerat e kulturës shqiptare, janë bërë gurrë e normave morale që po ndikojn në ruajtjen e krenarisë sonë si komb. Ata, duke shkrirë talentet e tyre po lartësojnë vlerat shqiptare.
Kjo shoqëri i bashkon shqiptarët e të gjitha trojeve; Kosovë, Shqipëri, Iliridë, Kosovë Lindore dhe trojet shqiptare në Mal të Zi. Bashkërishtë po pasqyrojnë traditën. Duke e kuptuar qellimin e shpirtit të mergimtarit, nevojën e tyre shpirtërore, po harmonizojnë bukurinë morale me bukurinë fizike.


Tue u gjet përpara këngëtarëve të kësaj Shoqërie kulturore e artistike, t’ue ndie zërin e tyre, që bëhej më i plotë, t’ui pa sytë e tyre ka vinin e shkelqenin, t’ui permend Shqipërinë e Kosovën, unë gjithë përmallue, nuk mujta me u ndalue, pa leshue dy pika loti.
Si shqiponjat kur lazdrohen në ajër, fluturonin të rinjtë dhe të rejat e kësaj shoqërie kulturore e artistike. E unë, si në përralla magjike lundroja në horizontin e pafund. Ata, ato, duke vallëzuar valle nga trevat e ndryshme të Atdheut, që ishin përgaditur aq bukur nga koreografet Diellza Turkaj dhe Semelit Tafallari ngritnin pesh shpirtërat e të pranishmëve.
Ai ose ajo që e nderon flamurin kur është i vogël, do t’i dalë zot kur të rritët. Agnesa Hasi, një valltare mahnitëse, shqiponjë e vertetë. Zemra e saj e vogel ndizej kur luante vallën tropojane. Edhe shpirti i saj tetë vjeqar lartësohej para emrit të bukur të Atdheut. Është kjo mbesa Shaqir Hasit, kryetarit të SHKA “Drenica” në Drenas. Agnesa shkon në klasën e parë, tek mesuesja Daniela Schwarz në Gloggenitz. Ky fëmijë i mrekullueshëm, e që premton shumë, vijon edhe mësimin plotësues në gjuhën shqipe tek mesuesja Majlinda Vezaj.
Më pas, për disa minuta, salla u pushtua nga zëri kushtrimtar i Diellza Turkajt, derisa recitonte vargje nga “Lahuta e Malëcisë” e Gjergj Fishtës. Herë-herë në sallë e thenin heshtjën dënesjët e të pranishmëve kur thërriste për burrëri e trimëri, për mbrojte të Nderit e Atdheut. T’ui ndëgjue këto vargje që aq bukur i recitonte, në kokën time sillej pyetja, se: - cili shqiptar ose shqiptare hamendet të jap jetën për të mirën e Atdheut ?
Këtë mbrëmje festive pati edhe recitime të tjera të shumta, për luftetarët e lirisë dhe trimëritë e tyre, për heronjtë e Atdheut, duke bërë që të pranishmit të ndjehëshin krenar se i takonin kësaj race fisnike.
Për fund: Kam kujtime të këndshme për këta njerëz të zellshëm. Jam plot mirënjohje për këtë ditë të veçantë që përjetova. Admiroj forcën e karakterit të tyre.

Maxhun Smajli:Falë me 28 Nëntorit ne si popull, i kemi shpëtuar zhdukjes e asimilimit Festa-baden2
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi