Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Xhafer Leci:E kishin djersitur, pastaj e kishin ngrirë

Shko poshtë

Xhafer Leci:E kishin djersitur, pastaj e kishin ngrirë Empty Xhafer Leci:E kishin djersitur, pastaj e kishin ngrirë

Mesazh nga Agim Gashi Mon Nov 19, 2012 12:24 am

Xhafer Leci:E kishin djersitur, pastaj e kishin ngrirë


Xhafer Leci:E kishin djersitur, pastaj e kishin ngrirë Largea_kadri-osmani1353261073
Kadri Osmanin-Manin e kam njohur në vitet 1970-të dhe1980-të, nëpërmjet shtypit të atëhershëm legal dhe ilegal, kurse personalisht, për herë të parë e kam takuar në Tiranë, në verë të vitit 1994. Atëherë pata udhëtuar nga Gjermania për në Shqipëri së bashku me Arban Hoxhën, ish i burgosur politik. Atje e takuam bacën Kadri, në shoqërim me Sami Dërmakun dhe Sali Bashën, që të dy ish të burgosur politikë.
Në këtë tubim përkujtimor dëshiroj të shpalos vetëm disa kujtime të mia të paharruara, përmes të cilave do të përpiqem që sado pak të ndriçoj dëshirën e madhe të Kadri Osmanit-Manit që lidhet me studimet e Tij mbi të kaluarën e kulturës, besimeve dhe traditave tona të lashta kombëtare.
Me mikun tim Kadri Mani kam marrë pjesë në disa mbledhje të subjekteve politike, klubeve e shoqatave, si në Kirchheim -Teck, Ludëigsburg në SHKSH “Bardhosh Gërvalla” në një tubim të bashkësisë së intelektualëve, ku merrte pjesë edhe sekretari i atëhershëm Rexhep Elezaj e shumë të tjerë, në Metzingen në një tubim që kishte organizuar Tefik Kallaba me shokë, në Heilbronn në Resturantin “Pizzeria Sonne” të pronarit ulqinakut-Osman Doda, në Göppingen në lokalet e SHKSH “Nanë Tereza”, me ç`rast pati zhvilluar një bisedë me mr.Mazllum Hasimja, në lidhje me gjuhën dhe letërsinë shqipe e tjerë.
Ruaj mbi 100 mesazhe e letërkëmbime të postuara përmes postës elektronike, deri pak ditë para se të ndërronte jetë baca Kadri, jemi shkruar e telefonuar mes vete.
E kisha mik shtëpie, shkoja familjarisht në Zvicër dhe Prishtinë. Edhe Ai vinte tek unë në Gjermani dhe Gjilan.
Bashkësia Shqiptare në Zvicër, në qytetin Arbon, në qershor 1998, pati organizuar një Simpozium shkencor, me rastin e 2000 vjetorit të Krishterimit te shqiptarët.


(Tekstin e plotë mund ta lexoni të hënën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi