Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Krijuar nga Kozeta Zavalani:Manifestimi Poetik "100 mijë poetë për ndryshim"

Shko poshtë

Krijuar nga Kozeta Zavalani:Manifestimi Poetik "100 mijë poetë për ndryshim" Empty Krijuar nga Kozeta Zavalani:Manifestimi Poetik "100 mijë poetë për ndryshim"

Mesazh nga Agim Gashi Thu Sep 22, 2011 3:55 pm

Krijuar nga Kozeta Zavalani:Manifestimi Poetik "100 mijë poetë për ndryshim" 276984_292439240770861_1439059021_n

Krijuar nga Kozeta Zavalani:Manifestimi Poetik "100 mijë poetë për ndryshim"

Salla "Tefta Tashko Koço" në MTKRS, Tirana, Albania2011-09-24 · 11:00.PD - 2:00.MDKrijues, poete e artiste, ju ftojme te merrni pjese ne Manifestimin e madh poetik ndërkombëtar “100.000 Poete për Ndryshim” që organizohet njëkohesisht me 600 evente në 450 qytete e 95 shtete të botës, duke ngritur zërin lart, për një botë më të mirë, më paqësore, më tolerante, më të lirë dhe më të denjë për mbarë njerëzimin.
Ju lutemi bashkohuni ne kete evenimet, me potencialin tuaj krijues e interpretues, me poezi apo esse, ...
sepse po hartojmë programin.

Bashkëngjitur keni një skice – ide të manifestimit.

PROGRAM I MANIFESTIMIT TË MADH POETIK PËR NJË BOTË NDRYSHE
DATË 24 SHTATOR 2011
DITA E NDRYSHIMIT ORA 11.00 - 14.00 në TIRANË, në sallën “Tefta Tashko Koco” MTKRS.
Moderatore e programit, spikerja e mirenjohur Silvana Braçe.
*
Per zhvillim te kesaj veprimtarie ju njoftojme se:

NË SALLËN KU DO TË ZVILLOHET MANIFESTIMI POETIK DO TË ORGANIZOHET NJË EKSPOZE LIBRI I AUTORËVE PJESËMARRËS NË MANIFESTIM, DHE TË POETËVE DHE SHKRIMTARËVE TË MËDHENJ TË KOMBIT, TË CILËT DO TË VENDOSIN NË KËTË EKSPOZE LIBRAT E TYRE ME OBJEKT HUMANIZMIN NJERËZOR, PAQEN UNIVERSALE, PËRPJEKJEN KUNDER LUFTËS, RESPEKTIMIN E TË DREJTËS E MIRËQENIEN NJERËZORE, PËR NJË MIRËQENIE TË PËRGJITHSHME, DUKE PROJEKTUAR POLITIKA EKONOMIKE NDRYSHE, PËR TË LUFTUAR VARFËRINË E TEJSKAJSHME, SHMANGIE TË KRIZËS EKONOMIKE DHE KRIZËS EKOLOGJIKE, LUFTË KUNDËR PLAGËVE TË RËNDA SHOQËRORE, DROGES, PROSTITUCIONIT, TRAFIKIMIT TË QENIEVE NJERËZORE...
.*EKSPOZE TË MASMEDIES, LIBRA, GAZETA E REVISTA QË CEKIN DHE TRAJTOJNË KËTË TEMË , POR QË DREJTOHEN NGA AUTORË, KRIJUES.
*EKSPOZE FIGURATIVE DHE KARRIKATURA ME KËTË OBJEKT...
*LIBRI I APELIMIT: SHËNOHET EMRI I KRIJUESIT, PJESËMARRËS NË KËTË MANIFESTIMI
*POEZI SENTENCIVE TË POETËVE: NAIM FRASHËRI, ANDON ZAKO ÇAJUPI, MIGJENI, NDRE MJEDA, GJERGJ FISHTA, FAN NOLI, ISMAIL KADARE, DRITERO AGOLLI, AZEM SHKRELI, FREDERIK RESHPJA…
1. *FJALA HYRËSE E MANIFESTIMIT: POETËT MANIFESTOJNË POETIKISHT SOT NË DITËNE 24 SHTATORIT PËR NJË BOTË NDRYSHE
2. *APELI I MADH POETIK - HUMANIA SOT DUHET TË NDRIJË SI NJË DIELL I NDRITSHËM DHE RREZATUES, SI NJË HËNË E PLOTË E MBUSHUR NË DITËT DHE NË NETËT NJERËZORE... PO A NDRIJNË_ DHE SI DUHET TË REALIZOJMË NDRIÇIMIN” E DREJTA PËR T'U SHPREHUR POETIKISHT - INTERPRETIM POEZISH NË SHQIP DHE NË ANGLISHT
ESE, FJALË URTIE , AFORIZMA, TË SHOQËRUARA KËTO ME MUZIKALITET (MELODI)...
ÇDO POET, KRIJUES PJESËMARRËS DUHET TË PËPRGATITE ME FORMËN E TIJ TË REKLAMIMIT POEZINË QË DO TË INTERPRETOJË ME KËTË OBJEKT
3. “PEACE FOR OUR TIME “ PAQE PËR KOHËN TONË-DEMOSTRIM SHPIRTI ME SENTENCA NDRYSHIMI VETIAKE OSE TE MARRA NGA NJERËZ TË MËDHENJ GJATË KOHËVE
4. KUNDER LUFTËS DHE ELIMINIMIT NJERËZOR “NJERIU VJEN NË JETË TË JETOJË BUKUR JETËN -
5. “PËR NJË BOTË ME VIRTYT” INTERPRETIM POEZISH, ESE, SKICIME, LAKONIZËM
6. “FJALA E ARTË, KËSHILLIM I MIRË” FOKUS POETI, ARTISTI , KËNGËTARI,...INTERVISTIM
7. “MENDJET E NDRITURA T'I BASHKOJMË, TË THURRIM ËNDRRA, TË KOMPOZOJMË BINDSHËM TË ARDHMEN NGA NEGATIVËT” POEZI, ESSE, KLIP, POWER POINT, PIKTURA, APEL POETIK, DANCIM POETIK... SKICIM
8. “HEKATOMB I KOHËS VRASTARE...” VRET NJERIUN, QENIEN ME TE LARTE, NËPËRKËMB TË DREJTËN.
9. SHPALLJA E FITUESVE TË KONKURSIT NDËRKOMBËTAR °MUZA POETIKE PEGASI 2011°” NË TË CILIN MORËN PJESË 400 POETË NGA SHQIPËRIA DHE NGA SHUMË VENDE TË BOTËS, JURIA ME POETEË NGA BOTA- POEZIA NË ANGLISHT)
10. DEKLARATË UNIVERSALE PËR NJË BOTË TË MENÇUR DHE NDRYSHE

PËRGATITUR NGA PRESIDENCA E LIDHJES NDËRKOMBËTARE TË POETËVE , SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE “PEGASI”ALBANIA, “PEGASI” KOSOVA.

Shpresojme ne bashkepunimin tuaj:
PRESIDENCA E LIDHJES NDËRKOMBËTARE E POETËVE, SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE “PEGASI” ALBANIA,
Shoqata “Familja dhe Media - Fuqia per Ndryshim”

Ju lutemi, konformoni pjesemarrjen dhe jepni sugjerimet tuaja per kete eveniment, sa me pare.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi