Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kryeparlamentarja Topalli: Shqipëria në NATO, simbol i fuqizimit të kombit

Shko poshtë

Kryeparlamentarja Topalli: Shqipëria në NATO, simbol i fuqizimit të kombit Empty Kryeparlamentarja Topalli: Shqipëria në NATO, simbol i fuqizimit të kombit

Mesazh nga Agim Gashi Sat Apr 11, 2009 10:39 pm

Kryeparlamentarja Topalli: Shqipëria në NATO, simbol i fuqizimit të kombit

BOTA SOT
Në Postribë, kryetarja e Kuvendit konfirmoi sërish, se mazhoranca e djathtë në fundin e vitit të parë të mandatit të ardhshëm, do të bëjë të mundur, që qytetarët shqiptarë të lëvizin pa viza.
Kryeparlamentarja Topalli: Shqipëria në NATO, simbol i fuqizimit të kombit Sh_b
Tiranë, 11 prill

Kryeparlamentarja Topalli: Shqipëria në NATO, simbol i fuqizimit të kombit POSTRIBA

Postriba vendi ku për herë të parë nisi rezistenca antikomuniste në Evropë, ishte vizita e radhës e kryetares së Kuvendit Jozefina Topalli. Me këtë rast ajo tha se Premtimet e dhëna u kthyen në realitet, realitete që preken, shihen, admirohen. Në çdo komunë ne dhjetëfishuam investimet.
Si askush dhe askund tjetër në Shqipëri, postribasit e ndjejnë më së shumti mrekullinë dhe sublimitetin e anëtarësimit në NATO, pasi në këtë komunë, me dhjetra burra e gra u pushkatuan, u burgosën dhe u persekutuan nga një prej regjimeve më të egra të njerëzimit, komunizmit.
Në një atmosferë mikpritëse e entuziaste, postribasit shprehën kënaqësinë e veçantë që Kryetarja e Kuvendit erdhi për të ndarë me ta, gëzimin e kësaj ngjarjeje të madhe historike. Postribasit në emër të vlerave të lirisë dhe demokracisë sakrifikuan shumë që Shqipëria të arrinte këto ditë, kur fjala e saj të jetë e barabartë më atë të aleatëve strategjikë të politikës dhe ekonomisë globale. Shqipëria në NATO është një premtim i tejkaluar, sepse katër vite më parë Kryeministri Berisha kishte premtuar një gjë të tillë. Kryetarja e Kuvendit, Toppali, duke shprehur emocionet e veçanta për këtë takim tha se monumenti ku postribasit janë mbledhur për të festuar është simbolika e NATO-s, e qëndresës, e besimit, simbolika e një populli që nuk i ka munguar kurrë vokacioni për perëndimin.
“Është simbolika e NATO-s, sepse kjo aleancë e madhe, unike në botë, lindi pikërisht për t’iu kundërvënë kërcënimit të komunizmit.
Ky monument këtu në komunën tuaj është modeli, shembulli, integriteti i një populli që më parë se të tjerët e kuptoi dhe u çua kundër komunizmit, jo vetëm në Shkodër, jo vetëm në Shqipëri, por në të gjithë Evropën.
Duke vlerësuar besimin që banorët e Postribës i kanë dhënë dhe i japin reformave të mazhorancës së djathtë, Kryetarja e Kuvendit shprehu bindjen se ata dhe të gjithë shqiptarët do të vazhdojnë të mbështesin projektin e zhvillimeve të mëdha ekonomike, projektin e madh të Shqipërisë që po ndryshon. Në Postribë, kryetarja e Kuvendit konfirmoi sërish, se mazhoranca e djathtë në fundin e vitit të parë të mandatit të ardhshëm, do të bëjë të mundur, që qytetarët shqiptarë të lëvizin pa viza. Kryetarja e Kuvendit ishte sot dhe në komunën e Grudës dhe Guri Zi, ku ajo shprehu mirënjohjen për mbështetjen që banorët e këtyre komunave u japin reformave për ndryshim. “Këto katër vite kanë qenë periudhë e sfidave të mëdha, periudhë e vështirë e reformave të paimagjinueshme, por edhe e sukseseve të mëdha, e rezultateve të shkëlqyeshme, periudha që e ktheu Shqipërinë në një imazh tjetër, e bëri më të nderuar më të respektuar, si të gjitha vendet evropiane dhe më përtej’, u shpreh Kryetarja e Kuvendit. Në bisedat me banorët dhe drejtuesit e komunave, u vlerësuan ndryshimet e thella në infrastrukturë që kanë përmirësuar ndjeshëm jetën e komunitetit. Ajo u premtoi banorëve se në mandatin e ardhshëm do të ketë më shumë investime sesa nga këto që janë realizuar.“Prioriteti ynë në mandatin e ardhshëm është që të pasurit jo të pasurohen, por të varfrit të dalin nga varfëria, duke bërë të mundur rritjen e rrogave dhe pensioneve”- u shpreh Kryetarja e Kuvendit, znj.Topalli.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi