Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

R.I.P.-Ali Podrimja

Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Wed Dec 26, 2012 11:00 am

R.I.P.-Ali Podrimja
 


R.I.P.-Ali Podrimja 10915325_10204817188863512_5250049103522134015_n
R.I.P.-Ali Podrimja 399466_10151000987209077_1485813290_n

R.I.P.-Ali Podrimja 426975_10151022236919077_91575187_n

R.I.P.-Ali Podrimja 198293_10151150414554077_1409165951_nR.I.P.-Ali Podrimja Safe_image.php?d=AQAoF1nhVMvNhsLa&w=264&h=264&url=http%3A%2F%2Fupload.wikimedia.org%2Fwikipedia%2Fcommons%2Fthumb%2Fd%2Fdc%2FAli_Podrimja_%25C3%25A0_S%25C3%25A8te_en_2011.jpg%2F720px-Ali_Podrimja_%25C3%25A0_S%25C3%25A8te_en_2011R.I.P.-Ali Podrimja 378300_451331188231677_808750317_n
R.I.P.-Ali Podrimja 575946_10151044728587070_963250255_n

R.I.P.-Ali Podrimja 599577_422723321102506_1228823227_n
R.I.P.-Ali Podrimja 531647_2265025040618_2133580978_n
R.I.P.-Ali Podrimja 306748_10151895874150433_284508517_n

R.I.P.-Ali Podrimja 580967_482194638475278_1989603167_n
R.I.P.-Ali Podrimja 526450_3923931170640_455986504_n

R.I.P.-Ali Podrimja 394655_414854038566655_356423948_n

R.I.P.-Ali Podrimja 296294_601295886570983_1245778950_n
R.I.P.-Ali Podrimja 399989_410655505681944_961923304_n

R.I.P.-Ali Podrimja 398284_10150848644146057_1682909558_n


Edituar për herë të fundit nga Agim Gashi në Thu Feb 19, 2015 2:57 am, edituar 3 herë gjithsej
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Thu Jul 18, 2013 9:23 pm

R.I.P.-Ali Podrimja 1074564_380980038692033_1827616285_o
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Wed Aug 28, 2013 5:24 pm

R.I.P.-Ali Podrimja 282316_417707854946529_1696835613_nR.I.P.-Ali Podrimja 526450_3923931170640_455986504_nR.I.P.-Ali Podrimja 575946_10151044728587070_963250255_n
R.I.P.-Ali Podrimja 398284_10150848644146057_1682909558_n
R.I.P.-Ali Podrimja 543573_10150848644206057_1296924503_n
R.I.P.-Ali Podrimja 306748_10151895874150433_284508517_n
R.I.P.-Ali Podrimja 580967_482194638475278_1989603167_nR.I.P.-Ali Podrimja 378300_451331188231677_808750317_n
R.I.P.-Ali Podrimja 422210_377688068965784_938678174_n
R.I.P.-Ali Podrimja 599577_422723321102506_1228823227_n
R.I.P.-Ali Podrimja 394655_414854038566655_356423948_n
R.I.P.-Ali Podrimja 531647_2265025040618_2133580978_n
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Wed Aug 28, 2013 9:34 pm

R.I.P.-Ali Podrimja 1235542_10151631604199077_1901579582_n
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Thu Oct 03, 2013 11:42 pm

R.I.P.-Ali Podrimja 150602_535664023134170_833230188_n
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Tue Nov 26, 2013 9:47 pm

R.I.P.-Ali Podrimja 1383012_489093987865408_558384600_n
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Wed Jul 23, 2014 1:59 am

R.I.P.-Ali Podrimja 10171240_10152115368009077_4623738334590511087_n
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Wed Jul 23, 2014 3:18 pm

R.I.P.-Ali Podrimja 10501925_551436831628369_2641929441007806962_nR.I.P.-Ali Podrimja Ali-Podrimja-rrezore-628x272R.I.P.-Ali Podrimja 10559411_10204131899078798_718425620_o
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Thu Jan 15, 2015 9:13 am

R.I.P.-Ali Podrimja 10897062_862419667152387_4159922287278782712_n
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Thu Feb 19, 2015 3:05 am

R.I.P.-Ali Podrimja AliR.I.P.-Ali Podrimja U2_Ali-PodrimjaR.I.P.-Ali Podrimja Ali-Podrimja-Ismail-KadareR.I.P.-Ali Podrimja Podrimja-varrimi
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Fri Feb 27, 2015 6:07 pm

R.I.P.-Ali Podrimja 376750_471192489566768_624397080_n
R.I.P.-Ali Podrimja 246912_471192396233444_224133379_n

R.I.P.-Ali Podrimja 621850_471191022900248_1026902531_o

R.I.P.-Ali Podrimja 260444_471190696233614_631983769_n

R.I.P.-Ali Podrimja 183693_471190366233647_6554586_n

R.I.P.-Ali Podrimja 319378_471180559567961_957403077_n
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Fri Mar 06, 2015 5:24 pm

R.I.P.-Ali Podrimja 10418325_674785935907893_424687317289076663_n


R.I.P.-Ali Podrimja Ja_kush_ishte_ali_podrimja_R.I.P.-Ali Podrimja U1_Podrimja-Gashi

R.I.P.-Ali Podrimja Lum-lumiR.I.P.-Ali Podrimja 523793_402505526475020_666403523_nR.I.P.-Ali Podrimja 550130_528180980542889_581116307_n
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Fri Mar 06, 2015 5:28 pm

R.I.P.-Ali Podrimja Ali_podrimja_-_pritja_e_funeralit-_Ali_Podrimja_-_r.s.-1
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Fri Mar 06, 2015 5:28 pm

IKJA NGA PIKA E VDEKJËS - Ali Podrimja
Pikërisht në mbarim të muajit maj ’89 arritëm në Bled. Na kishte ftuar PEN-i slloven në Takimet Ndërkombëtare të Shkrimtarëve: Dr. Ibrahim Rugovën, Shkëlzen Maliqin dhe mua. Na priti Jasha Zlobec, djali i mikut tim, Ciril Zlobecit, përkthyes edhe i dy librave të mi në gjuhën sllovene. Detajisht dija për të. Ai ishte i padëshirueshëm për qeverinë e atëhershme sllovene. Disident, poet, estet e përkthyes i njohur. Pranë vetes kishte tubuar një numër intelektualësh, që shprehnin revoltën e vet ndaj çdo gjëje që censuronte lirinë e të menduarit. Me paraqitjet e tij, si në mjetet e informimit slloven, ashtu dhe në tribuna të ndryshme ndërkombëtare, kishte ngritur edhe çeshtjën shqiptare.
Pranë hotelit “Lev”, në katin e dhjetë, i ati na ishte drejtuar tek na dëgjonte: Ma infektove djalin, kishte thënë kam frikë se do të humbas një mik. Me të birin takoheshim më shpesh. Kishim bërë një udhëtim disaditësh me një grup poetësh nëpër Dalmaci. Në anijen “Galeb”, e cila ishte shndërruar në një anijemuze, për një fije floku të ndodhte më e keqja. Ditëve të tjera ai ishte fascinuar. I takonim shqiptarët gjithkund. Lobi shqiptar vepron për mrekulli, thoshte në gaz. Në Trogir kishte dëgjuar shumëçka për Andrea Durrsakun, Dalmacia e Dioklecianit tënd nuk jepet aq lehtë, e kishim mbyllur udhëtimin.
Në Takimet Ndërkombëtare të Shkrimtarëve në Bled bisedat ishin mjaft të nxehta. Për herë të parë intelektualët serbë dëgjuan slloganin Pendrek-demokracia serbe. Reagimi i tyre ishte qesharak, fluskë. Aty nuk ishim vetëm për të komunikuar, por të mësonim dhe diç për përçarjet që thelloheshin në çdo rrafsh. Po si të dëgjohet protesta jonë rreth asaj që ndodhte në Kosovë?
ÇDO GJË ISHTE E LEXUESHME: Në bisedën e fundit kishim konkluduar sa më parë të botohet një fletushkë opozitare në gjihën shqipe, ku, para se gjithash, të dominojë jo vetëm liria e fjalës. Në dy gjunj gati gjendej Jugosllavia. Ndërkaq, kroatët e sllovenët na konsideronin për aleatë në demokratizimin e shoqërisë. Pra, çdo gjë ishte e lexueshme. Regjimi monist më së paku na konvenonte, se çdo gjë ishte e syrit sekret. Ramë në dakord fletushka të nisë në Lubjanë. Me ca kundërshtime, atë e pagëzova “Alternativa”. Po kë ta vënim në krye? Sllovenët njihnin ca shqiptarë që punonin atje. Dikur u zu ngoje Salih Kabashi, përcjellës trenash – se në Slloveni ç’punë tjetër mund t’u besohej të dënuarve politikë nga Kosova?
JETA PA CENZURË: Pritej numri i parë i fletushkës pastaj dolën edhe shumë të tjerë. “Alternativa” u bë një abetare, tamam opozitare. Aty nuk kishim dorë vetëm ne, që ishim për opcionin demokratik të shoqërisë. Monopoli nuk ekzistonte, se nuk mund t’i merrej kujt e drejta për të mbrojtur lirinë e vet. Njeriu mund të përshëndetet me të kaluarën, vetëm nuk hiqet dorë nga ajo se nuk ka ekzistuar. Pala sllovene me Jashën, Petar Bozhiqin, Matjazh Hanzhekun, Dane Zajcin e të tjerët dhanë ndihmesë të pakursyeshme. “Alternativa”,nga numri në numër pushtonte, jo vetëm hapësirën shqiptare, Kërkohej nga të gjitha kontinentet. Tirazhi i saj kishte arritur në dhjetëmijë. Në kuadër të “Alternativës” kishin filluar të botohen dhe vepra të anatemuara ku shfaqeshin ide të reja mbi të qenit shqiptar. Për herë të parë lexuesi shqiptar fliste e lexonte pa censurë. Më shumë se një vit kisha ndihmuar Redaksinë. Ndjeja obligim moral jo vetëm ndaj tanëve në Slloveni, që kudo ngritnin zërin për kauzën kombëtare, por edhe për shkak të miqve sllovenë që shtoheshin. Ne hymë në një zjarr, të vetëdijshëm se mund të bëheshim edhe shkrum…
Në kohën kur gati nga të gjitha anët sulmohet, fyhet e etiketohet kultura, historia, etnosi, gjuha dhe qenia shqiptare – kishte përshëndetur opozitën sllovene me një letër që mban datën 12.6.1989, Prishtinë. Kur terrori i bardhë i unitarizmit bën çmos duke përdorur edhe metoda staliniane për t’ia ngushtuar hapësirën kulturo-historike dhe për ta shndërruar në një oazë të madhe vetmie. Lajmi se në atdheun e Preshernit, Cankarit dhe shumë të tjerëve, hapat e parë do i bëjë një fletushkë në gjuhën shqipe, më gëzoi. Në këtë moment, nuk mund ta fsheh patetikën time për këtë gjest më se njerëzor.
Ky lajm më ktheu në kohë të kaluara dhe ma kujtoi Kopitarin e famshëm, i cili rrugëve të Vjenës me vite i kishte dëgjuar këngët epike nga kurbetçinjtë e shumtë shqiptarë që, si në ditët e sotme, i binin poshtepërpjetë Evropës për të ekzistuar e dëshmuar përkatësinë e tyre kombëtare. Kopitari nuk ishte i vetmi slloven që interesohej për kulturën, gjuhën, historinë e etnosin e popullit shqiptar. Ja, pra, pas sa dekadash dëshira e tyre, që duhet kuptuar edhe si triumf të shpirtit demokratik të popullit slloven, bëhet realitet: njerëzit dhe popujt mund t’i afrojë vetëm mirëkuptimi ndërnjerëzor e ndërkulturor. Fatkeqësisht, në disa mjedise nocionidemokraci, shenjë e qytetërimit, u keqkuptua. Pse?
Dalja e “Alternativës” në gjuhën shqipe më trimëroi dhe më bëri të besoj në lirinë dhe ekzistencën tonë të përbashkët. Përfundoja ngazëllimin tim se Dezhela disi u bë strehimore e shumë refugjatëve shqiptar, që iknin nga syri sekret. Prandaj dhe respekti nuk mund të mbyllej ndryshe. Ideali, jo vetëm imi, ishte: të lëvizin gjërat, se hija e kombit shtrihej mbi Kosovë. As sot nuk di, për punen e bërë në “Alternativa” është shpërblyer kush. Nuk më shkonte mendja, se lirinë nuk ka gjë që e paguan. Në përvjetorin e parë ndërronin gjërat brenda natës.
Në festën e madhe të organizuar kishim takuar Demaçin dhe disidentin e njohur kroat Sheksin nga “Alternativa” dhe shoqata “Migjeni” në sallën solemne të Lubjanës ishte kallaballëk. Me Jashën isha ulur në fund të sallës. Përcillnim kreun që kishte zënë vend. Ca as vetë nuk e dinin si kishin arritur deri aty. Ne ishim përpjekur të bënim diç për rendin e ri dhe të iknim nga pika e vdekjes. Për herë të parë kisha veneruar se Sali Kabashi i kishte rritur mustakët pak më tepër se duhej.
Prapë mbeta ai që isha. Jasha u emërua ambasador i shtetit të ri Slloven në Bruksel, Saliu u martua për herë të dytë dhe diku në Zvicër pret e përcjell kokat e kombit, aty diku në Ulpianë, unë bëj luftën time të përditshme për të ekzistuar, i bindur se liria nuk është gjë që blehet në Pazar të Grave apo të Kafshëve. Kisha frikë se do përjetonim infrakt kolektiv. Organizimi po që se nuk vepron, nuk di a mund t’i shpëtoj të keqës?
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Fri Mar 06, 2015 5:29 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Fri Mar 06, 2015 5:30 pm

R.I.P.-Ali Podrimja Litari-i-ankthit-
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty IKJA NGA PIKA E VDEKJËS - Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Fri Mar 06, 2015 5:32 pm

IKJA NGA PIKA E VDEKJËS - Ali PodrimjaR.I.P.-Ali Podrimja 184630_1450686487144_7085042_nPikërisht në mbarim të muajit maj ’89 arritëm në Bled. Na kishte ftuar PEN-i slloven në Takimet Ndërkombëtare të Shkrimtarëve: Dr. Ibrahim Rugovën, Shkëlzen Maliqin dhe mua. Na priti Jasha Zlobec, djali i mikut tim, Ciril Zlobecit, përkthyes edhe i dy librave të mi në gjuhën sllovene. Detajisht dija për të. Ai ishte i padëshirueshëm për qeverinë e atëhershme sllovene. Disident, poet, estet e përkthyes i njohur. Pranë vetes kishte tubuar një numër intelektualësh, që shprehnin revoltën e vet ndaj çdo gjëje që censuronte lirinë e të menduarit. Me paraqitjet e tij, si në mjetet e informimit slloven, ashtu dhe në tribuna të ndryshme ndërkombëtare, kishte ngritur edhe çeshtjën shqiptare.
Pranë hotelit “Lev”, në katin e dhjetë, i ati na ishte drejtuar tek na dëgjonte: Ma infektove djalin, kishte thënë kam frikë se do të humbas një mik. Me të birin takoheshim më shpesh. Kishim bërë një udhëtim disaditësh me një grup poetësh nëpër Dalmaci. Në anijen “Galeb”, e cila ishte shndërruar në një anijemuze, për një fije floku të ndodhte më e keqja. Ditëve të tjera ai ishte fascinuar. I takonim shqiptarët gjithkund. Lobi shqiptar vepron për mrekulli, thoshte në gaz. Në Trogir kishte dëgjuar shumëçka për Andrea Durrsakun, Dalmacia e Dioklecianit tënd nuk jepet aq lehtë, e kishim mbyllur udhëtimin.
Në Takimet Ndërkombëtare të Shkrimtarëve në Bled bisedat ishin mjaft të nxehta. Për herë të parë intelektualët serbë dëgjuan slloganin Pendrek-demokracia serbe. Reagimi i tyre ishte qesharak, fluskë. Aty nuk ishim vetëm për të komunikuar, por të mësonim dhe diç për përçarjet që thelloheshin në çdo rrafsh. Po si të dëgjohet protesta jonë rreth asaj që ndodhte në Kosovë?
ÇDO GJË ISHTE E LEXUESHME: Në bisedën e fundit kishim konkluduar sa më parë të botohet një fletushkë opozitare në gjihën shqipe, ku, para se gjithash, të dominojë jo vetëm liria e fjalës. Në dy gjunj gati gjendej Jugosllavia. Ndërkaq, kroatët e sllovenët na konsideronin për aleatë në demokratizimin e shoqërisë. Pra, çdo gjë ishte e lexueshme. Regjimi monist më së paku na konvenonte, se çdo gjë ishte e syrit sekret. Ramë në dakord fletushka të nisë në Lubjanë. Me ca kundërshtime, atë e pagëzova “Alternativa”. Po kë ta vënim në krye? Sllovenët njihnin ca shqiptarë që punonin atje. Dikur u zu ngoje Salih Kabashi, përcjellës trenash – se në Slloveni ç’punë tjetër mund t’u besohej të dënuarve politikë nga Kosova?
JETA PA CENZURË: Pritej numri i parë i fletushkës pastaj dolën edhe shumë të tjerë. “Alternativa” u bë një abetare, tamam opozitare. Aty nuk kishim dorë vetëm ne, që ishim për opcionin demokratik të shoqërisë. Monopoli nuk ekzistonte, se nuk mund t’i merrej kujt e drejta për të mbrojtur lirinë e vet. Njeriu mund të përshëndetet me të kaluarën, vetëm nuk hiqet dorë nga ajo se nuk ka ekzistuar. Pala sllovene me Jashën, Petar Bozhiqin, Matjazh Hanzhekun, Dane Zajcin e të tjerët dhanë ndihmesë të pakursyeshme. “Alternativa”,nga numri në numër pushtonte, jo vetëm hapësirën shqiptare, Kërkohej nga të gjitha kontinentet. Tirazhi i saj kishte arritur në dhjetëmijë. Në kuadër të “Alternativës” kishin filluar të botohen dhe vepra të anatemuara ku shfaqeshin ide të reja mbi të qenit shqiptar. Për herë të parë lexuesi shqiptar fliste e lexonte pa censurë. Më shumë se një vit kisha ndihmuar Redaksinë. Ndjeja obligim moral jo vetëm ndaj tanëve në Slloveni, që kudo ngritnin zërin për kauzën kombëtare, por edhe për shkak të miqve sllovenë që shtoheshin. Ne hymë në një zjarr, të vetëdijshëm se mund të bëheshim edhe shkrum…
Në kohën kur gati nga të gjitha anët sulmohet, fyhet e etiketohet kultura, historia, etnosi, gjuha dhe qenia shqiptare – kishte përshëndetur opozitën sllovene me një letër që mban datën 12.6.1989, Prishtinë. Kur terrori i bardhë i unitarizmit bën çmos duke përdorur edhe metoda staliniane për t’ia ngushtuar hapësirën kulturo-historike dhe për ta shndërruar në një oazë të madhe vetmie. Lajmi se në atdheun e Preshernit, Cankarit dhe shumë të tjerëve, hapat e parë do i bëjë një fletushkë në gjuhën shqipe, më gëzoi. Në këtë moment, nuk mund ta fsheh patetikën time për këtë gjest më se njerëzor.
Ky lajm më ktheu në kohë të kaluara dhe ma kujtoi Kopitarin e famshëm, i cili rrugëve të Vjenës me vite i kishte dëgjuar këngët epike nga kurbetçinjtë e shumtë shqiptarë që, si në ditët e sotme, i binin poshtepërpjetë Evropës për të ekzistuar e dëshmuar përkatësinë e tyre kombëtare. Kopitari nuk ishte i vetmi slloven që interesohej për kulturën, gjuhën, historinë e etnosin e popullit shqiptar. Ja, pra, pas sa dekadash dëshira e tyre, që duhet kuptuar edhe si triumf të shpirtit demokratik të popullit slloven, bëhet realitet: njerëzit dhe popujt mund t’i afrojë vetëm mirëkuptimi ndërnjerëzor e ndërkulturor. Fatkeqësisht, në disa mjedise nocionidemokraci, shenjë e qytetërimit, u keqkuptua. Pse?
Dalja e “Alternativës” në gjuhën shqipe më trimëroi dhe më bëri të besoj në lirinë dhe ekzistencën tonë të përbashkët. Përfundoja ngazëllimin tim se Dezhela disi u bë strehimore e shumë refugjatëve shqiptar, që iknin nga syri sekret. Prandaj dhe respekti nuk mund të mbyllej ndryshe. Ideali, jo vetëm imi, ishte: të lëvizin gjërat, se hija e kombit shtrihej mbi Kosovë. As sot nuk di, për punen e bërë në “Alternativa” është shpërblyer kush. Nuk më shkonte mendja, se lirinë nuk ka gjë që e paguan. Në përvjetorin e parë ndërronin gjërat brenda natës.
Në festën e madhe të organizuar kishim takuar Demaçin dhe disidentin e njohur kroat Sheksin nga “Alternativa” dhe shoqata “Migjeni” në sallën solemne të Lubjanës ishte kallaballëk. Me Jashën isha ulur në fund të sallës. Përcillnim kreun që kishte zënë vend. Ca as vetë nuk e dinin si kishin arritur deri aty. Ne ishim përpjekur të bënim diç për rendin e ri dhe të iknim nga pika e vdekjes. Për herë të parë kisha veneruar se Sali Kabashi i kishte rritur mustakët pak më tepër se duhej.
Prapë mbeta ai që isha. Jasha u emërua ambasador i shtetit të ri Slloven në Bruksel, Saliu u martua për herë të dytë dhe diku në Zvicër pret e përcjell kokat e kombit, aty diku në Ulpianë, unë bëj luftën time të përditshme për të ekzistuar, i bindur se liria nuk është gjë që blehet në Pazar të Grave apo të Kafshëve. Kisha frikë se do përjetonim infrakt kolektiv. Organizimi po që se nuk vepron, nuk di a mund t’i shpëtoj të keqës?
R.I.P.-Ali Podrimja 208448_1019163219332_281192_n
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Fri Mar 06, 2015 5:36 pm

R.I.P.-Ali Podrimja Podrimja-ali1R.I.P.-Ali Podrimja Ali%20Podrimja_Inside-1398347971
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Fri Mar 06, 2015 5:42 pm

R.I.P.-Ali Podrimja 1074564_380980038692033_1827616285_o-1374317871R.I.P.-Ali Podrimja PodrimjaR.I.P.-Ali Podrimja Ali
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Fri Mar 06, 2015 5:45 pm

R.I.P.-Ali Podrimja U3_varrimi-ali-podrimes-260712_352615
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Fri Mar 06, 2015 5:49 pm

R.I.P.-Ali Podrimja EG1obThyMTI%3D_o_ali-podrimja---lum-lumi-30-vjet-rtk---wwwbesfortde
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Fri Mar 06, 2015 5:49 pm

R.I.P.-Ali Podrimja Intervista_me_Podrimjen_pjesa_e_pare,_25_korrik_12_146781
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Agim Gashi Fri Mar 06, 2015 5:51 pm

LAMENT PER ALI PODRIMJEN
Nga AGIM GASHI

E Mërkurë, 07.25.2012, 07:33am (GMT+1)


R.I.P.-Ali Podrimja U3_lastscan


 

I dashur vëlla Ali!

I dashur Poeti i Kombit!

 

Po t’i shkruaj këto rrjeshta në Parkun e Rurit, në Düren. Ti e di se kur mbushem me mallin e atdheut dhe nënës sime, unë ia msy parkut ku shfryhem duke folë me Lumin Rur.

Sa here të kemi përmend edhe Ty, nuk mundem t’i numuroj.

Edhe Ruri sot është i shqetësuar, buçet nga valët dhe më duket se tërë rrjedhën e ka shndërruar në lot. Unë dhe Ruri nuk e kemi të lehtë të kontrollojmë dhimbjen, këtë dhimbje që solli largimi yt prej nesh, këtë dhimbje që ndiejmë, kur kufoma jote akoma nuk është shtrirë të pushojë në tokën e Arbërit, në atë tokë, për të cilën u shkrumove për së gjalli mbi shtatë dekada.

Këtu në brigjet e Rurit të shqetësuar, unë miku yt derdh lot, ndërsa mijëra kujtime më vërtiten në kokë.

Sa vjet kishim pa u takuar? Shumë! Që nga koha e pajtimit të gjaqeve. Jemi takuar në atë kohë me bindjen se edhe kështu ndihmonim atdheun dhe popullin e robëruar. Më kujtohen fjalët e tua: Pajtimi është gjëja më sublime e njeriut!

Fatkeqësisht unë u detyrova të ndahem nga atdheu, nga nëna, nga më të dashurit…

U ndava edhe nga Ti, i dashur Ali, por me shpresat se do të shifemi prap.

Kurbetin e shijoje edhe ti shpesh. Ishe si zogu në fluturim të hapësirave. E dije se në Evropë ke shumë miq.

Dhe një ditë, me një çantë të mbushur plot, me vargje me aromë atdheu, ia mbërrine Ti.

Erdhe aty ku isha unë, në rrugën Ellener nr.25 të Arnoldsweilerit ku ishte shtëpia ime e azilantëve. U përqafuam fort, lotuam pak e unë në shpirtin tënd lexoja brengën se ku ishte katandisur miku yt.

Ty pastaj të ofruan hotele me yje, banesa luksoze, por ti nuk ike nga unë.

Aty në shtëpinë e azilantëve, në një dhomë të vogël ta solla një shtrat, një tavolinë dhe një makinë shkrimi. Aty u ndjeve si në shtëpinë tënde. Aty, në atë varfëti, ishte zemra e mikut, e pasur në dashuri e mikpritje, isha unë, miku yt! Sytë e tu e shprehnin këtë!

Shkruaje pa ndal. Shkruaje për çdo gjë që duhej shkruar dhe ua përcillnim gazetave të ndryshme. Jo rrallë në shkrimet e tua, më bëre personazh, mua, mikun tënd, mikun e mallit dhe të brengës së përbashkët për atdheun. Uleshim në dhomën “tënde”, bisedonim e nganjëherë edhe qanim. Ti qaje për Lumin e unë për Nelin. Vajin, brengën dhe kafshatën i ndamë sëbashku., si miq, si vëllezër, edhe më shumë!

Me muaj nga aty brodhëm qyteteve të Evropës plakë për ‘u takuar me shqiptarët tanë, për t’i mbajtur gjallë në atë kohë të rëndë e të turbullt. Ti me vargjet e tua, e unë me këngët e mia, mbushnim sallat me dëgjues.
Nuk ishin të rralla çastet kur mbusheshin me lot, mbusheshim edhe ne. Rëndë ishte kur qanin qindra njerëz përnjëherë.

Më thoshe: Po e zgjojmë mendjen e fjetur, po vjen dita e shqiptarëve, pa marrë parasysh se ku ata frymojnë.

I dashur Ali!

Të kujtohet Brukseli, Boni, Viena, Kölni, Düseldorfi…?

Po Duisburgu të kujtohet? Atë natë ishim tre. Azem Shkreli që iku kaherë, Ti që ike tani dhe unë që do të vi pas jush. A e mban mend çfarë jehone pati ajo mbrëmje? Klubi nuk i zinte të gjithë. Ju dy poetët e mëdhenj lexonit nga një poezi, ndërsa unë ia thosha një kënge. Kështu deri në zbardhjen e mëngjesit kur ti the: „Kështu do të zbardhë së shpejti edhe Liria“! Azemi dhe unë ta pohuam këtë. Unë nuk mund t’i harroj kurrë ato orë!

Po Bonni a të kujtohet? Aty na e ndërprenë mbrëmjen, miku im. Ndjemë dhimbje për masën e shumtë që kishin ardhur për Ty e për mua. Ti u trondite nga kjo situatë, po nuk ishte në dorën tonë që ta ndryshonim. Më the mua e Selajdinit: „Ja si jemi ne shqiptarët. Del një karagjoz e prish çdo gjë“!

 

I dashur VLLA!

Unë kujtoj tani Farukun, Abedinin, Ilirin e shumë të tjerë që të nderonin, të donin e të respektonin! Kujtoj Veliun, që na ndihmoi me veturën e tij pa përtesë. I miri Veli, iku para teje.

Ti tani, miku im i shtrenjtë, je nisur për t’i takuar..... 
Veliun, Azemin, Rugovën, Abedinin....!

Çmallu me Lumin tënd, vëllai im! Ma tako dhe Nelin e dashur!...

I dashur Ali!

Të shoh të shtrirë në atë akivol francez e zemra më ngushtohet. Ti je shtrirë aty i heshtur e kurrë nuk do të flasësh më me njeri! Dhe nuk do ta dimë mendimin tënd të fundit, fjalën tënde të fundit, amanetin tënd të fundit.

Por dimë që të pat marrë malli për Lumin. Për këtë ti vdiqe në Francë. E dimë edhe pse vdiqe atje!

Aty pranë atij lumi të doli Lumi yt para e të tha:

-Babi, eja ikim. Nga këtu parajsën e kemi më afër! -

Lumi i dinte rrugët më të shkurtëra!

I dashur Vlla!

Desha të vij në varrimin tënd me gjithë sharkinë time. Planifikova që buzë varrit teënd të njomë të ta këndoj këngën për Ty. Por, më beso, o vlla i dashur, se nga ikja yte, më është zgjuar kanceri im í cili i ka shtue dhimbjet. Po do që sa më parë të ikim edhe ne: kanceri bashkë me mua.

Të qoftë i lehtë dheu amë!

I yti Agim Gashi!
24.07.2012-Pranë brigjeve të lumit RUR.


Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 68
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

R.I.P.-Ali Podrimja Empty Re: R.I.P.-Ali Podrimja

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi