Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AGIM GASHI - BOTA E MBUSHUR ME RRENCA

Shko poshtë

AGIM GASHI - BOTA E MBUSHUR ME RRENCA Empty AGIM GASHI - BOTA E MBUSHUR ME RRENCA

Mesazh nga Agim Gashi Sat Dec 05, 2015 11:55 pm

AGIM GASHI - BOTA E MBUSHUR ME RRENCA 12345641_10153306226964077_1178505733415732094_n




AGIM GASHI

BOTA E MBUSHUR ME RRENCA


Vetëm kur plaket dhe vjen bri varrit, atëherë njeriut i bien ndërmend gabimet por edhe punët që i ka kryer gjatë jetes.
Gjëja më e rëndë paska qenë të jesh artist i mirëfillt i popullit. Këtë titull, jo me ta dhënë ata që i ke qaros apo edhe për bajraktarizmin e tyre, (për merita, politika shqiptare pak ep çmime), por kur ta dhuron populli, ta fal nga thellsia e shpirtit, paska qenë rëndë me e bajtë. Për me e bajtë këtë titull u dashtë me qenë besniku i popullit, me vuajtë për popullin e atdheun, me vuajtë për dashuri, për liri dhe me u smu në vetërobëri. Njëherit, bartja e këtij titulli kerkon edhe varfërin, sepse “miqët” më shumë të duan të varfër që të kenë mundësi me të gzue me një kile portokaj e me një pulë të ngrirë nga “Aldi”!
I mjeri ai artist që prêt dora e huaj gjallë ta mbanë..
Artisti i mirëfilltë nuk ka poste. Ai nuk i synon postet, por me mish e shpirt gjithmonë do ta gjejmë në anën e popullit, në anën e të vuajturve e varfnjakëve. Artisti as para ska, as bukë sa i duhet, ska as kushte për ti dhurue art të mjaftueshëm popullit e atdheut, nxënësve e studentëve, sepse artistët e mirefillt nuk i duan[url=#40076149] aferAGIM GASHI - BOTA E MBUSHUR ME RRENCA Arrow-10x10[/url] as pushtetarët, as kolegët e tyre të cilët bëhen që i duan por jo, madje shtiren se po u ndihmojnë këtu e atje dhe premtimet mbesin shterpë me vite të tëra. Këto dukuri nuk ndodhin në shtetet me kulturë, atdhetarizëm e me demokraci të mirëfillt. Ne kishim qenë të veçantit e kësaj bote.
Për me i pas ato që njeriu i lakmon, duhet me qenë rrenc, tradhëtar, mashtrues, me ditë kujt me ju kërcnu e kujt me ju nënshtru. Artisti i mirëfillt asnjëherë si meson këto shëmti njerzore, nuk din as ti meson sepse ai jeton me sinqeritetin, andaj edhe për këtë arsye artisti vuan kur mashtrohet. Vuan aq shumë dhe zhgënjehet në ata që dikur e dashten por që ia kthyen shpinen duke e mashtruar dhe duke shpifë pas “mjeljes”.
Pasi epoka e rrencave dhe e matrapazëve spo ka mbarim, po mbarojnë artistët e mirëfillt. Kam frikë se kjo botë do të mbetet në rrenca, tradhëtarë e spiuj. Këta nuk e nderojnë artistin. Andaj, mu këta duan vdekjen e tyre. Të vëreteten sot më nuk po e do as fëmiu se lene më miku, fqiu apo i afërmi. Stalini pati pushkatu disa mijëra rapsod e artist rus. 
Mbesim me shpresë se bota do të ndryshon për së mbari. E lus Zotin që Arbëria mos të mbetet oazë e së keqes në boten e mbushur me rrenca.

05.12.15
Düren
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi