Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prend Buzhala:Gënjeshtra

Shko poshtë

Prend Buzhala:Gënjeshtra Empty Prend Buzhala:Gënjeshtra

Mesazh nga Agim Gashi Sun May 27, 2012 10:59 pm

Prend Buzhala:Gënjeshtra 380280_3680027411506_1022734770_nPrend Buzhala:Gënjeshtra 574006_1599663696_510119547_n

Prend Buzhala:Gënjeshtra

Serbët e përdorin gënjeshtrën si kontribut patriotik karshi të huajve. Por një ditë ajo gënjeshtër i çoi në bombardimin e fuqive euro-amerikane. Shqiptarët së pari e gënjejnë vetveten (ndryshe të dukemi jashtë e karshi miqve e ndryshe me maskimin e brendisë sonë, duke e fshehur brendinë e thelbin e gjërave)... Jetuam dymijë vjet me postulatin biblik se e vërteta na bën të lirë dhe përsëri duam që me gënjeshtra të ndryshohet historia, duke e përqafuar mashtrimin në vend të së vërtetës... apo me mashtrime të funksionojnë institucionet e Kosovës, si institucione të gënjeshtrës...
----------------------
"Urrej mashtrimin, edhe atëherë kur kemi të bëjmë vetëm me imagjinatën."
George Washington, letër Dr John Cochran-it, gusht 16, 1779


"Gënjeshtrën që bën lajka, e urrej më së shumti."
WILLIAM COWPER, Talk Tabela


"Unë kurrë nuk inkurajoj mashtrimin; dhe e pavërteta, veçanërisht në qoftë se ju keni një memorie të dobët, është armiku më i keq që njeriu mund ta ketë. Është fakt se e vërteta është miku juaj më besnik, pa marrë parasysh se cilat janë rrethanat."
Abraham Lincoln, letër Xhorxh E. Pickett-it, shkurt 22, 1841


"Fjalët e rreme nuk janë tjetër veçse e keqja në vetvete, por ato infektojnë shpirtin me të ligën."
Platoni, Phaedo


"Gënjeshtra është një mëkat shkatërrues për shoqërinë, sepse nuk ka asnjë tregti, ku nuk ka besim, dhe nuk ka besim ku nuk ka të vërtetë.
WELLINS CALCOTT, Mendime morale dhe hyjnore
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi