Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mentor Thaqi:Salih Çeku, ky Burrë i Madh i Kombit![/

Shko poshtë

Mentor Thaqi:Salih Çeku, ky Burrë i Madh i Kombit![/ Empty Mentor Thaqi:Salih Çeku, ky Burrë i Madh i Kombit![/

Mesazh nga Agim Gashi Tue May 24, 2011 1:46 am

Mentor Thaqi:Në vend të komentit për një Nderim dhe Përkujtim Dinjitoz!!!*******

Mentor Thaqi:Salih Çeku, ky Burrë i Madh i Kombit![/ 247339_217711141591632_100000582437455_763934_6369027_nMentor Thaqi:Salih Çeku, ky Burrë i Madh i Kombit![/ 187669_100000582437455_3196303_n

Salih Çeku, ky Burrë i Madh i Kombit!

Sërish erdhi prilli i përkujtimit të Epopesë së Koshares, padyshim Betejës më të përgjakshme dhe më të lavdishme
të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dhe i Dëshmorëve të lavdisë. Erdhi e shkoi Prilli, ai Prilli i (jo) thyer por, i thyrjeve të miteve të rrejshme serbe e përtej serbe-skizofrenike! Erdhi edhe Maji i Lulëkuqeve të gjakut! Kryefjala:Kosharja Heroike!Me këtë, shënohet edhe thyerja e Kufirit të dhunshëm të vendosur mëse nëntëdhjetë vjet më parë nga hegjemonitë gjëmëmëdha europiane në zemër të Kombit dhe Trollit Etnik Shqiptar. Dhe ishte Brigada 123 (më vonë Agim Ramadani),nën drejtimin dhe komanden e të pavdekshmëve: Agim Ramadani dhe Salih Çeku, ajo që ëndërren e kahmotshme kombëtare e bëri realitet të prekshëm dhe shijues për bashkim toke dhe zemrash. Natyrisht se çdo krismë pushke e luftëtarëve të Kombit ishte vulë gjaku në epilogun e shumëpritur të Lirisë. Protagonisti ynë kësaj radhe (përkrah Agim Ramadanit) është Salih Çeku, ky burrë i Madh i Kombit. Për të është shkruar e thënë shumë, sidoqoftë akoma pak, qoftë nga mediat e shkruara, nga klasa intelektuale, bashkëluftëtarët e tij, vlerësuesit profesionist të Artit Luftarak, politikanë e diplomatë të brëndshëm dhe të jashtëm, etj. Ne mëtojmë që me pak fjali të arësyetojmë Termin: Burrë i Madh i Kombit!
"Ky njeri fjalëpak dhe i heshtur kur duhej, urtinë dhe thjeshtësinë e ka trashëguar nga burrat e urtë të traditës
shqiptare", e patë cilësuar Presidenti ynë historik, Dr. Ibrahim Rugova. Po, Salihi ishte i heshtur kur duhej, por, shumë shperthyes
në momentet kur kjo kërkohej. Ishte i matur në çëndrimet e tija dhe shumë tolerant në biseda dhe ndaj mendimeve
ndryshe, por i paluhatshëm në zbatimin e vendimeve të drejta tashmë të marrura me konsulta paraprake.
Dhe, janë disa atribute që atë e bëjnë kolos të vërtetë:
- Mprehtësia në mendime, maturia dhe mosngutia në vlerësime, si dhe rreshtimi me kohë në zbatimin e kushtetutshmërisë së
Republikës së Kosëvës (Kushtetutës së Kaçanikut).
I pari dhe i vetmi nga të gjitha Komunat e Republikës së Kosovës që e bëri (me Asociacionin e Juristëve profesionist të Komunës së Deçanit) përshtatjen dhe futjen në zbatueshmëri të Statutit Komunal të nxjerrur nga bërthama
e Kushtetutës së Republikës së Kosovës.
- Filozofia politike e tijë ishte për tu admiruar. Punët i kryente pa zhurmë dhe pompozitet. Lëvdatat ua lënte të tjerëve. I
thjeshtë, i urtë dhe shumë i matur. Fjala e tij zakonisht ishte mbyllje e kapitujve që pastaj të kalohej në zbatueshmëri.
- Strateg shumë i zoti ushtarak, i vlerësuar nga njerëz profesionistë të Artit Luftarak (shih Betejat e Logjës dhe të Koshares). Shkathtësia manovruese në Frontin e Luftës e dëshmon më së miri Epitetin Strateg Lufte, e këtë e thanë shumë herë bashkëluftëtarët dhe ushtarë e eprorë edhe të niveleve më të larta.


SALIHU DHE SHOQATA E PAVARËSISË!

Eh! Mbaj mënd njëherë,
Urtia ishte Nderë
dhe ecej përtokë,
...
me arësye dhe kokë!

Ato ditë të vështira,
kur vriste errësira,
trimëri, urti, vendosmëri,
të gjitha në një qenë shkri!

Në ballë dolën Viganët,
n´shërbim t´Kombit e t´Atdheut,
bënë strategjitë dhe planet
dhe, Heronjtë mbinë prej Dheut!

Historianë e Juristë,
njerëz të kokës, profesionistë,
rreth Shoqatës në Deçan,
një Model bëjnë, për Vatan!

E thamë me 2 Korrik,
kur shpallëm Republikë,
e shkruam në Haçanik,
dilemës i vuam pikë!

Tha, fjalët marrin erë,
veç puna e mirë sjellë Nderë,
fjala e fundit n´tytë Dyfeku,
jam Ushtar, m´thonë Salih Çeku!

Tashmë kemi Kushtetutë,
do bëjmë Ligj dhe Statut,
gjithsesi do bëjmë Shtet,
Kombi ka të Drejtën e Vet!

Punë kërkohet, jo veç fjalë,
mençuri n´veprim, guxim,
do nxjerrim një Statut Komunal,
Populli po pret, kemë obligim!

Aty, Salihu dhe Esati,
Rrustem Bruçi, krejt Shoqata,
n´ballë t´Kosovës del Deçani,
del me vepra e jo fjalë t´thata!

Historisë i shtuan Kapitull,
nga mbarë Kombi respekt kanë,
me gërma të arta shkruan Titull:
>Kushtetutën, zbatojmë n´Deçan
Në nderim t´Kombit, t´Arbërisë,
në Deçan e mori nismën,
Republika e Dardanisë,
vitet pas ia rriten Krismën!

Sa n´Prekaz, Gllogjan e Llap,
Logjë, Reçak, ...Arenë Kombëtare,
një Legjendë shkruar me gjak,
Bekimin mori në Koshare!

Sot Liria e thot vet fjalën,
atë Fjalë, këngë e bëri Shqipnia,
e këndon fusha, jehojnë malet,
ua ngritë Nderin Pavarësia!!!


Mentor Thaqi - Gjermani ***
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi