Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

“New York Times”, shkruan për tenderin e PTK-së

Shko poshtë

“New York Times”, shkruan për tenderin e PTK-së Empty “New York Times”, shkruan për tenderin e PTK-së

Mesazh nga Agim Gashi Thu Dec 13, 2012 1:47 am

“New York Times”, shkruan për tenderin e PTK-së


“New York Times”, shkruan për tenderin e PTK-së Largea_new121355346078
“Kryeministri Hashim Thaçi është zënë ngushtë”, shkruan gazeta “New York Times” në numrin e saj të sotëm, duke iu referuar procesit të shitjes të ndërmarrjes më të madhe dhe më fitimprurëse të vendit, Postë-Telekomit të Kosovës.
Sipas gazetës në këtë proces, një ofertë është nga një fond i themeluar nga ish-sekretarja e Shtetit Madeleine Albright, kurse lobimi për një tjetër vjen nga James Perdju, i dërguari i posaçëm për Ballkanin i kohës së Klintonit.
“Të dy ish diplomatët janë në mesin e amerikanëve, të cilët mbajnë statusin e heronjve atje për rolet e tyre në ndërhyrjen e vitit 1999 që e ndau Kosovën nga Serbia dhe krijoi një nga shtetet më të rinj në botë”, shkruan “Neë York Times”
Gazeta citon edhe një deklaratë të kryeministrit Hashim Thaçi në një takim të mbyllur me z.Pardju, ku kishte sqaruar pozicionin "e vështirë" e tij për të zgjedhur në mes dy miqve,
Gazeta cek se edhe shumë ish-zyrtarë amerikanë janë kthyer në Kosovë për biznes - në qymyr dhe telekomunikacion, ose për lobim në kontratat e tjera fitimprurëse qeveritare. Gazeta cek rastin e gjeneralit në pension Ëesley K. Clark, ish-komandant suprem i forcave të NATO-s në Evropë, i cili i priu fushatës së bombardimeve kundër Millosheviqit, si dhe rasti i Mark Tavlarides, i cili ishte drejtor i legjislativit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare në kohën e Klintonit.
Gazeta cek se Prishtina është kryeqyteti i vetëm në botë ku kryqëzohet një rrugë me emrin Bob Dole me sheshin Bill Klinton, duke cekur kështu dashurinë e shqiptarëve për SHBA-të.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi