Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lavdrim Lita: Çdo m.nano Sekondë

Shko poshtë

Lavdrim Lita: Çdo m.nano Sekondë Empty Lavdrim Lita: Çdo m.nano Sekondë

Mesazh nga Agim Gashi Sun Apr 19, 2009 3:07 am

Çdo m.nano Sekondë
Nga Lavdrim Lita

Në këtë shkrim nuk dua të mbroj editorin e shkrimeve të mia, Fahri Balliun. Nuk e mbroj nga jashtëqitjet shkrimore të disa kulturoidëve të majtë, të vetëquajtur progresistë, se lexojnë e citojnë në shkrimet e tyre Giovanni Sartorin apo Sartrin, si mburojë e ftohjes intelektuale që u karakterizon unin e mbiunin. Nuk e mbroj nga mllefi ekzotik i prokurove jakobinë që kanë në faqet e mureve të tyre fotografinë e Robespierit, për t’u inspiruar në katapultime shkak-pasojë aksionet e tij në tragjedinë e Gërdecit. Nuk e mbroj nga mlyshat e gazetarisë shqiptare që hidhen e sillen si hiena në çdo lajm bombastik që u serviret në restorant Viena. Bakshishi është vetëm 15% të faturës.
Në këtë shkrim dua të flas për “engjëj e demonë”. Të kuptohemi jo për librin e Dan Brownit, as për argumentet e ndonjë lectio magistralis të teologjisë katolike romake. Por për metaforën metafizike të “engjëjve” që na këshillojnë e na imunizojnë nga shkarjet e sistemit limbik. Nganjëherë ndodh që rebelohemi nga forma mentis-i jonë, siç bëri engjëlli më i bukur i parajsës, Luciferi, kundra zotit të tij, sepse mëkati i mendjemadhësisë nuk të lejon që të kesh një më të bukur se vetja, më inteligjent se vetja... e kështu si përfundim i rebelohesh së vërtetës; po këtu nuk kemi të bëjmë me këtë mëkat kundër editorit tim që nuk është i pashëm, por inteligjent po. Kemi të bëjmë shkurt, me një pandershmëri intelektuale akute, sepse ata që e sulmojnë ndërrojnë të vërtetën për t’i akorduar me mendimet e tyre majtë-rrotulluese, e nuk janë aq të ndershëm të reflektojnë mendimet e tyre për t’i akorduar vetëm më të vërtetën. S’ka sesi të ndodhi kur gjysmën e jetës së tyre intelektuale e kanë kaluar në ambiguitetin e diktaturës. Boksierët italianë thonë “colpo basso” e jo “caduta di stile”.
Fari Balliu është endur nga mizozofia shqiptare që është e përfaqësuar simbolikisht nga masa intelektualoide majtiste, pra gazetarët dhe profesionistët e tjerë të fjalës, s’kanë bërë asgjë, ose pakogjë, për përgatitjen qytetare të shqiptarëve. Ndërsa Fahri Balliu mundohet. Nuk them se është imun nga gabimet si sipërmarrës, por nga gabimi privat të kalohet në një linçim mediatik, kjo na tregon se kemi të bëjmë me një hallakatje të funksionimit të arsyes. Një reaksion ndaj së vërtetës.
Çdo m.nano sekondë që kalojnë intelektualoidët, si në kohën e xhaxhit, merren kryesisht me diskreditimin dhe demonizimin e personazheve, e askush nuk kap thelbin e problemit. Këta intelektualoidë, janë bërë mjeshtra të de-politizimit të politikanëve, de-letrarizojnë shkrimtarët e kështu me radhë, dhe për pasojë irracionalizojnë jetën publike.
Çdo m.nano sekondë që kalojmë nën thundrën e mendimeve të tyre përpihemi nga rëra e shkretëtirës së Saharasë e kemi etje për t’u shpëlarë, se u bëmë pis në shpirt duke lexuar akseset e tyre në fantabudallallëk. Çdo m.nano sekondë shqiptari nuk pyet më engjëllin e tij, por demonin me gjuhë të bigëzuar. Shqiptari nuk pyet vetveten. Madje është i vetmi europian, që kur do me thënë se është i vendosur, thotë “nuk pyes”. Mirëpo, mos me pyet është qëndrimi më antidialektik i mundshëm.
Çdo m.nano sekondë, po të shikojmë shkrimet e gazetarëve opinion-(keq)bërës, ç’na thonë për politikën, për jetën intelektuale e për lugun e historisë, vërejmë se as edhe një pyetje nuk e shtrojnë. As edhe një alternativë. Përshkruajnë thatë, dhe gjykojnë rrebemadh. E masin me kalibër, e shënojnë me pështymë dhe e presin me nagaçe. Por në të vërtetë ata s’bëjnë gjë tjetër përpos se të depolitizojnë politikën, de-letrarizojnë shkrimtarët, të merren me operacione baltosje mediatike. Janë punonjësit e lavazhit oruelljan.
Çdo m.nano sekondë po përjetojmë një deja vù onirik të palestrës së lidhjes së shkrimtarëve ku pihet raki Skrapari e hanë qofte ke daja, e luhet bixhoz me integritetin moral e intelektual të personave publikë. Qoftë sot editori i shkrimeve të mia: Fahri Balliu, qoftë nesër ndokush nga ne, panafakët. Nepsi është gjë e keqe kur s’ke pasur libra për t’u mësuar. Galateu nuk është një optinal extras, por një mision.
Gazeta 55
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi