Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DERI KUR TË MIRREMI ME VETVETEN E JO ME ARMIKUN E VËRTETË..?

Shko poshtë

DERI KUR TË MIRREMI ME VETVETEN  E JO ME ARMIKUN E VËRTETË..? Empty DERI KUR TË MIRREMI ME VETVETEN E JO ME ARMIKUN E VËRTETË..?

Mesazh nga Agim Gashi Fri Feb 12, 2010 12:36 am

DERI KUR TË MIRREMI ME VETVETEN E JO ME ARMIKUN E VËRTETË..?
DERI KUR TË MIRREMI ME VETVETEN  E JO ME ARMIKUN E VËRTETË..? U1_AbasFejzullahi
2010-02-02[/b]

:“..Kush s`e ngon nanen e ngon njerkën“.
Një thënie e vjetër mes tjerash thot:“…njeriu është i vetmi humbës në kohë…“.
Nga Abas Fejzullahi
Përmes postës elektronike në adresën time kishte arrijtur shkrimi me titullin:KKPP1912, kur deshifrohet jep këtë kuptim:Këshilli Kombëtar për Pavarësinë e Popullit (KKPP), shumë i pëlqyeshëm, domethënës, i pranueshëm dhe i dëshiruar, për secilin atdhetar që atdheun dhe fatin e popullit e don me sinqeritet e pa hile dhe interesa vetiake, ndërsa domethënien e numrit 1912, e din dërguesi, për mua është i pa njohur..!




Nga përvoja e të parëve tanë në të kaluarën, dhe nga përvoja ime deri me sot, më shtyri të mendojë dhe të këthej kujtesën prapa tek shumë organizime brënda dhe jashtë atdheut në periudha të ndryshme kohore nga veprimtarë të ndryshëm për çështjen e atdheut dhe popullit shqiptar.



Rrjedhat që i kanë përcjellë këto organizime që nga lindjet e tyre, zhvillimi, shkapërderdhjet dhe përçarjet mes tyre (për fat të keq në të shumtën e rasteve, jo për ta luftuar armikun e vërtetë, por njëri tjetrin për poste e pozita, keqkuptime apo paragjykime, ideologji apo interesa e përfitime materiale, për të krijuar pasuri vetanake, familjare, grupore a partiake, por jo, për të bërë shtet e bashkim kombëtar, për çfarë janë thirrur e thirren sot e kësaj dite pa kursyer fjalë e premtime të mëdha për mirëqënien e popullit e të atdheut, po edhe për shtet e demokraci që në realitet mungojnë) sot e kësaj dite ashtu siç duhet të jetë dhe siç e dëshirojmë..!



Edhe sot emrin e popullit e lakojnë shpesh, folësit e ndryshëm që përfaqësojnë e thirren në institucionet e niveleve të ndryshme, organizatave të ndryshme legale dhe ilegale, partish apo lëvizjesh, (pa përjashtuar aty këtu edhe individ me titujë e profesione të ndryshme, ideologji e ngjyrime të ndryshme, të majtë e të djathtë, të kuq, të zi, të verdhë, të varur e të pavarur) ku mbajnë lidhje dhe mbledhje, sjellin vendime e mendime nga më të ndryshmet, gjithnjë duke u thirrur në emrin e popullit, dhe drejtësisë, por realiteti deri më tani, ka dëshmuar se: ajo se çfarë thuhet e shkruhet është në shpërputhje me atë se, çfarë veprohet praktikisht, për fat të keq…të popullit e atdheut..!



Për të argumentuar mendimin e sipër shprehur në mënyrë të kufizuar po i paraqesim disa nga shumë dëshmi që dëshmojnë në periudha të ndryshme kohore .



Po përmendim vetëm mbledhjen e Mukjës dhe Konferencën e Bujanit, që u bënë përpjekje, për t`u marë vendime me rëndësi për çështjen kombëtare, dhe rrjedha e ngjarjeve dhe përçarjeve që i përcolli këto mbledhje. Si pasojë e ndërskamcave dhe kurtheve nga më të ndryshme, të kurdisura me mjeshtri e përvojë të regjur për dinakëri e tradhti, ideologjia ruso-serbosllavo-orthodokse, e veshur me petkun e komunizmit- Internacionalizmit proletar dhe bashkim-vëllazërimin e popujve, të kombeve dhe kombësive në Ballkan, kishte lëshuar rrënjë gjithandej në Shqipëri. Kjo farë e keqe zhvillohej me të shpejtë, që kishte për qëllim:



Mosnjohjen dhe prishjen e çfarëdo vendimi, që do të mirrej për interesat jetike dhe të drejtën e natyrshme për vetëvendosje të popullit shqiptar, për bashkim kombëtar, i cili pa të drejtë dhe kundër vullnetit të tij, është ndarë e coptuar nga pushtuesit shovenist Sllavë dhe Grekë.



Ideologjia mbisundoi mbi vullnetin e popullit shqiptar dhe Kosova mbeti nën sundimin e Serbisë dhe Çamëria nën sundimin Grek! U hartuan regjistra të ndryshëm, u burgosën dhe u pushkatuan veprimtarë të çështjes kombëtare, në mbarë trojet e Shqipërisë Natyrale, që ishin të përkushtuar për bashkimin kombëtar dhe krijimin e Shqipërisë Natyrale.



Për fat të keq, luftën dhe përpjekjet mbinjerëzore që bëri UÇK-së, për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, me flamurin kombëtar kudo në beteja që zhvilloi, s`pat fat, t`i shpëtojë sindromit famëkeq të epidemisë ideologjike, kurtheve dhe përçarjeve si para, gjatë dhe pas lufte, dhe të mbijetojë si UÇK-së, dhe pasojat dihen:



U ndërruan emra e uniforma jo sipas shijesë dhe dëshirës por sipas kërkesave e urdhërave të ndërkombëtarëve. Me kushtetutën e Kosovës, s`është parapa Festa e Flamurit kombëtar e as përdorimi i tij.

Kuvendi i Kosovës, pranoi pa diskutim publik, Flamurin që tani e ka Kosova që ska asnjë element kombëtar, ndërsa himni me muzikë e pa tekst!



A thua si e ndiejnë veten ata që e dogjën Flamurin Dardan, vetëm pse ishte ide e kryetarit të parë të Kosovës Dr.Ibrahim Rugova, e që në vete përmbante mjaft elemente kombëtare e historike, dhe himni, “Kur ka ra Kushtrimi në Kosovë”, me tekst dhe muzikë nga kompozitori shqiptar?!

Një thënie e vjetër nga thesari i popullit në mes tjerash thotë:“..Kush s`e ngon nanen e ngon njerkën“.

Në vijim teksti origjinal i ardhur edhe në adresën time elektronike që më shtyri të shkruaj tekstin e mësipërm, dhe të jap mendimin tim lidhur me përmbajtjen, me shpresë se do të drejtkuptohem .

KKPP1912

Fri, January 8, 2010 11:06:04 AMFrom: Bungu Lis

To:botafrankfurt@aol.com;hazirkrasniqi@hotmail.com;lulaj@gmx.de;dangashi@web.de;nrudari@yahoo.com;temaj@freenet.de;52name@company.com;a.madani@ihmfgmbh.de;a.pushkolli@pqsonline.de;a.surdulli@mailklbhaus.de;a_halimi@hotmail.de;a_studenti@live.com;a_zemaj@hotmail.com;abaz.imeri@hotmail.de;abazi_17@hotmail.com;abetdoruntina@hotmail.de;acqalb@gmail.com;adauti@yahoo.com;adem.xh@hotmail.fr;ademi66@live.de;ademshala@tonline.de;adibrani@hotmail.de;adnan.emrovski@pressclipping.com.mk;adnon@gmx.de;afejzullahi@yahoo.com;afrim66@hotmail.de;afrimi66@hotmail.de;afrimsalihu@hotmail.de;agashi@gtecom.de;agashi1978@web.de;krasniqi_apr@hotmail.com;agim.spahiu@apolonix.com;agim.spahiu@gmx.de;agim.spahiu@xlogic.de;agimkuleta@levizjaperbashkim.com;agu136@hotmail.com; alba_star_22@hotmail.com; albaner_boss@hotmail.de




Këshilli Kombëtar për Pavarësinë e Popullit (KKPP)



Në mbledhjen e Këshilli Kombëtar për Pavarësinë e Popullit (KKPP) që është i përbërë kryesisht nga njerëz të devotshëm të çështjes kombëtare për pavarësinë e popullit dhe sigurinë e tij, mbajtur më datë 28 Nëntor 2009, muarr këtë :

VENDIM

Shpall të gjithë këta kriminel, të inkriminuar drejtë përsëdrejti në vrasjen e shqiptarëve intelektual, para lufte, gjatë luftes dhe pas luftes, tradhëtarë të Kombit Shqiptar, emrat me sa vion:



Hashim Thaqi,

Xhavit Haliti,

Fatmir Limaj,

Kadri Veseli,

Azem Syla (daja i Hashim Thaqit),

Jakup Krasniqi,

Fatmir Xhelili,

Ferat Shala,

Hajdin Abazi,

Shpresim Uka,

Milaim Zeka,

Fatos Klosi,

Ibrahim Kelmendi,

Emrush Xhemajli,

Xhabir Zharku,

Ekrem Jashari,

Faruk Gashi,

Sadik Abazi,

Driton Hajdari,

Bekim Syla,

ARSYETIMI



Të gjithë këta kanë qenë ose anëtarë të SHIK-ut, ose kanë ndihmuar SHIK-un për likujdimin e njerëzve më të devotshëm të Kombit Shqiptar.

Po ashtu ngarkon me përgjegjësi organin e redaksisë së ”ekspress”, për propagandimin e rrejshëm, duke përgaditur terrenin për likujdimin e tyre.



Kërkojmë nga organet e drejtësisë së Kosovës, që të gjithë këta të arrestohen, të denohen dhe të marrin denimin e merituar. Përndryshe, do të jemi të detyruar ne

Këshilli Kombëtar për Pavarësinë e Popullit (KKPP) që të marrim masa për të ju dhënë denimin e merituar.

Në emër të Këshilli Kombëtar për Pavarësinë e Popullit (KKPP) : Prof. Dr. Petrit Lisi ”








Edhe në listat e përparme që kam lexuar në shtyp dhe mjetet e shumta elektronike në internet, kam pa vendime të marra në emër të popullit dhe drejtësisë, apo organizatave e këshillave të ndryshme para gjatë e pas lufte, ku për fat të keq, regjistrat e përpiluar me emra e mbiemra vazhdimisht kanë qenë shqiptarë, të vlerësuar si kriminelë, tradhtarë, e bashkëpunëtorë të Serbisë etj.

Për fat të keq edhe janë ekzekutuar pa ndonjë ligj e gjykim publik, gjithnjë në emër të vlerësimeve të cekura, pa ofruar fakte dhe argumente.





Këshilloheshin vazhdimisht me këshilltarin më të shëmtuar: urrejtjen, dyshimet e krijuara me qëllim të caktuar, duke u shërbyer vazhdimisht, me bindje e paragjykime, shpifje dhe etiketime nga më të ndryshmet, për të krijuar rrethana bindëse, që të pa informuarit tu besonin propagandës dhe veprimeve të tyre ndëshkuese, ndaj viktimave të pa fajshme, duke u thirrur gjithnjë në interesin e popullit e të atdheut, duke fshehur e mbuluar të vërtetën, për interesat e tyre të ndryshme materiale, karrjeriste apo edhe të ndonjë natyre tjetër, e të pa vërtetën duke e paraqitur si të vërtetë..!



Nuk dua të marr në mbrojtje asnjë nga të renditurit dhe akuzuarit nga (KKPP) të cilët sot zhvillojnë aktivitetin e tyre politik, shumica prej tyre janë në institucione përgjegjëse në Kosovë.



Një dëshmi është sa befasuese aq edhe prekëse dhe e ndjeshme se si:



Nga asnjë organizatë legale apo ilegale, këshillat e tyre, nuk pashë deri më sot të përpiluar një listë me emra e mbiemra serb kriminel të cilët dihen e janë me mijëra e që kanë bërë gjenocid ndaj shqiptarëve, kanë keqtrajtuar, vrarë e masakruar, djegur e dhunuar me mijëra e mijëra shqiptarë të pa mbrojur, të të gjitha moshave dhe gjinive, duke shuar familje të tëra si në Likoshan e Prekaz, dhe Mejë të Gjakovës e anë e këndë Kosovës martire, e që të jetë marrë një vendim si më sipër, e as nga Shqipëria si shtet, dhe Kosova, për të bërë Padi te organizmat përgjegjës ndërkombëtarë për drejtësi për t`i ndëshkuar për veprat e tyre kriminale, siç veprohet me shqiptarë..!



Sa për administrimin ndërkombëtar të ashtuquajtur UNMIK-që në gjuhën angleze i përshtatet mu ashtu si ka vepruar : ANMIK, kriminelëve serb në burgun e Mitrovicës menjëherë pas lufte, ua hapën dyert dhe i liruan, pa dhënë kush përgjegjësi për këtë..!



Deri sa ne të merremi me vetveten dhe kundër njëri tjetrit, Serbia po e hedhë vallen rreth e rrotull në Kosovë, me shumë sukses, kriminelët serbë dalëngadalë po rehabilitohen, e nuk po u mungon as qimja e flokut, enden dhe jetojnë në Kosovë si në bahqe të babës, edhe pse janë të ardhur e kolonizatorë..!



Se për Mitrovicën veriore siç është bërë tani më shprehi e refren që përseritet për çdo ditë, strukturat paralele të zgjedhura nga Serbia, jo vetem se ushtrojnë pushtetin paralel, edhe pse vendoret dhe ndërkombëtarët japin deklarata shterpë se ato struktura nuk janë legjitime dhe janë të papranueshme.Ato pa u penguar fare ushtrojnë veprimtari kriminale dhe pushtetin lokal, nën valimin flamurit të Serbisë, shqiptarët vendorë vazhdojnë të keqtrajtohen në praninë e ndërkombëtarëve deri dje sa administrone ANMIKU e tani si duket edhe EULEX-i po e vazhdon të njëjtin veprim, jo që nuk u pengon fare valimi i flamurit Serb dhe veprimet e tyre provokuese ndaj shqiptarëve vendorë, kur t`ju teket atyre, apo kur i marrin urdhërat nga eprorët serbë me uniformë të policisë të Kosovës e që paguhen nga buxheti i Kosovës e veprojnë për Serbinë.



Flamuri kombëtar i shqiptarëve është i pa pranueshëm...edhe për administratorët ndërkombëtarë që vazhdojnë t`i miklojnë dhe përkëdhelin serbët kolonizatorë të Kosovës dhe presin e përcjellin udhëheqës të Serbisë, që vijnë në Kosovë dhe zhvillojnë aktivitetin e tyre politik provokues dhe kërcënues, duke u deklaruar hapur kundër pavarësisë së Kosovës, të cilën e konsiderojnë si pjesë të Serbisë. sikur të mos ekzistonin institucionet e Kosovës, që janë lodhur pushtshtetarët dhe liderët vendor duke deklaruar se Kosova është shtet sovran dhe i pavarur..!



Deri sa të veprohet kështu, ekziston mundësia që e kaluara të na përseritet edhe më keq se deri tani.



Serbia si shtet që haptas ka kryer gjenocid në Kosovë, mbanë nën okupim ende Kosovën lindore me Sanxhakun, asnjëherë deri më tani vendorët e as ndërkombëtarët se ngritën zërin për këtë problem ekzistues, por heshtin edhe ndaj provokimeve në vazhdimësi që ushtron Serbia për coëptimin e Kosovës(shif Mitovicën), e deklaron haptas në Kosovë, në Serbi dhe në të gjitha nivelet ndërkombëtare, se Kosova është pjesë e Serbisë dhe kurr s`do ta njeh pavarësinë e Kosovës edhe ashtu të rrudhur e përkufizuar që e kanë njohur deri më tani mbi 60 shtete të botës.



Politika e Shqipërisë deri më tani ka qenë dhe mbetet e gozhduar duke u marrur me vetveten, duke luftuar mes veti për të marr pushtetin-pozitë-opzitë, por jo edhe për të forcuar shtetin dhe drejtësinë.



Sa i përket qëndrimit ndaj çështjes së trojeve të okupuara shqiptare nga Serbia dhe Greqia, s`ka pasur deri me sot qëndrim të duhur si shtet, gjithnjë pranojnë përulje ndaj politikës okupuese shoviniste të Serbisë e Greqisë, pa e ngritur zërin e duhur për trojet shqiptare të pushtuara nga këto dy shtete dhe shtetet tjera me të cilat kufizohet Shqipëria e sotme politike..!

Në vend se të mirëqeveriset në Shqipëri dhe Kosovë, ashtu si duhet, dhe me kohë të bëhej Padia ndaj Serbisë, me regjistrin e kriminelëve serb që kanë kryer gjenocidin ndaj shqiptarëve të pa mbrojtur, dhe kërkimin e dëmshpërblimeve të shkaktuar nga lufta gjenocidale dhe okupuese e Serbisë në Kosovë, deri më tani në shumë drejtime ndodhi, e është duke ndodhur e kundërta!



Serbia harton lista e padi në gjykatën ndërkombëtare kundër UÇK-së,se gjëja ka kryer krime,(duke trafikuar organet trupore të marra nga serbët kolonizator të Kosovës, të dërguar në territorin e Shqipërisë..), edhe vijnë përfaqsues nga BE, për t`i hetuar e zbuluar këto krime të shpifura nga Serbia..!



Ndërsa EULEXI, si UNMIKU- më parë, në vend se të gjykoj policët Rumun që vranë dy demostrues shqiptarë në Prishtinë me 10 shkurt 2007 pa kurrfarë arsyeje, si dhe ushtarin nga Ukraina i vrarë nga demostruesit serb në Mitrovicë, që kundërshtojnë njohjen e Kosovës si shtet të pavarur, po rikthejnë gjykimin kundër udhëheqësit të Lëvizjes VETËVENDOSJA z.Albin Kurtit, e kjo dëshmon se çfarë drejtësie zbaton EULEXI në Kosovë..!



Varrezat masive me shqiptarë në Kosovë dhe Serbi, të zbuluara në Batajnicë të Beogradit, dhe kamionë frigorifer të gjetur e nxjerrë nga lumi Danub, me kufoma të civilëve shqiptarë, që i kemi pa përmes ekraneve televizive, dhe me mija shqiptarë ende të pa gjetur (nuk i intereson askujt më, përveç familjarëve që kanë humbur të afërmit e tyre e që me vite kërkojnë edhe përmes grevave të urisë, që vendorët dhe ndërkombëtarët të bëjnë diçka…për gjetjen e tyre) të djegur nëpër furrat e shkritoreve të ndryshme në Kosovë e Serbi, heshtin ndërkombëtarët..!



E pse, mos të heshtin ata?!



Kur heshtin vendorët…në Kosovë e Shqipëri, të paditur nga Serbia..!

Në Kosovë dhe Shqipëri(që të dyja për fat të keq, me halle të mëdha, të rrudhura e copëtuara territorialisht nga shtetet fqinjë, mes veti të ndarë e përçarë në parti e partiza të shumta sikur të ishim 100 milionë a ma tepër…) s`kanë bërë padi kundër Serbisë.!?



Është për keqardhje, se s`kanë pasur kohë, kanë qenë shumë të zënë me punë e përpjekje për të luftuar njëri tjetrin, në të gjitha format dhe mënyrat e mundshme, për të ardhur në pushtet, sepse aty është burimi për t`u pasuruar, prandaj është shumë e arsyeshme, se të gjitha këto përpjekje, jo vetëm se ua kanë marrrë kohën, por edhe trutë ua kanë tretur pas lakmisë për pushtet e pasuri..!



Populli thot:“…Mo zo…ma keq !“



2010-01-29

Abas Fejzullahi
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi