Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Edhe nje risi ne Aeroportin Nderkombetar te Prishtines

Shko poshtë

Edhe nje risi ne Aeroportin Nderkombetar te Prishtines Empty Edhe nje risi ne Aeroportin Nderkombetar te Prishtines

Mesazh nga Agim Gashi Mon Oct 05, 2009 10:22 am


Edhe nje risi ne Aeroportin Nderkombetar te Prishtines



05.10.2009
Qytetarët me aftësi të kufizuar - të hendikepuarit, ata në moshë të shtyrë etj, që nga dita e sotme nuk do të maltretohen duke u bartur me karroca invalidësh dhe fizikisht për tu ngjitur në aeroplan, pasi Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ka vënë ...
... në funksion të tyre teknologjinë më moderne, e cila do të përfundojë vuajtjet e tyre të deritanishme gjatë bartjes në aeroport.

Bëhet fjalë për vënien në funksion të ambulant-liftit, një investim që i ka kushtuar aeroportit 175 mijë euro dhe do të transportojë në mënyrë moderne dhe komode të gjithë pjesëtarët e kësaj kategorie nga terminali e deri në karriget e aeroplanit.

Vënia në funksion e ambulant-liftit është bërë në prani të drejtorit të Hendikos, Afrim Maliqi dhe Zyrës për Qeverisje të Mirë të Kabinetit të Kryeministrit.

“Sot është një ditë shumë e veçantë për mua si Drejtor Menaxhues. Gjatë këtij viti dhe vitit të kaluar na ka rënë të promovojmë investime prej dhjetëra miliona eurove, por një investim si ky i sotshmi paraqitet me një rëndësi të veçantë. Me këtë investim po ndihmojmë një kategori njerëzish, e cila më së shumti ka nevojë të ndjejë dorën e ndihmës nga ana e shoqërisë”, tha Drejtori Menaxhues i Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës, Agron Mustafa.

Sipas tij, blerja e ambulant-liftit dhe vënia në funksion ka qenë dashur të bëhet shume më herët, por për arsye të ndryshme qe bllokuar.
“ Kur mora pozitën e Drejtorit Menaxhues premtimi i parë që bëra ishte blerja e këtij ambulant-liftit. Sot që premtimi u realizua dhe po e shohim si funksion kjo teknologji moderne më bën të ndjehem krenar për angazhimin tim. I kemi dhënë fund vuajtjeve të njerëzve më aftësi të kufizuar dhe vet stafit të ANP-së që deri tani janë maltretuar duke bërë bartjen në mënyrë fizike dhe primitive. Ka qenë rraskapitëse për të dy palët”, tha tutje Drejtori Menaxhues z. Mustafa.

Ai ka sqaruar se blerja e këtij ambulant-liftit është bërë përmes procedurës së tenderit të hapur dhe ka kushtuar 175 mijë euro.
Nga ana tjetër, drejtori i shoqatës së personave me aftësi të kufizuar- Hendikos, Afrim Maliqi, tha se ky ambulant-lift paraqet një investim të qëlluar të menaxhmentit të Aeroportit Ndërkombëtarë të Prishtinës.

“ Kam dëgjuar një intervistë të mëhershme të Drejtorit Menaxhues z. Agron Mustafa, ku pati premtuar blerjen e një ambulant-lifti për persona me aftësi të kufizuar dhe u pata ndjerë shumë mirë. Tash që po shohim se ky premtim u bë konkret falenderojmë Drejtorin Menaxhues për mbajtjen e premtimi. Është një investim mjaft i qëlluar, i cili na ka lehtësuar shumë bartjen nga terminali deri tek karriget e aeroplanit. Ka qenë një gjë që i ka munguar këtij aeroporti”, tha drejtori i Hendikos, Afrim Maliqi.

Sipas tij, vetëm shoqata që i drejton ka të identifikuar në Kosovë rreth 18 mijë persona me aftësi të kufizuar.
‘Kjo kategori është duke udhëtuar çdo ditë e më tepër. Vetëm ne kemi në regjistrat tona rreth 18 mijë persona më aftësi të kufizuar, por numri i tyre është shumë më i madh në Kosovë. Ambulant-lifti jo vetëm që do të na ndihmojë neve në udhëtimet jashtë Kosovës, por do të ndihmojë edhe ardhjen e kësaj kategorie në Kosovë, vizitat e të cilëve janë mjaft të shpeshta. Por ky ambulant-lift mund të përdoret jo vetëm për kategorinë tonë, atë të personave më aftësi të kufizuar, por edhe bartjen e pleqve dhe plakave të cilët nuk kanë forcë për ti ngjitur shkallët e aeroplanit’, theksoi drejtori i Hendikos, z. Maliqi.

Sipas shënime të Aeroportit Ndërkombëtarë të Prishtinës, pothuajse në çdo fluturim ka një ose më shumë persona më aftësi të kufizuar që shkojnë ose vinë nga Kosova.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi