Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PREND BUZHALA:SHBA DHE EVROPA PERËNDIMORE FUQIZOJNË NDERIMIN dhe NJOHJEN PËR NËNËN TEREZE

Shko poshtë

PREND BUZHALA:SHBA DHE EVROPA PERËNDIMORE FUQIZOJNË NDERIMIN dhe NJOHJEN PËR NËNËN TEREZE Empty PREND BUZHALA:SHBA DHE EVROPA PERËNDIMORE FUQIZOJNË NDERIMIN dhe NJOHJEN PËR NËNËN TEREZE

Mesazh nga Agim Gashi Sun Oct 28, 2012 8:07 pm

PREND BUZHALA:SHBA DHE EVROPA PERËNDIMORE FUQIZOJNË NDERIMIN dhe NJOHJEN PËR NËNËN TEREZE 574006_1599663696_510119547_n

PREND BUZHALA:SHBA DHE EVROPA PERËNDIMORE FUQIZOJNË NDERIMIN dhe NJOHJEN PËR NËNËN TEREZE

PREND BUZHALA:SHBA DHE EVROPA PERËNDIMORE FUQIZOJNË NDERIMIN dhe NJOHJEN PËR NËNËN TEREZE 293719_4369829656131_989182008_n

Vetëm gjatë ditëve të fundit jepen njoftime për një interesim e nderim të fuqizuar të Boës Perëndimore (Evropës Perëndimore dhe SHBA-ve) për Nënën Tereze.

1. Kështu, Zëri I Amerikës jep shëniminNJË VEND PËR NËNË TEREZËN NË KATEDRALEN E UASHINGTONIT”, duke theksuar: “Një portret i skalitur në një nga pjesët më simbolike të Katedrales Kombëtare të Uashingtonit, e radhit Nënë Terezën mes figurave të tjera që kanë bërë vepra kuptimplota në mbrojtje të të drejtave të njeriut, drejtësi sociale, dhe mirëqenien e individëve. Një ceremoni e posaçme kombinonte nderimin për një nga dekanët më me ndikim të Katedrales dhe për veprën e Nënë Terezës.”

PREND BUZHALA:SHBA DHE EVROPA PERËNDIMORE FUQIZOJNË NDERIMIN dhe NJOHJEN PËR NËNËN TEREZE 1093_4369845056516_1475521013_n

http://www.zeriamerikes.com/content/nene-tereza-katedralja-uashington/1534524.html

2. E përditshmja e Kosovës, “Bota sot”, jep po ashtu lajmin tjetër:

“NËNË TEREZA” NË BUDAPEST

“jë shesh shumë i njohur në Budapest do të mbajë emrin dhe statujën e Nënë Terezës, në nderim të figurës së saj. Pllaka me emrin e humanistes shqiptare u zbulua nga themeluesja e Fondacionit Kulturor Nënë Tereza, zonja Liri Berisha dhe zonja e parë e Hungarisë Anita Herczegh. Ky aktivitet u zhvillua në përkujtim të Ditës së Lumturimit të Nënë Terezës dhe nën kujdesin e kardinalëve të njohur të Hungarisë dhe Vatikanit të cilët bënë një përshkrim të jetës së Nënë Terezës dhe nderuan figurën e saj. Ndërsa zonja Berisha midis të tjerave foli për fëmijërinë e Nënë Terezës, familjen e saj dhe vlerat njerëzore të saj. Gjithashtu Zj. Berisha solli përpara të pranishmeve dhe momente të rëndësishme të marrëdhënies të Nënë Terezës me Atdheun e saj, Shqipërinë, të cilin pavarësisht qëndrimit të diktaturës komuniste, ajo nuk e harroi e braktisi asnjëherë. Aktivitetet vijuan me një vizitë në qendrën e misionareve të Nënë Terezës në Budapest dhe meshën e organizuar për nder të Nënë Terezës në Bazilikën e Budapestit.”

http://www.botasot.info/shqiperia/193541/nene-tereza-ne-budapest/



3. Publicisti i njohur Gjekë Gjonlekaj, jep shënimin e r Revista amerikane TIME, e cila botoi një numër special me titull: Mother Teresa: “The Life and Works of A Modern Saint”( Nëna Tereze: Jeta dhe Puna e një Shejtreshe Moderne). Shënimi I Gjonlekajt mban titullin “ ‘TIME’ I KUSHTON NJË BOTIM SPECIAL NËNË TEREZËS”. Një muaj më parë po TIME kishte botuar një numër tjetër special: “Njëqind personalitetet më të shquara të botës të të gjitha kohërave”, ku bën pjesë edhe Nëna Tereze.Ndërsa këtë numër special e përgatiti David Van Biema. Parathënijen e këtij numri të veçantë e shkroi Rick Warren. TIME kushtuar Nënës Tereze ka 96 faqe dhe ndahet në 7 kapituj. “Miliarda njerëz kanë dëgjuar për mëshirën e Nënës Tereze shkruan Rick Warren, por jo të gjithë kanë dëgjuar për zotësitë e saj administruese që mund të shihen sot jo vetëm në Kalkutë por në të gjitha vendet e botës.Një prej titujve më të shkëlqyeshëm të kësaj reviste është shkrimi: “Dashuri pa kushte”. Zoti Warren shkruan se Nënë Tereza kurrë nuk vente kushte për shërbimet e saj. Kurrë në jetën e saj nuk ka thënë se Unë nuk do të kujdesem për ty në qoftë se nuk bëhesh i krishterë. Kjo murgeshë shqiptare trupvogël ishte njëra prej lajmëtareve më të mira në botë në shekullin XX. Shumica e njerëzve sot nuk e dinë ndryshimin midis heroit dhe famës. Nënë Tereza nuk ishte e famshme. Ajo ishte heroinë dhe e shenjtë. Atë e dëgjonin udhëheqësit e botës. Dick Warren e mbyll kapitullin e tij me fjalët e Nënës Tereze: “Zoti nuk kërkon prej jush punë të mëdha. Ai kërkon nga ju punë të vogla por të bëra me dashuri. Por atë punë duhet ta bëni sot”.

. Kapitulli tjetër është: “Tereza dhe Jesusi”, Kapitulli katër: “Nëna e Botës”, Ajo bënte mrekullira., Kapitulli pesë: Nënë Tereza: “Yll Drite”, Kapitulli i gjashtë: “Agonia e Saj” që është botuar 10 vjet pas vdekjes është si një dinamit në biografinë e Nënës Tereze. Libri me titull: “Nënë Tereza: Eja, bëhu drita ime”, kurse Në kapitullin e 7 dhe i fundit “Kauza”,autori pyet. Kush është shejtië Në fenë katolike shejti është një model për të tjerët dhe ndërmjetësues në parajsë para Zotit. . Pjesa kryesore e këtij shkrimi ka të bëjë me historinë e shejtërimit,veçanërisht të Nënës Tereze. Ky botim special i revistës TIME ka disa të dhëna me rëndësi deri tani të panjohura dhe ka rëndësi për studime më të gjëra.Ata që e kanë përgatitur dhe financuar meritojnë respektin sidomos të shqiptarëve të Amerikës. Kjo revistë gjendet kudo nëpër dyqanet amerikane dhe është në nderin e shqiptaro-amerikanëve që ta blejnë dhe ta ruajnë për kujtim si një suvenir. Emri i kombit shqiptar në këtë revistë speciale përmendet për të mirë më shumë se në asnjë revistë tjetër.Nëna Tereze është shtylla kryesore e moralit shqiptar dhe gjithnjerëzor. O Nënë e dashur lutu për ne.

http://www.gjuhashqipe.com/lajmetari/lajmetari2.aspx?id=29987
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi