Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Basha: Të numërohet çdo votë

Shko poshtë

Basha: Të numërohet çdo votë Empty Basha: Të numërohet çdo votë

Mesazh nga Agim Gashi Tue May 17, 2011 10:36 pm



Basha: Të numërohet çdo votë

Basha: Të numërohet çdo votë 118.basha
Kandidati për Kryebashkiak dënon presionin politik ndaj KQZ dhe shprehet se votat për kryetar në kutitë e gabuara, janë të vlefshme


Dua ta nis duke falenderuar edhe një herë komisionerët, numëruesit dhe vëzhguesit, që po punojnë për të përfunduar procesin e numërimit për këto zgjedhje. Ndërsa janë numëruar kutitë për Kryebashkiak, ka kuti të tjera për funksione të tjera, të cilat duhet të numërohen ende, për të pasur një numërim të plotë për këto zgjedhje.
Ndërsa kjo po ndodh, unë pres i qetë dhe me durim rezultatin dhe certifikimin përfundimtar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Por, unë jam më i vendosur se kurrë, që çdo votë të numërohet dhe zëri i çdo qytetari të dëgjohet. Çdo rezultat që nuk lejon zërat e të gjithë qytetarëve të dëgjohen nuk është një përshkrim i saktë i vullnetit të zgjedhësve në një demokraci.
Sot, pak më herët z. Rama pretendoi se numërimi i votave ka përfunduar, e ndersa ai mund të urojë që kjo të jetë e vërtetë, jo çdo votë është numëruar, dhe ende nuk është dëgjuar zeri i çdo qytetari që ka votuar.
Sot, unë i kam kërkuar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve - në cilësinë e tij si Komisioni i Zonës së Administrimit Zgjedhor për Tiranën - që të numëroje votat e vendosura aksidentalisht në kutitë për funksionet e tjera. Këto, janë vota plotësisht të vlefshme të këtyre zgjedhjeve, dhe askush nuk ka të drejtë tua mohoje vullnetin këtyre qytetarëve që ushtruan të drejtën e tyre për të votuar.
Ky është procesi që disa bashkëpunëtorë të z.Rama kanë bllokuar tani në një perpjekje të dëshpëruar. Uroj që zoti Rama nuk po përpiqet të ndalojë numërimin e çdo vote dhe të mbysë zërin e qytetarëve. Uroj po kështu që qetësia dhe durimi të mbizotërojnë dhe ti rikthehemi punës për të përmbyllur një proces që të gjithë duam të përfundojë.

Në fund, kjo nuk ka të bëjë as me mua, as me z.Rama, por me faktin nëse zëri i çdo qytetari do të dëgjohet dhe çdo votë do të numërohet, sepse ky është thelbi i demokracisë.
Une i kërkoj Komisionit Qendror të Zgjedhjeve - ne cilësinë e tij si Komisioni i Zonës së Administrimit Zgjedhor për Tiranën - të numëroje çdo votë që aktualisht nuk është numëruar dhe ta bëjë këtë në mënyre objektive, të ndershme, transparente dhe apolitike.
Çdo përpjekje për ti bërë presion apo për të kërcënuar Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, gjatë ketij procesi, është një përpjekje për të shtrembëruar procesin demokratik. Unë jam i vendosur të bëj gjithçka që ky proces të vazhdojë të jetë i ndershem, i lirë, transparent dhe i saktë.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi