Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bardhyl Metaj:Si e njoha Xhemail Mustafen!

Shko poshtë

Bardhyl Metaj:Si e njoha Xhemail Mustafen! Empty Bardhyl Metaj:Si e njoha Xhemail Mustafen!

Mesazh nga Agim Gashi Tue Dec 01, 2009 12:00 am

Bardhyl Metaj:Si e njoha Xhemail Mustafen! N533084166_2130

Bardhyl Metaj:Si e njoha Xhemail Mustafen!

(Marrë nga komenti i Bardhyl Metajt te kënga për Xhemail Mustafen postuar nga Agim Gashi)

"Me z. Xhemail Mustafa jam njohur në Elita t`Prishtinës, në Prill të 1988-ës..!
Unë, atëherë shkarravitës shkrimesh politike, ja kërkoja gjithherë mendimin, kritikën - ndërkohë që Xhemaili ka ishte njeriu më i butë, më tolerant, e më i dashur që kam njohur ndonjëherë...!
Punoja me Gazetarët e huaj atëbotë, meqë patën vërshuar Kosovën, dhe gjithherë kam kërkuar edhe mendimin e tij, se kur te kush t`shkojmë - me tv-t e mediat e huaja...!
Është Xhemail Mustafa, që kishte zgjedh një ditë, më thirri në shpi në telefon, dhe në mënyrë krejt solemne më ftojë në kafiterinë Elida, që t`më njoftonte me Ibrahim Rugovën - atëherë Kryetarë i Lidhjes së Shkrimtarëve! Më vonë s`do të na ndahen asnjëherë mendjet, përpjekjet dhe angazhimet...! Sikur spo na ndanë as sot! Or`a e tyre, engjëlli i tyre, është ai që sot e sonte, po na mbron e ushqen mendjen e shpirtin, që ngaherë t`fitojmë...
Kur erdha në Zvicër 1989, dhe themeluam LDK-ën 1990, erdhi edhe ai që nga dita e parë...! Bile ishte kumtuesi i zgjedhjes sime për Sekretar t`Përgjithshëm të LDK-ës për mediat, atëherë Rilindjen e Radio dhe Zërin...!
Pastaj isha me fat, ai mbet me ne në Zvicer për një kohë, punuam bashkë në Redaksinë e gazetës së parë të LDK-ës që botohej në Zvicër - "Demokracia", e ku Xhemajli ishte Kryeredaktorë...
- Pak e dinë n`Kosovë, se Xhemail Mustafa, ka qenë i involvuar drejtpërdrejt, edhe në gjithë pjesën politike të vendimit të marrë ekskluzivisht në LDK, rreth mbajtjes së ushtrimeve ushtarake në Shqipëri, që filluan gjatë kohës së Qeverisë së Koalicionit atje, sa ishte Ramiz Alia ende President...! Siç dihet botërisht, përmes këtyre ushtrimeve dhe konstrukteve LDK-iste - u angazhua edhe vet Adem Jashari, i cili ka qenë n`ushtrime atje, me grupin e Gushtit...!
Sidoqoftë, kujtimi për Xhemail Mustafën, frymën e tij dhe veçanërisht mendësinë e kulturën e tij, jetojnë n`mua sikur edhe çdo shkrim që publikojë...!
Si një kujtim simbolik për te, për pendën e shkrimet e tij, Kolumnet e mija i botojë sot e asaj dite, t`Martave, ashtu si bënte Ai, e si thirrej Kolumna e tij!
t`Falem e shnet Agim, që veç tjerash, solle edhe kronologjinë e ngjarjes, e cila s`është desh ti ngjajë kurrë Kosovës...
"
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 70
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi