Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bardhyl Metaj: Koment: Kosova në Zi për viktimat e Tisës!? – Jo, Jo! Tisa nuk vërshoi Kosovën...!?

Shko poshtë

Bardhyl Metaj: Koment: Kosova në Zi për viktimat e Tisës!? – Jo, Jo! Tisa nuk vërshoi Kosovën...!? Empty Bardhyl Metaj: Koment: Kosova në Zi për viktimat e Tisës!? – Jo, Jo! Tisa nuk vërshoi Kosovën...!?

Mesazh nga Agim Gashi Tue Nov 03, 2009 3:34 am

Bardhyl Metaj: Koment: Kosova në Zi për viktimat e Tisës!? – Jo, Jo! Tisa nuk vërshoi Kosovën...!? N533084166_668


Bardhyl Metaj: Koment: Kosova në Zi për viktimat e Tisës!? – Jo, Jo! Tisa nuk vërshoi Kosovën...!?

Kosova në Zi për viktimat e Tisës!? – Jo, Jo!
Tisa nuk vërshoi Kosovën...ishte ndrysh...?!
Kosova është n`Zi për shkak të pafatësisë me kastën e saj politike
!

Kosovarët sot kanë shtetin e tyre, por shteti i tyre është prapë i okupuar!
I okupuar nga një kastë që sado që është me parashenjë shqiptare si shumicë, veç e drejtë dhe e ndershme s`është!

Kosova sot është n`Zi – për shkak të mungesës së drejtësisë dhe ndershmërisë…!

Ku s`ka drejtësi e ndershmëri t`institucionalizuar – aty vërshimet e Tisave s`janë aksidente, por përditshmëri...

Gjithandej n`botë, ka njerëz të varfër, edhe në Uashington sikur edhe Paris, Berlin e Zürich…!
Besa edhe n`Stamboll, Kajro, Selanik...!
Por atje ka më shumë ndershmëri e drejtësi shoqërore, juridike, politike e sociale.
Ka solidaritet t`sistemuar - shteti ndanë t`mirat, aq sa janë, më ndershmërisht.
Jo gjithherë drejtësisht, por më ndershmërisht - gjithsesi.

Pra, nuk është puna dhe çështja, se sa të pasur e kemi shtetin dhe vendin!
Dhe s`po kërkon askush n`Kosovë t`jetojë si Kryeministri, Kryeparlamentari dhe Presidenti!

Por çështja është si po ndahet ajo që e kemi?
Si po harxhohet e keqpërdoret ajo që kemi?
Ku po investohet ajo që kemi? Aty ku përvetësohet nga tenderët, apo aty ku gjejnë ngjizje shpresa e përparimi?
Kjo është çështja që tashmë e ka etabluar pashpresën - pashpresën, jo vetëm te ata që u mbytën në lumin Tisa. Por fatkeqësisht, edhe te një shumicë, aradhe të pa punësh, që mund të na mbyten nesër, para syve tanë...!

Më e dinjitetshme ishte varfëria n`vitet e 70-ta, dhe më e dinjitetshme ishte varfëria, shih absurdin, edhe në vitet e institucioneve paralele (1990-1999) - sesa sot, kur kemi buxhet prej 1.4 Miliardësh!?
Si ngjanë të ketë varfëri të dinjitetshme?
Ngjanë, aty ku për-rreth, ndjehet solidariteti shoqërorë e shtetërorë, institucional e njerëzorë, ku paraja publike ndahet ndershmërisht...e ku dora e shtetit dhe shoqërisë, gjendet afër! Kosovarët kanë jetuar situata më të rënda varfërie se kjo sot. Por kjo sot po dhemb shumë...

Ç` çështja është pra, si po ndahet, si po administrohet, si po (keq)përdoret, ajo që kemi?

Dua të them se dje e besa edhe sot, Kosova është në Zi, për viktimat e politikës impotente, jo-kreative, viktimat e kriminalitetit të organizuar politik, të korrupsionit, keqpërdorimit të pushtetit, dhe është në Zi, për viktimat e padrejtësive sociale, viktimave të politikës së klaneve e tarafeve politiko-mafioze - përvetësuese e keqpërdoruese të pasurisë nacionale, resurseve tona natyrore dhe të parasë publike...

Kosova n`Zi për viktimat e Tisës, që flasin më shumë se gjithë`çka, ndërkaq, ministri i Ekonomisë Ahmet Shala s’e sheh krizën, e deklaron ashtu, sikur t`ishte Minister në Qeverinë Zvicerane: "Kosova do ta ketë rritjen më të madhe ekonomike në rajon!".
Si ta kualifikojë këtë sarkazëm?
Unë e quaj larje truri...!
Brainwash, Brainwash, Brainwash...

Kosova n`Zi, ndërkaq, zv. Kryeministri Kosovës, Hajredin Kuçi, deklaron se: "PDK-ja nuk ka pasur problem për numra...! Nuk ka pasur asnjëherë problem. Partitë e vogla janë ato që lusin partinë më të madhe dhe për PDK-në asnjë parti nuk është e papranueshme (për bashkëqeverisje) – e kam fjalën për AAK, LDD dhe AKR”!

Po, e dimë të gjithë, zoti Kuçi, se PDK e Kosova juaj, s`ka problem me kombinatorikë koalicionesh matematike të për`bashkimeve për të Qeverisë...!
Dhe ky vërtet s`është problemi ynë dhe i shoqërisë Kosovare...!

Jo, jo, flini dath z. Kuçi, kaq dimë të gjithë, dhe e dimë, se si keni brengat e njëjta me ata që u mbytën në lumin Tisa, e me shoqërinë Kosovare, që po i frikohet vërshimit të Tisës n`Prishtine...

Familjeve të viktimave (në lumin Tisa) të politikës së dështuar, Kryeministri Thaçi u ndau sot, nga 10`000 Euro!
Mirë, por ne se kemi zgjedhur Kryeministrin që të jetë zjarrfikës, apo humanist, e t`shpërfaqet para nesh si njeri i mirë...me paranë tonë publike!
Atij si Kryeministër, vota i ka ndarë e përcaktuar tjera detyra...!?
Pra edhe këtë e dimë...!
E dimë edhe se Thaçi premtoi diçka tjetër...!

Ajo që s`dimë ndërkaq, dhe që duam me doemos ta dimë: është si të mbrohemi nga vërshimi i Tisës n`Prishtinë e Kosovë dhe përmbytjes sonë në pashpresë...!

S`dimë as, cili kombinim partish është më fatbardhë për shoqërinë Kosovare?
Cili i sjell t`paktën si intencë permanente institucionale - më shumë ndershmëri e drejtësi në ndarjen e t`mirave të përbashkëta materiale, parasë publike e pasurisë nacionale...!?

Cili kombinim partish i sjell më shumë shpresë Kosovarëve - që vërshimi i Tisës n`Kosovë, përmbytja aty, t`mos jetë fati dhe pafatësia jonë...

Këto të gjitha si dimë, por shpresoj që si qytetarë të kemi mësuar aq pak:
- Se duhet t`a ndërrojmë e p`rraptojmë dhe nxjerrim zyresh shpejt e shpesh, këtë kotillë politike tonën! T`a varfërojmë privilegjesh mondane, sa herë që të ketë nevojë, sa herë që degjenerojnë, siç kanë degjeneruar aktualisht.

Dhe kështu gjithherë, të gjithëve, me të gjitha kombinimet e tyre matematikore t`sundimit, që veq Qeverisje s`është! Ti dënojmë, deri sa t`mësojnë, sikur kanë mësuar të gjithë liderët e botës së civilizuar:

- Se Liderët e shtetit, të institucioneve sikur edhe të Qeverisë – janë argat t`paguar nga qytetari, dhe jo e kundërta!
Tisa nuk e vërshoi Kosovën, por Kosovën e ka vërshuar korrupsioni, krimi i organizuar dhe mafia politike, Tenderokracia, padrejtësia e pa ndershmëria...

Për demokracinë shpjegohet se, veç tjerash, është edhe një mekanizëm i cili u mundëson njerëzve që lirshëm të vendosin se kush është fajtor për të gjitha.
Me votën e tyre!
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi