Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Beqir Sina:Newsweek: "Braktise "rrugën" Barak: ja pse kemi nevojë për një president të ri"

Shko poshtë

Beqir Sina:Newsweek: "Braktise "rrugën" Barak: ja pse kemi nevojë për një president të ri" Empty Beqir Sina:Newsweek: "Braktise "rrugën" Barak: ja pse kemi nevojë për një president të ri"

Mesazh nga Agim Gashi Sun Aug 26, 2012 3:23 pm

Newsweek: "Braktise "rrugën" Barak: ja pse kemi nevojë për një president të ri"


Beqir Sina:Newsweek: "Braktise "rrugën" Barak: ja pse kemi nevojë për një president të ri" 418084_321132931284967_496962864_n

BEQIR SINA, Bedford - Connectcut
SHBA '': Nuk është nëse Niall Ferguson e di se çfarë ai është duke folur rreth asaj se kush duhet të iki dhe kush duhet të vijë në Shtëpinë e Bardhë''
Beqir Sina:Newsweek: "Braktise "rrugën" Barak: ja pse kemi nevojë për një president të ri" 1345413183554.cached
BEDFORD - Connecticut : Në Shtetet e Bashkuara revista me lajmet politike javore "Newsweek" njëra më të rëndësishmet dhe e dyta pas revistës Time, sipas statistikave del në numërin e sotëm me ballinën e saj dhe njëshkrim analitik kundër Presidentit Barack Obama-s.
Në kopertinën e numrit të saj të fundit, që ka dalë sot në treg, 75 ditë para votës presidenciale e përjavshmja e njohur amerikane jep një mesazh të fortë për lexuesit e saj , duke e titulluar kryefoton e koopertinës me shkronja të mëdha: "Hit The Road, Barack - Why We Need a New President - Braktise "rrugën" Barak: ja pse kemi nevojë për një president të ri".
Në ndërkohë shfaqet menjëherë një foto e Presidentit Obama-s me xhaketën hedhur mbi shpatulla, sikur është bërë gati të lërë zyrën e tij. Obama "nuk ka mbajtur asnjë nga premtimet e mëdha që bëri 4 vjet më parë", shkruan Niall Ferguson, autor i artikullit, sipas të cilit tani Amerika ka nevojë për një president të ri. Pozicionime jo të reja të këtij analisti, i cili katër vjet më parë ishte konsulenti politik i kundërshtarit të Barack, John McCain.
Kopertina, e bërë publike ka sjell në vemendje analistët, komentatorët dhe gazetarët politik në SHBA, të cilët kan reaguar menjëherë sot ndaj revistës me lajmet politike javore "Newsweek", e cila është njëra nga më të rëndësishmet dhe e dyta pas revistës Time, sipas statistikave, me ballinën e saj kundër Barack Obama-s. Reagimi i tyre erdhi me të drejtë mbasi Presidenti Barak Obama, ka qenë ai që ka "hijeshuar" dikur mbulesën e revistës javore politike Newsweek. Por, edhe këtë herë, Presidenti Barak Obama është në ballinë dhe është me një "shfaqje" të ndryshme nga ato më parë. Foto e tij kësaj rradhe revistën Newsweek është një gjysmë portret në të cilën Presidenti Obama duket të jetë duke ecur në një "rrugëtim të largët", me kostum e tij slung dhe mbi shpatullën e tij ka hedhur xhaketën me një mospërfillje.
Newsweek , revistë prestigjoze dhe nga më të lexuarat në Shtetet e Bashkuara me bazë në New York, ka zgjedhur si titull e kësaj fotokopertine për të mbuluar një histori- me shkronja të mëdha dhe të zeza ku shkruhet : "Hit Road, Barack: Pse kemi nevojë për një president të ri"- çka kjo është parë nga disa analistë, komentatorë dhe gazetarë politik në SHBA, në emisonet dhe kanalet televizivë më të mëdha sipas tyre "si një një largim i Presidentit Obama nga Shtëpia e Bardhë".


Analiza, e cila mbart një supozim dhe një mohim nga stafi redaktues i revistës Newsweek, diku brenda edicionit të shtyp të kësaj reviste që delë në treg ditën e shtunë (diçka për efekt se pikëpamjet e shprehura këtu në revistë nuk janë ato të redaktorëve të saj), por është një opinion analitik nga Niall Ferguson, profesor i historisë në Harvard dhe një zyrtar i lartë hulumtues në dy universitete Oksford dhe Stanford. Autori i këtij shkrimi në revistën Newsweek, i dha "shenjat e para të këtij sulmi" kundra Presidentit Obama, për teleshikuesit në programin e të dielës, në " një vrojtim" i tij mbi presidencën Obama, ose më saktë premtimet e saj të parealizuara, në programin e paradites "Face the Nation" me Bob Schieffer në CBSNews
Ferguson, i cili ishte për një kohë të gjatë një këshilltar i senatorit Republikan të Arizonës John McCain ish kandidatit për president në vitin 2008, "lirisht" sipas shtypit amerikan pranon sa më shumë në artikullin, etij, pretendon se ai mendo se kemi të bëjmë me " trishtim dhe shkëputje" midis "oratorisë fluturuese" të Obamës dhe " e vështirësit-të- temperamentit të tij të ftohtë" në vitin 2004 dhe realitetit të kthjelltë katër vjet më vonë. "Pyetja me përballjen e vendit" tani, shkruan ai, "nuk është i cili ishte kandidati më i mirë katër vjet më parë. Kjo është nëse fituesi është dorëzuar në premtimet e tij. Dhe e vërteta e trishtuar është se ai nuk ka ndërmend t'a bëjë këtë "


Çfarë vijon thotë Ferguson, është se gjatë këtij mandati të Obamës sipas tij, kemi "përpara" një listë "lavanderi" të dështimeve të Presidentit Barack Obama: humbja neto e sektorit privat vendeve të punës, shtimi i 3.6 milionë amerikanë të Sigurimeve Shoqërore e aftësisë së kufizuar një mënyrë, mbi shënimet (sipas Ferguson), për t'i fshehur realitetin e papunësisë), rritja e PBB-së që u ngadalësuar në 1.8% në këtë zvarritje në vitin 2011, papunësia e lartë dhe kronike , me një shumë të barabartë, dhe e mburrur nga Presidneti Obama dhe i përbuzur ndaj reformës shëndetësore ligjin për kujdesin shëndetësor rritje të borxhit kombëtar.dhe me një debit vjetor kombëtar 5 trillion dollarë.


Ferguson, thotë se në mirëkuptim të plotë me lexuesit Newsweek (në ato që ai ka shkruar në opinionet e tij dhe që janë ende janë duke i kushtuar vëmendje) mbi faktin se gjysma e popullsisë amerikane paguan jo një qindarkë në taksa, një përqindje përputhet me numrin e familjeve në të cilat të paktën një anëtar merr disa lloj të përfitimit të anëtarëve të qeverisë Obama.


E gjithë kjo ndodh në 700 karakteret e para të këtij neni. Pas kësaj, Ferguson "rrotullon " opinionet e tij në këtë shkrim dhe "merr zëmër" duke folur për rolin e shpejtë duke e pakësuar rolin e Amerikës, si një lojtar në skenën botërore. Ai flet për mënyrën se si Obama nuk arriti të jetë proaktive në mbjelljen e farës së demokracisë në Iran, kur shansi i erdhi rreth kësaj në të ashtuquajturën "pranvera Arabe" rënjen e regjimive në Marok, Libi, Egjyptë, e tjerë. Rreth kësaj mendoj thotë Ferguson se ai ka marrë nga mediat liberale një rritje mbi 16% në vitin e kaluar, për viktimat civile nga sulmet e avionë, në Pakistan dhe Afganistan.


Duke marrë shkas nga një opinion analitik në revistën NewsWeek, i cili do të botohet në numërin e ardhshëm të kësaj reviste, shkruar nga Niall Ferguson, professor i historisë në Harvard dhe një zyrtar i lartë hulumtues në dy universitete Oksford dhe Stanford, megjithse shkrimi nuk shpreh pikpamjet e revistës Newsweek, opinioni i disa prej analistëve amerikan është ;"Nuk është më shumë për dështimin e Obamës për të përgjysuar deficitin gjatë mandatit të tij të parë, ashtu siç kishte premtuar" thonë ata..
Duhet theksuar se profesor Ferguson ka fjalë të mira për zgjedhjen që bëri javën e kaluar kandidati Republikan rivali i Obamës, Mitt Romnye me "yllin në rritje" zvendessin e tij Paul Ryan, të cilin ai e pranon me simpati dhe e admiron si "një nga vetëm nga "një grusht" i politikanëve në Uashington i cili është me të vërtetë i sinqertë në lidhje me trajtimin e krizës fiskale e këtij vendi."
Analistët, komentatorët dhe gazetarët politik në SHBA, në reagimet e tyre bëjnë pyetjen ": Nuk është nëse Niall Ferguson e di se çfarë ai është duke folur rreth asaj se kush duhet të iki dhe kush duhet të vijë në Shtëpinë e Bardhë". Në librin e tij të fundit " Civilization: The West and the Rest," ai parashtron argumentet e tij në atë që në anglisht quhet "meticulously". Mipro të gjitha opinionet mbeten në atë pikë tek ajo pyetja që asnjeri nuk po i jep përgjigjen e duhur ku thuhet " Për më tepër a është ai i cili në ketë rastë është duke folur në historinë e tij në ballinën e revistës politike javore Newsweek. Kur sipas thashethemeve të fundit nuk kësaj radhe nuk janë votuesit të pavendosur të cilët mendohet të jenë mbi 34 për qind në Shtetet e Bashkuara kan për të "vendosur" në këto zgjedhje.
Në fund mund të thuhet se njerëzit e Obamës kanë për të bërë të ditur, vetëm kur ata lexojnë këtë artikull të Ferguson në Newsweek, kur ajo të dalë në treg ( deri tani nuk ka pasur asnjë lloj regaimi nga Shtëpia e Bradh dhe stafi i fushtatës së Presidenti Obama), se bileta GOP nuk është në gjendje të shpjegojë pozicionin e tij në Aktin e Kushtetutës së SHBA "Lilly Ledbetter Act", dhe të mosjojë Presidentin Obama se çfarë duhet të bëjë në 6 nëntorë kur janë votuesit ata që e përcaktojnë të ardhmen e tij.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi