Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si i përgatiste vrasjet e heronjve “komandant-ziu”

Shko poshtë

Si i përgatiste vrasjet e heronjve “komandant-ziu” Empty Si i përgatiste vrasjet e heronjve “komandant-ziu”

Mesazh nga Agim Gashi Sat Dec 08, 2012 10:06 am

Si i përgatiste vrasjet e heronjve “komandant-ziu” Large_645-07dh-bs-011354901763


Si i përgatiste vrasjet e heronjve “komandant-ziu”

Si i porositi syzat 200 dollarë, ‘komandanti’, për të vrarë shqiptarë (2)

Ajo bisedë shumë më shqetësoi. Isha në gjendje shumë të keqe në ato momente. Si të mendojë dhe si të veprojë njeriu ashtu? Ma kujtoi librin që e kisha lexuar dy herë, libri “Kur Lindi Partia” i Enver Hoxhës. Të gjithë ata shokët e tij ishin vrarë e zhdukur në mënyra të ndryshme. Mezi që pritsha të shkëputem nga ky njeri. Përfunduam te kafe Nikolino. Aty u ndamë dhe e lamë të takohemi nga mbrëmja po në atë vend, që të shkojmë t’i marrim syzat. Isha shumë i shqetësuar në ato momente. Ishte një dit shumë e vështirë për të punuar. Pas një ore takova një mik timin, për të cilin kisha respekt. Kishte shumë njohuri për situatën dhe për gjendjen në Kosovë dhe këtu. Pasi që biseduam, unë mora rrugën për në dyqanin ku ishim më parë për syzat e këtij komandanti të çuditshëm. Kur hyra në lokal, më tha shitësja: Ju lutem mos më keni keqkuptuar zotëri, por ju thashë të vini pas disa orëve, e jo tani! I thashë se e di zonjë e nderuar, por erdha të bisedojmë për një punë që është shumë humane.
Më porositi një kafe ekspresso dhe fillova unë duke ia treguar gjendjen në Kosovë. Vrasje, masakra, djegie e tjera. Shitësja ishte në moshën e tridhjetave, filluan t’i mbushen sytë me lot dhe më tha: “Unë jam ndjerë keq shumë kur ai shoku yt tha se do t’i përdori syzat për snajper për të vrarë shqiptarët”.



(Tekstin e plotë mund ta lexoni të shtunën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)


Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi