Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aplikimi në BE, Shqipëria në axhendën suedeze

Shko poshtë

Aplikimi në BE, Shqipëria në axhendën suedeze Empty Aplikimi në BE, Shqipëria në axhendën suedeze

Mesazh nga Agim Gashi Thu Oct 08, 2009 10:49 pm

Aplikimi në BE, Shqipëria në axhendën suedeze


Aplikimi në BE, Shqipëria në axhendën suedeze TIRRANA
Tirana


Bruskel – Presidenca suedeze ka përfshirë në axhendën e diskutimeve, aplikimin e Shqipërisë për statusin e vendit kandidat, të bërë nga vendin ynë muaj më parë.
Axhenda parasheh se nëse vendet anëtare bien dakord paraprakisht për t'i dhënë mandat Komisionit që të nisë përgatitjen e opinionit mbi kandidaturën e Shqipërisë, ky vendim do të bëhej publik me 9 tetor, si pikë A, pa diskutime, në konkluzionet e Këshillit të Ministrave të Transporteve.
Megjithatë, diskutimi mund të shtyhet, pasi Holanda, një nga vendet me më shumë kritika dhe Gjermania kanë kërkuar që të pritet raport-progresi nga Komisioni, i cili do të publikohet më 14 tetor të këtij muaji. Shqipëria aplikoi për statusin kandidat më 28 prill 2009 në Pragë, por që prej asaj kohe kërkesa e vendit tonë nuk është shqyrtuar, duke e zvarritur, gjë që nuk ka ndodhur me vendet e tjera të rajonit.

Fillimisht, u desh që të priteshin zgjedhjet parlamentare të 28 qershorit dhe standardet që ato do të plotësonin si dhe më pas zgjedhjet në Gjermani, pasi votuesit gjermanë mund të ishin skeptik për zgjerimin e unionit
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi