Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AK: Shqipëria nuk bëhet nëse nuk arrestohet Berisha

Shko poshtë

AK: Shqipëria nuk bëhet nëse nuk arrestohet Berisha Empty AK: Shqipëria nuk bëhet nëse nuk arrestohet Berisha

Mesazh nga Agim Gashi Wed Dec 05, 2012 11:26 pm

AK: Shqipëria nuk bëhet nëse nuk arrestohet Berisha


AK: Shqipëria nuk bëhet nëse nuk arrestohet Berisha Largea_ak-ks-me-te-rinjte1354724394
Kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu, ka mbajtur një konferencë për shtyp ku fillimisht ka kritikuar gjendjen në të cilën Sali Berisha e ka zhytur Shqipërinë sa i përket nivelit të korrupsionit.

“Sali Berisha e fundosi Shqipërinë në korrupsion duke bërë që vendi ynë të jetë më i korruptuari ndër vendet e Bashkimit Evropian. Sali Berisha është kryeministri më i korruptuar, është më i korruptuar se Hashim Thaçi, madje shumë herë më i korruptuar se Fatos Nano, dhe ky tashmë është një fakt zyrtar i publikuar së fundmi nga raporti i indeksit të korrupsionit nga “Transperency International”.”

Kryetari i Aleancës Kuq e Zi Kreshnik Spahiu i ka bërë apel qeverive të vendeve të Bashkimit Evropian të izolojnë kryeministrin Berisha.

“Unë kam dy apele për të bërë publik sot. I pari i drejtohet vendeve të Bashkimit Evropian, që duhet të izolojnë personin më të korruptuar, i cili i ka vënë vendit vulën më të hidhur në këto 100 vite histori, atë të korrupsionit pa kufij. Apeli i dytë i drejtohet të rinjve, brezit të ri të juristëve shqiptarë, të cilët kanë detyrimin të dënojnë këtë individ që ka një lidhje të fortë më korrupsionin, sepse Shqipëria bëhet vetëm me burgosjen e Sali Berishës”, deklaroi Kreshnik Spahiu.

Duke ndalur tek ngjarja e një ditë më parë ku mbi 30 aktivistë të Aleancës Kuq e Zi u ndaluan dhe shoqëruan në komisariatin e policisë në qytetin e Kavajës pas protestës së mbajtur në Vlorë në kundërshtim të mbajtjes së mbledhjes së qeverisë më të korruptuar në shtëpinë muze të Pavarësisë ku Ismail Qemali shpalli pavarësinë 100 vjet më parë, Spahiu tha: “Dje policia e Kavajës u vu në shërbim me servilizëm ekstrem ndaj urdhrave të shtetasit Sali Berisha. Sjellje brutale me djemtë dhe vajzat aktivistë të Aleancës Kuq e Zi sepse ata u ngritën kundër denigrimit të historisë nga shefi më i korruptuar i ekzekutivit shqiptarë në 100 vjet histori. Arrestime politike do t’i quaja pa pikën e dyshimit sepse ndërsa protesta mbahej në Vlorë, policia u organizua për të ndaluar aktivistët e Aleancës Kuq e Zi në Kavajë. Një Zot e di pse kjo sjellje aspak profesioniste e efektivave të policisë së shtetit e cila paguhet nga taksat e shqiptarëve dhe vihet në shërbim të militantizmit dhe servilizmit ndaj shtetasit, tashmë më të korruptuar zyrtarisht, Sali Berisha”.

Gjatë konferencës për shtyp, Spahiu shoqërohej nga të rinjtë dhe të rejat e Aleancës Kuq e Zi, të cilët ditën e martë u përballën me dhunën fizike dhe verbale të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë dhe presionin psikologjik për përndjekje penale nga uniformat blu të qytetit të Kavajës.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi