Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju lutemi, transmetojani këtë familjes dhe shokëve tuaj. Sidomos atyre që kanë fëmijë.

Shko poshtë

Ju lutemi, transmetojani këtë familjes dhe shokëve tuaj. Sidomos atyre që kanë fëmijë. Empty Ju lutemi, transmetojani këtë familjes dhe shokëve tuaj. Sidomos atyre që kanë fëmijë.

Mesazh nga Agim Gashi Fri Nov 20, 2009 12:41 am

Ju lutemi, transmetojani këtë familjes dhe shokëve tuaj. Sidomos atyre që kanë fëmijë.


Gripi H1N1 tani po përhapet me të madhe. Më poshtë keni krahasimin e tij dhe simptomeve normale të ftohjes:


Simptoma

Ftohja

Gripi H1N1

Zjarmia

Zjarmia rralle shfaqet me ftohjen.

Zjarmia eshte zakonisht prezente me gripin e derrit (deri 80%te rasteve). Temperatora prej 37.7 C ose me e larte per 3 deri ne 4 dite shoqerohet me gripin

Kolla

Zakonisht eshte prezente nje kolle therese dhe e cila prodhon mukoze
Me gripin H1N1 eshte prezente kolla e thate

Dhimbjet

Dhimbje te vogla te trupit mund te jene pjese e ftohjes

Dhimbje shume te forta te trupit jane te zakonshme ne gripin H1N1

Hundet e zena

Hundet e zena dhe qe rrjedhin jane te zakonshme ne ftohejn e rendomte, dhe zakonisht kalojne vetvetiu brenda javes

Hundet e zena nuk jane zakonisht te pranishme ne gripin H1N1

Mornicat
Ethet (mornicat) nuk jane te pranishme me ftohjen

60% te njerezve perjetojne ethe me gripin H1N1

Lodhje

Lodhja eshte pak e shprehur tek ftohja

Lodhja eshte mesatarisht e mund te behet edhe shume erende me H1N1

Teshtitja
Teshtitja wshtw e zakonshme ne ftohje

Teshtitja nuk eshte e zakonshme tek gripi H1N1

Simptoma te papritura

Simptomoat e ftohjes zhvillohen ne periudhe disa ditore

Gripi H1N1 ka zhvillim te shpejte brenda 3 - 6 ore. Ai godet fort dhe ne te perfshihen simptoma te papritura si temperature dhe dhimbje.

Kokedhembja

Kokedhembja eshte shume e rralle tek ftohja e rendomte

Kokedhembja eshte shume e zakonshem tek gripi H1N1 (80%) te rasteve

Dhembja e fytit

Dhembja e fytit shoqerohet me ftohje

Dhembja e fytit zakonisht nuk ndodh te gripi H1N1

Therja ne kraheror

Therja ne gjoks eshte e vogel em und te jete edhe mesatare tek ftohja .

Zakonisht therja e gjoksit eshte e ashper tek gripi H1N1


E vetmja mënyrë për ta ndalur këtë epidemi është me anë të vetëdijësimit.--
Aferdita Dragaj
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi