Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kërcënime terroriste nga flori bruqi, kundër Kryeredaktorit të Revistës Shqiptari‏

Shko poshtë

Kërcënime terroriste nga flori bruqi, kundër Kryeredaktorit të Revistës Shqiptari‏ Empty Kërcënime terroriste nga flori bruqi, kundër Kryeredaktorit të Revistës Shqiptari‏

Mesazh nga Agim Gashi Sun Apr 19, 2009 2:26 am

From: Flori Bruqi <floribruqi@yahoo.com>
Subject: [cameria] baki boll me me nofka se s'te kane hije...me prit ne bukuresht e te tregoje se kush eshte patriot e kush tradhtar...
To: cameria@yahoogroups.com, bukureshti@yahoo.com
Date: Friday, April 17, 2009, 2:22 PM
BAKI,
FORT ESHTE DUKE TU KRUE...UNE SKAM KOHE TE MERREM ME NJEREZ PERVERZ DHE TE SEMURE PSIKIK SI TI O BAKI,ALBERT, SKENDER ,SHKA....MAGJUP. ...DO TE PENDOHESH PER ATE SE CFARE KE SHKRUAR KUNDER MEJE...E PER TITIZEM DO TE PENDOHESH SE KETO DITE DO TE JAM NE BUKURESHT ...BIRA E MINIT PER TY DO TE JETE 300 GROSH ...MOS SHKRUAJ ME NOFKA SE ATO SHKRIME DHE LETRA KAM ME TI FUT NE GOJE...
FLORI BRUQI
***
SHQIPTARI QË I PËRKET PËRJETËSISË
Nuk ka si të mos admirosh dhe duash shqiptarët e vërtetë. Ata janë besa, bukuria, trimëria, krenaria. Janë e ç'far nuk janë! Janë gjithçka! E sa artikuj të bukur e plot kuptim na dhuron pena juaj, o i nderuari Baki! Ti je një penë e fortë, je një bubullimë bukureshtare, që shkaterron e dërmon ata palo shqiptarucë që si krimbat e plehut mundohen të lëvrijnë nëpër internet. Zonja që fliste me lulet, edhe në fotografi që e shikojmë është një lule e vërtetë si këto që po çelin këto ditë pranvere në memedheun tonë. Të përshëndesim, e bashkë me ty edhe gazetën simpatike "kritika". (Postuar nga Frederik, në www.gazetakritika.com - 25/03/2009
Ne shqiptarët si komb kemi shumë njerëz me vepra të mëdha të shpërndarë nëpër botë, që nga Perandoria Romake, të cilëve ende nuk ua kemi gjetur vendin e merituar në historine dhe kulturen tonë. Komunizmi me censurë, përndjekje dhe deri diku me shtrembërim të historisë ka faje të panumërta. Artikujt e Baki Ymerit janë një shembull se si duhet mbledhur dhe hulumtuar veprimtarinë e shumë atdhedashësve të devotshëm shqiptarë që kanë vepruar në shtete të ndryshme. Urime për veprën tuaj fisnike, z. Ymeri!
(Isa Mulaj, botuar në kuadrin e mesazhit Koha për ndriçimin, grumbullimin dhe ruajtjen e vlerave të kombit, www.zemrashqiptare.net, 11.o4.2009)
Shrimet e Baki Ymerit janë shumë domethënëse. Ato trajtojnë tema të veçanta dhe ilustrohen me personalitete kombëtare që fare pak i kemi njohur. Më këtë, Bakiu po heq pluhurin që i ka mbuluar disa fletë të historisë sonë kombëtare, duke na bërë të kuptojmë neve dhe gjeneratat e reja se sa e begatshme është historia jonë. Pra, këto shkrime po shndrisin në këtë webfaqe. M'u si ngyrërat që i lëshon ylberi, ndriçojnë shkrimet nga Baki Ymeri.
Ismet M. Hasani, Suedi, 12 prill 2009, botuar në kuadrin e komenteve për atrikullin Shqiptari që i përket përjetësisë. (www.zemrashqiptare.net)
Postuar nga: suzana Kuqi - 26/03/2009 - 06:42:49 - Z. Baki! Me lejoni t'ju shpreh respektin tim per penen tuaj dhe per "zonjen qe fliste me lulet" qe admironte figuren e shqiptarit dhe krenarine per te qene shqiptar, ate figure te cilen shekujt jane munduar ta varrosin. Eshte detyra jone e veçanerisht e brezit tone te ri qe ta ngrene ate, me pune, me sjellje dhe me inteligjence. Me respekt, Suzana, në www.gazetakritika.com - 26/03/2009
Të lumte pena, o burim i pashtershëm i energjisë shqiptare!
Një intervistë shumë domethënëse me të shquarin e të shqyuarve patriotë të vërtetë Shqiptarë, Z. Baki Ymeri. E, nuk ka faqe në internet që të hapesh e të mos lexosh pjesë nga veprimtaria aq e perkushtuar për shqiptarizëm, e këtij punëtori të palodhur - mendje ndritur, që ka ringjallur në Bukureshtin e bukurive, ASDRENIN e madh! Të lumtë pena o shqiponjë e lirë në qiellin e trazuar të mbarë kombit tonë! Ju çojmë një përshendetje Shqiptare nga Tempulli i Demokracisë, Amerika e përtej Oqeanit.
Eduard M. Dilo, 04-04-2009, www.zemrashqiptare.net
Patriotizmi vullkanik...
28-01-09.. Patriotizmi vullkanik i Petru Vullkanit (botuar në www.zemrashqiptare.net). Përshëndetje! Ka kohë që nuk kam lexuar një studim kaq të përkushtuar dhe të thelluar me dokumente e sintetizues në mendime, në faqen tuaj. Bravo Baki! Le të jetë kërkimi juaj, puna juaj dhe analiza juaj historike, etnike, etnografike e kulturore një sinjal i mirë i brezit të ri të studiuesve. Begzad Baliu (ekspert shkencor në Institutin Albanologjik të Kosovës)
17/04/2009, 17:39:22 Kozeta Zylo shkruan:
Baki Ymeri me penën e tij, e ka sjellë shumë pranë Rumaninë që ka shekuj që pret njerëzit e letrave të gjuhës shqipe. Këto dy dekada nëse shumë lexues nuk do të lexonin në Internet, apo tek gazeta Kritika, qe na ka lënë një hapësirë te pafund për krijuesit, pikërisht nga Baki Ymeri për gjithë aktivitetin kulturor dhe artistik, zemrat e tyre do të ishin të zbrazëta për atë vend.. Është kënaqësi të lexosh dhe të shkruash për Visar Zhitin, janë poetë që u persekutuan, u internuan, por në shkrimet e tyre sheh një mirësi gati-gati hyjnore! Visar Zhiti, është një visar për Letërsinë dhe kulturën shqiptare! Faleminderit Baki që i ndan me ne shkrimet publicistike dhe krijimet që shkruan pena tënde!- http://gazetakritika.net/Forumi/?itemid=1935 - dokuwiki__top
18/04/2009. I dashur vëlla Baki, faleminderit shumë për të gjitha! Bukureshti m'u bë më i bukur prej jush, që i jepni, i merrni dhe e shpërndani kudo, nëpër miq dhe gëzime. Gëzime pa miq nuk ka, thoshte Epikuri. Baki, ne u kthyem mirë në Romë dhe gjeta në komjuter punët e shkëlqyera që ke kryer Ti për një bashkatdhetar e mik, e të përqafoj fort. Kam marrë shume urime nga ata që kanë lexuar ato që Ti u ke shkruar për lansimin e librit tim nëe Bukuresht. Të mbetem mirënjohës dhe të uroj shëndet, gëzime, suksese dhe poezi! Vëllazërisht,
Visar Zhiti



Kërcënime terroriste nga flori bruqi, kundër Kryeredaktorit të Revistës Shqiptari‏ U1_1
I ndjekur nga UDB-a
vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kërcënime terroriste nga flori bruqi, kundër Kryeredaktorit të Revistës Shqiptari‏ Empty Re: Kërcënime terroriste nga flori bruqi, kundër Kryeredaktorit të Revistës Shqiptari‏

Mesazh nga Agim Gashi Sun Apr 19, 2009 2:27 am

Kërcënime terroriste nga flori bruqi, kundër Kryeredaktorit të Revistës Shqiptari‏ U1_2
6 vjet burg te rende pse kerkonte te drejta te barabarta per shqiptaret e Maqedonise


Kërcënime terroriste nga flori bruqi, kundër Kryeredaktorit të Revistës Shqiptari‏ U1_3
Certifikate nga OKB
Kërcënime terroriste nga flori bruqi, kundër Kryeredaktorit të Revistës Shqiptari‏ U1_4
Mirenjohje nga Instituti Biografik Amerikan
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kërcënime terroriste nga flori bruqi, kundër Kryeredaktorit të Revistës Shqiptari‏ Empty Leter publike ....‏dërguar nga:Enlirat Hoxhaj (enlirathoxhaj@yahoo.com)

Mesazh nga Agim Gashi Mon Apr 20, 2009 11:48 pm

Pergjegjja me e mire per lexuesit e mirefillte se kush eshte Flori Bruqi dhe kush eshte Baki Ymeri mund ta gjeni ne keto letra te veprimtareve te devotshem te ceshtjes kombetare
/zonjes shume te nderuar Vitore Leka si dhe patriotit dhe gazetarit-shkrimtarit te mirenjohur shqiptar Bajram Kabashi/...E tepert eshte te shkruhet dic me teper per publicistet e mirefillte Baki Ymeri dhe autorin e 26 librave letrare e shkencor z.Flori Bruqi."Patriotet" e ndryshem mund ta sulmojne z.Flori Bruqi,per shkrimet e tij konstruktive deri me tash ne gazeta dhe blogje te shumte virtual/Frosina org,Kumanova.li,dervina.com,agjencionin floart-press/www.bruqi.com/,forumet cameria ,sterkala etj.. shkrime keto kombetare te tij dhe asesi nuk mund te tolerohet te thuhet se Flori Bruqi,eshte antikombetar,por eshte nje patriot qe e don vendin e tij-Shqiperine etnike.Deshmija me e mire eshte edhe letrat e nene Vitores dhe z.Bajram Kabashi.
Me respekt,
Enlirat Hoxhaj,student i studimeve pasdiplomike ne Berlin

Berlin,20.4.2009.

Ps.Njoftoje lexuesin shqiptar qe Flori Bruqin,personalisht nuk e njof,por kam lexuar mija shkrime te tij ne internet dhe dhjeta libra/virtual/te tij por asnjeri prej atyre librave nuk eshte antikombetare,por libra qe lexohen ne cdo kohe nga lexuesit e mirefillte dhe te paanshem shqiptar.E gjithe kjo mund te kuptohet se kush eshte Flori Bruqi,lexoni shkrimet dhe komentet e tij te mirefillta te perditshme ne Cameria,Sterkala,Agjencioni Floart-Press/www.bruqi.com/.
Vertetimi me i mire per kete jane edhe keto letra qe lusim moderuesit moderator.lidhja_came@yahoo.com ta botojne pa nderhyrjee...Kjo eshte edhe nje deshmi me e re per patriotin dhe letrarin Flori Bruqi:

On Mon, 4/20/09, bajram kabashi wrote:
From: bajram kabashi
Subject: RE: Ashtu është...
To: enlirathoxhaj@yahoo.com
Date: Monday, April 20, 2009, 8:09 AM



.ExternalClass #EC_yiv1910944818 .EC_ExternalClass #EC_EC_yiv1236672453 .EC_EC_hmmessage P
{padding:0px;}
.ExternalClass #EC_yiv1910944818 .EC_ExternalClass #EC_EC_yiv1236672453
{font-size:10pt;font-family:Verdana;}

Enlirat,
Flori Bruqin e njoh dhe kam një lloj komunikimi të herëpashershëm me të! Të them të drejtën se Baki Ymeri e ka shmangur shënjestrën e kritikës së tij në drejtimin më të gabuar të mundshëm se Floriu për aq sa kam mundur ta përcjellë une nuk zë strehë-shtrojerë në çështje të dyshimta fetare dhe nuk i bashkëngjitet asnjë të keqeje që e dëmton integritetin e kombit. Dikush mund të flasi keq për mua, për Floriun, për ty e atë tjetrin por fjalët kur janë të pabazuara në fakte i merr era sepse, megjithatë, jemi në kohën kur Kosova po zë të funksionojë si shtet kadaldale dhe për shpifje e insinuata të ndryshme kushdo mund të ndeshet me ligjin.
Tash po të them shkurt se pa ma tërhequr vërejtjen ti (vërejtje që e konsideroj të dobishme!), une ia kam dërguar një letër të shkurtër Baki Ymerit,- të tillë çfarë ta dërgojë edhe ty, me vërejtjen e vetme të cilën po e citoj siç ia kam thënë "se nuk ke ba aspak mirë që flet me atë gjuhë ndaj Flori Bruqit pa qenë i provokuar në asnjë mënyrë nga ana e tij" e vetëm për faktin se ai a ai tjetri shkruajnë në një blogg që nuk mund të shkojë atij përshtati...Dhe, letrën e tillë atij mora guximin t'ia shkruaja edhepse kurrë në jetën time nuk e kam takuar fizikisht përpos kur jemi takuar kështu sikurse me ty në "detin e madh" internetik ku mund të takohet kushdo me këdo!?...
Shëndet e paç jetë të lumtur:
Bajram Kabashi



--- On Mon, 4/20/09, moderator.lidhja_came wrote:
From: moderator.lidhja_came
Subject: Re: Leter publike ....
To: "Enlirat Hoxhaj"
Date: Monday, April 20, 2009, 2:17 PM

I nderuar Enlirat !
Te vleresoj per aktivizimin tend por te bej thirrje te mos biesh pre e Flori
Bruqit i cili ka qene anetar i ketij forumi dhe une e kam lene anetar qe nuk
merr mesazhe (per te mso e shqetesuar se keshtu deshi) por qe mund te dergoje
mesazhe. Ky ehste Flori Bruqi qe ka zgjedhur te postoje tek UDB-ashet dhe tek
ata qe e kane treguar veten shume here se kush ajne.

Per me shume et shkruaj edhe here te
tjera.

Me nderime
E.Xh.



> Pershendetje moderues ,
>
>
>
> Ky shkrim erdhi nga z.Flori Bruqi në disa adresa elektronike...Me sa
> duket Floriu nuk eshte anetare i forumit tone .Mu per kete e shof te
> arsyeshme qe te njajtin ta publikojme ne forum.
>
>
>
> Me respekt
>
> Enlirat Hoxhaj
>
>
>
> Berilin,19.4.2009.
>
>
>
> ---------------------------
>
> RE: Apel per pajtim!‏
>
>
>
>
>
>
>
> From:
>
>
>
>
> Bruqi Flori (bruqi-flori@hotmail.com)
>
>
>
>
> Sent:
> Sun 4/19/09 6:33 PM
>
>
> To:
> bakiymeri@yahoo.com;
> Bruqi Flori (bruqi-flori@hotmail.com); floribruqi@yahoo.com;
vitore2000
> (vitore2000@yahoo.it); gafurradili@hotmail.com; jetonkelmendi
> (jetonkelmendi@gmail.com);
floribruqi(floribruqi@hotmail.com),festimbajraktari@hotmail.com,puhiza@hotmail.com
>
>
>
>
>
> Përshëndetje z.Baki Ymeri,
>
>
>
> Unë sinqerisht nuk desha të të
> sulmojë.Unë nuk i takojë asnjë grupi/në forume ku unë shkruaj/.Jam
për
> Shqipërinë etnike.Kam një konsideratë të veçantë për mikun tim
,poetin
> e mrekullueshëm Jeton Kelmendi.
>
>
>
> Gjithashtu përjetësisht jam i lidhur si
> mishi më kockën më z.Vitore Leka.Gjithashtu e çmojë punën atdhetare
dhe
> patriotike të Gafurr Adilit dhe Bajram Kabashit.Më njerëz fantazma si
> dhe më E.Xhemon dhe K.Manin nuk komunikojë.
>
>
>
> Sa i përket Festim
> Bajraktarit,unë ka 3 ditë që jam njohur
më te njajtin.Ai është rreth

> 3o-tave dhe punoke në AIK.
>
>
>
> Sa i përket Bahtir Hamzës ,të kam thënë se i
> njajti nuk është asgjë-është një palaço...I njajti nuk di të
shkruaj...e i cili ka fyer figurat më të ndritura të kombit tonë.
>
>
>
> Z.Sali Bashota e njof,për të njajtin kam mendimin tim që është
shkrimtar i mirë,por që emri
>
> i
> tij është ricikluar në shkrimet e mija më arsyera të veçanta,ngase i
> njajti ka qenë i cytur nga disa kuolare prishtinase...
>
>
>
>
>
> Sa i përkët
> Rrahim Sadikut,të njajtin e njof si parën e kuqe,është i pa vlerë dhe
> analfabet...Është pakëz më i mirë se Bahtir Hamza...
>
>
>
> lajme.dervina.com/archive/4115-3877:78/Loja-me-libra.htm - 23k -
>
>
>
> Njerëzit
janë
> dy fytyrsha...Unë ta them troq,pa lajka ,jo me nofka.Je publicist i
> mirë,por nuk po e di se kush është patriot e kush tradhtar.Unë askend
> në jetë nuk e kam tradhtuar,dhe tradhtarët i kam demaskuar
> publikisht.
>
>
>
> Nuk i takojë kastave komuniste,Titoiste,udbeske...
>
>
>
> Por,veprimtaria
> e ime ka qenë publike...Sa i përkët forumit Çamëria unë asnjerin
prej
> moderuesve nuk e njof dhe nuk më intereson politika e tyre mediale.Unë
> asnjë shkrim nuk e kam bërë kundër Skenderbeut,Nënë Terezës dhe
> Heronjve të Kombit...
>
>
>
> Kurrë nuk jam takuar më Carla del Pontën,siç ka
> shkruar manjaku Bahtir Hamza.Të njajtën e kam parë vetëm në televizor
> dhe gazeta.Asaj edhe kur ishte ju kam kundërvenë më shkrimet e mija...
>
>
>
> Të
> lus
sinqerisht që të mos kruhesh më më mua/se unë jam në gojë të
> ujkut/dhe nuk kam pardon për asnjë njeri...që lakon çështjën e
> shqiptarizmit...Puno për të mirën e atdheut,nga Rumania/siç ke punuar
> deri më tash / e mos polemizo për çdo gjë se unë të vlerësojë si
> studiues.
>
>
>
> Nuk i takon grupit të intelektualëve/palaço/por intelektualëve
> të mirëfilltë...Kurse në polemika nuk ke sens diplomatikë...
>
>
>
> Të
> dëshirojë gjithë të mirat,...jo më ndërskamca si deri më tash...që
bëre
> kundër integritetit tim si njeri dhe si mik që më ke patur dhe ke në
> orët e liga të krijimtarisë sate letrare dhe debateve që gjuhesh si
> gjeli në prush për çdo gjë...
>
>
>
> Miqësisht dhe vëllëzërisht
>
> Flori Bruqi
>
>
>
> Date: Sun, 19
Apr 2009 11:09:08 -0700
>
> From: bakiymeri@yahoo.com
>
> Subject: Apel per pajtim!
>
> To:
> bruqi-flori@hotmail.com; floribruqi@yahoo.com; bakiymeri@yahoo.com;
> vitore2000@yahoo.it; gafurradili@hotmail.com; jetonkelmendi@gmail.com
>
>
>
> O Flori,
>
> U be shkaktar Vitorja te ta jap fjalen se s'te nguc me
> po qe se s'i nguc ne emer te Festim Bajraktarit dashamiret tane. Po qe
> se s'je ti Festimi, kerkoj falje. Konflikti i javes qe kaloi u be per
> shkak te Festimit. Vitorja me tha te se ta porositur mos te merresh me
> mua dhe se zotrote i kishe thene gjoja se me konsideroke si vella qe
> nganjehere calon e te sulmon. Mbaje kete leter per kujtim ngase nuk e
> kisha ndermend te te sulmoj po qe se s'vjente ne adresen time letra e
> Festim Bajraktarit me trillime te montuara kunder dy dashamireve tane
> qe kane vlera ne
fushe te kultures dhe atdhedashurise. De facto, une te
> sulmova me disa verejtje te Lidhja Came, ndersa kercenimet tua kunder
> meje moren dhene ne nja dy/tri media elektronike, por ta jap fjalen se
> nuk te nguc me ngase ma ka terhequr verejtjen edhe Bajram Gjergj Gashi
> nga Norvegjia. Kete leter mund ta besh publike vetem po qe se pajtohesh
> te pajtohesh me Edlira Xhemon, me Kadri Manin dhe me autorin e kesaj
> letre.
>
> Tung dhe naten e mire!
>
> Baki Ymeri
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kërcënime terroriste nga flori bruqi, kundër Kryeredaktorit të Revistës Shqiptari‏ Empty Re: Kërcënime terroriste nga flori bruqi, kundër Kryeredaktorit të Revistës Shqiptari‏

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi