Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sot u rihap sërish tuneli i Kalimashit

Shko poshtë

.Sot u rihap sërish tuneli i Kalimashit Empty .Sot u rihap sërish tuneli i Kalimashit

Mesazh nga Agim Gashi Fri May 21, 2010 1:38 pm

.Sot u rihap sërish tuneli i Kalimashit 28612_119126581460463_116519628387825_102650_7743896_nSot u rihap sërish tuneli i Kalimashit

[size=18]Në ceremoninë e rastit ka qenë i pranishëm ministri i Transporteve, Sokol Olldashi.

Sot përfundimisht është rihapur tuneli jugor i Kalimashit, pjesë e autostradës Durrës-Kukës. Në ceremoninë e rastit ka qenë i pranishëm ministri i Transporteve, Sokol Olldashi, i cili deklaroi se nisja e qarkullimit në këtë segment dhe hapja e tunelit i shërben të gjithëve dhe do të jetë pa pagesë. Në fjalën e tij Olldashi sqaroi se shembja e ndodhur në tunel ishte për shkak të rrëshqitjes së dherave, pra shkaqe natyrore dhe jo pasojë gabimit njerëzor. Sipas tij, hapja është e rëndësishme për sezonin turistik dhe premtoi se në muajin shtator do të mundësohet edhe hapja e tunelit verior.
Gjatë ceremonisë Olldashi përuroi edhe Qendrën e Kontrollit të Trafikut, e cila monitoron qarkullimin në tunel.
Punimet elektromekanike dhe të sistemeve të kontrollit të trafikut janë instaluar dhe integruar plotësisht në një sistem të kontrollit qëndror që përfshin 26 ventilator të mëdhenj ajrimi, më shumë se 70 kamera, sinjalistikën e mesazheve, një sistem kundër zjarrit në të gjithë tunelin, sistem telefonik në rast emergjence, si dhe ndriçimin normal dhe atë të sigurisë.

LD Gjermani fb/ boss
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi