Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kristaq Shabani:EVIDENTIM I LNPSHA ”PEGASI” ALBANIA

Shko poshtë

Kristaq Shabani:EVIDENTIM I LNPSHA ”PEGASI” ALBANIA Empty Kristaq Shabani:EVIDENTIM I LNPSHA ”PEGASI” ALBANIA

Mesazh nga Agim Gashi Sun Jan 22, 2012 11:37 pm

Kristaq Shabani:EVIDENTIM I LNPSHA ”PEGASI” ALBANIA 369256_678723185_1282663685_n

Kristaq Shabani:EVIDENTIM I LNPSHA ”PEGASI” ALBANIA

Jemi të gjithë ëngjëj…
Ejani të bashkojmë krahët të fluturojmë së bashku…

Kristaq Shabani:EVIDENTIM I LNPSHA ”PEGASI” ALBANIA 398122_10150535781228186_678723185_8810153_1385867410_n
FTESË

Më datën 22.O1.2012, ora 11.00, ditën e diel, DEGA LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, PËR TIRANËN dhe Dega e Lidhjes se Krijuesve “Pegasi” Albania për Tiranën, në ambientet e lokalit “VRITE LOTIN”, pranë VIZION PLUS, rruga “Don Bosco”, në kuadrin e fillimit të veprimtarisë për 100 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, organizohet veprimtaria letrare “PEGASI DHE TALENTET E RINJ” analitikë, e fokusuar krijuesja e re SOTIRIA DEMAJ me librin e saj poetik “ Si mund të të harroja unë ty!”
Pjesëmarrja në këtë veprimtari është me ftesa .
Presidenca e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
DEGA E LIDHJES NPSHA”PEGASI” për Tiranën
Dega e Lidhjes së Krijuesve “PEGASI” për Tiranën


Programi

*Material filmik i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA dhe LIDHJES SË KRIJUESVE “PEGASI” ALBANIA ( tekstual, ilustrues) si dhe botimet mendime të krijuesve të rinj nga gjithë bota pegasiane Perikli Shuli , poet, koordinator i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA.
*Ekspoze e librave të krijuesve të rinj pegasianë dhe të krijueses Sotiria Demaj


1. Fjalë hyrëse

a. “Pegasi dhe nxitja e talenteve të rinj”
Pëllumb Gorica, poet, studiues, Sekretar për impulsimin e talenteve të rinj i LNPSHA”Pegasi” dhe Kryetar i Lidhjes së Krijuesve “PEGASI” Albania për Tiranën
b. “Konceptimi ynë i botës, një konceptim modern, i cili e ka zanafillën te progresi i ndryshimit letrar”
Anxhela R. Peza, sekretare e përgjithshme e Lidhjes së Krijuesve “PEGASI” Albania për Tiranën
c. Interpretim nga Grupi polifonik “PEGASI” ALBANIA


2. Referim :” Një manifestim shpirtëror i botës poetike të një krijuese të re demonstruar në vëllimin poetik të krijueses së re SOTIRIA DEMAJ me librin e saj poetik “ Si mund të të harroja unë ty!”
Kozeta Zavalani, Kryetare e degës së Tiranës e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, ZëvPresidente e Lidhjes, Flutura Maçi, Sekretare per Artin e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Interpretime nga vëllimi: ‘Aromë poezie” faqe 7, “Si mund të harroja Ty” faqe 24, 25; “Gjyshja ime”, Ëngjëlli dhe idhulli im”


3. Kumtim: “Nëpër fillesën e një individueliteti poetik dhe rruga e nxitjes për formimin e këtij individualiteti”
Majlinda Shabani(Aleksandra) poete, përkthyese, ZëvSekretare e Përgjithshme e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Interpretim: “Autobiografi” faqe 29, “Si një gjethe vjeshte” faqe 41, “Njohja” 42
*Interpretim kenge


4. Kumtim: “Diagrama, ngjyrimi dhe shtjellimi poetik në vëllimin e Sotiria Demaj”
Violeta Allmuça, Zëv/ Presidente e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Interpretime: “Largohu nga unë” faqe 43


5. Kumtim:
“Apelimi poetik i krijueses së re duke u rrjedhuar nga psikologjia e moshës e drejta për t’u përkrahur nga mendimi progresiv i shoqërisë për impulsim”
Jozefina Traboini, Sekretare për Etikën e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
*Interpretime nga vëllimi poetik:
“Jemi fëmijë duam pak dashuri” , faqe 47, 48 “Dëshira ime”. ‘Ju lutem më falni” faqe 57, “Pranvera” faqe 58, “Jo” (interpretim i vetë krijueses i parapërgatitur më parë i pasqyruar në monitor)


6. Fjala e auditorit prezent (shkrimtarë, poetë, studiues, krijues, nxënës, studentë) mendim kritik.
Krijuesit , talentet e rinj të Lidhjes përshëndesin krijeusen e fokusuar në analitikë.
Përshëndetje nga gjithë hapësira Pegasiane dhe LNPSHA”PEGASI” KOSOVA poeti Nebi Bunjaku, Zevend/President .
*Interpretim


7. Intervistë me krijuesen e re “motivet, shtysat, perceptimi dhe precipimi krijues”
Arjola Buzi, Tiranë


8. Shkëmbim universal vlerash
Interpretime ne anglisht dhe në italisht dhe frëngjisht të poezive të përkthyera nga përkthyesit e LNPSHA ”PEGASI” ALBANIA ,


9. Pranimi në radhët e Lidhjes së Krijuesve “PEGASI” Albania i Krijueses Sotiria Demaj, ceremonia e dhënies së Kartës së Identitetit të Lidhjes.

10. Kumt special problemor konciz:
“Kahjet e qëndrimit botues, redaktorial, ndihmues me krijuesit e rinj... Qëndrimi redaktorial profesional dhe nxitja e vërtetë e talentit dhe jo kahja e përftimit finaciar”
Kristaq F. Shabani, President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Skicime, profile të pjesëmarrësve në analitikë
Flutura Maçi , piktore, Sekretare për Artin e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA


11. E veçantë:
“ZHVILLIMI I KONGRESIT TË PARË NDËRKOMBËTAR TË LNPSHA “PEGASI” ALBANIA NË BASHKËPUNIM TË NGUSHTË ME UNIVERSITETIN “VITRINA”
*Shpërndarja e titujve të lartë nderit të LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Presidenca e LNPSHA “PEGASI”
*Roland Lushi, botues i revistes letrare “OBELISK”, Shtepia botuese “ADA”

Fjala përmbyllese e veprimtarisë
KOKTEIL

Kristaq Shabani:EVIDENTIM I LNPSHA ”PEGASI” ALBANIA 205858_10150271038148186_678723185_7546413_2195579_n
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi